Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Flioshc

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut, Lucian ma numesc. As vrea sa va intreb cateva lucruri despre Opel Astra G ( CC )

De cateva zile am intrat in posesia ei si intrebarile ar fi :

-Am facut un lucru bun sa aleg aceasta masina ?
-Isi merita pretul 1000 euro ?
-Ce dezavantaje are fata de alta masina de serie/model Opel?
-Care sunt primele stricaciuni care apar la ea in mod regulat? ( Nu se includ consumabile )
- Ce avantaje are fata de alta masina de serie ?

Acum, Este un Opel Astra G ( CC ) an fabricatie 2002, motor de 15xx nu mai stiu exact capacitatea ca nu am actele la mine, sunt la notar sa o treaca pe numele meu ( se incadreaza in 1600cm ) , are in jur de 200.000 km , interiorul arata bine, exterior putin zgariata usa de la sofer , nesemnificativ.. ar mai fi un stop de pe spate crapat , bujiile trebuiesc schimbate la fel uleiul, probabil filtre ( nu am apucat sa ma uit ) si in cele din urma garnitura de chiuloasa. Poze nu am momentan ca nu am apucat sa ii fac . Va postez aici un link , daca formul imi da voie de unde am luat masina, un site de vanzari/cumparari auto din Spania . Eu sunt in Spania de cateva luni ceea ce nu conteaza. Masina e cu numere de spania . Astept raspunsuri si treptat sa devenim colegi buni caci vor venii mult eintrebari de la adresa mea depsre masina. Bafta


http://www.milanuncios.com/...stra-13685745.htm linkul de unde am luat masina. Pretul era dublu dar ...ca tot romanu cauti detalii si negociezi Smile
Skip ads

  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
bienvenido!
E super ok pretul.
In rest tu stii cat mai trebuie sa investesti in ea.
Mergi la submeniul Astra si acolo gasesti cu siguranta mai multe informatii decat crezi ca ai nevoie.
Succes!
  • ady_vasiloiu

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am tot astra G CC..si la fel ca tine si la mine sunt zgariate manerele sofer-pasager.Pot spune ca daca ii dai ce-i trebuie si cand trebuie e o masina foarte buna.Mai pot spune ca o sa ajungi sa urasti alea 2 usi daca mai ai prieteni Wink.Pretul este super ok si probabil ai facut o afacere foarte buna, singurul lucru la care sa fii atent este uleiul bun,schimbat la timp si sa incepi sa mai cureti pe la ea(EGR,Throttle body..etc).Bun venit pe clubopel si baga si tu poze la profil si in garaj.
  • Flioshc

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Maine ma duc dupa ea, azi am primit actele pe numele meu ( 200 euro) + asigurarea pe 6 luni ( 467 euro ) au astia niste legi .. Maine dupa ce ies de la lucru ma duc sa aduc masina acasa si duminica ma pun sa ii schimb ulei , bujii, garnitura sau eventual chiuloasa si ce-o mai fi de schimbat..asta o sa vad maine cum se comporta masina la drum intins/acceleratie/viteaza, toate cele. Am facut asigurare pe 6 luni numa ptr ca ma gandesc sa vin cu ea in Romania sa o inmatriculez si a platesc darile la in Ro, in timp se vede diferenta + imi mai vad prietenii, aici e foarte scump. Poze nu am decat cele din URL`ul de mai sus , nu am aparat foto , nici telefon cu camera, in 3 luni de lucru am agonisit tot sa iau masina asta + cheltuieli . In afara tarii nu e asa roz cum zic altii . Sa aduc masina pe punctul de plecare si o sa imi iau un aparat sa ii fac poze si sa continui schimbarile la ea. Acum depinde daca in timp o sa imi placa si zic ca da, am dacia 1310 in romania ..E un pas mare Smile O sa va mai tin la curent, deocamdata nu am somn noaptea si ziua sunt agitat , din cauza ei Very Happy Zilele astea imi cautam un loc mai retras sa pot dormii o noapte in ea, asa am facut si cu dacia Smile) Pare copilaresc dar...e o senzatie misto. Bafta
Skip ads

  • Flioshc

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salutare, intr-un cuvant sunt leoarca! Very Happy Am adus azi masina acasa.....atat de frumoasa e , atat de bine merge ..
Culoarea e belu deschis metalizat nu argintiu.

Beneficii de care nu aveam habar:

airbaguri sofer pasager inclusiv scaune
A/C
Inchidere telecomanda + alarma
Interior standard exeptional
Toba sport remus cu 2 goarne/tevi
Totul functional ( referitor la butoane si comenzi - nu stiu airbaguri- )
geamuri electrice functionabile
Suspensii fff bune
Scaun sofer reglabil inaltime
Casetofon Kenwood functionabil la fel si linia audio

Defecte:

Imi sta apris becu la airbag, ABS si motor
Scrumiera nu sta inchisa
Spoileru fata trebuie prin sub aripa intr-un surub, sta putin in afara
Cateva zgarieturi la aripa/usa nimic iesit din comun
Carcasa care mascheaza cablurile, etc de la colan , plasticul de deasupra nu sa etans peste celalalt de desupt , nu stiu de ce si care e smecheria acolo..aflu maine.
Sticla la faruri putin galbuie, cred ca merge facuta cu bormasina si pasla
Un stop crapat pe spate , nesemnificativ
Rezerva e ca buca, adica foarte tocit cauciucul

Azi cand am luat-o mergea in 3 bujii, am schimabt cea care nu mergea si s-a comportat exceptional. Maine o sa ii schimb uleiul , bujiile ( am cu patru tije dinalea in cap , cica ar fi pe viata )
Niste filtre, franele + lichid si ... am o solutie care se baga in motor si ar astupa oarecum orificiile care apar la garnitura de chiloasa, asta e un test care daca prinde bine ar merge masina fara probleme 1 an de zile. Asta e ca sa vad ce trebuie sa schimb, chiuloasa sau garnitura . La relanti scoate fum atunci cand o acceleri, dar mult de tot , albastrui parca. Mi s-a zis ca de la bujii , la drum intins nu scoate deloc deloc ! Cam atat , nu stiu ce sa mai zic , sunt ff fericit si multumit de masina, chiar daca are defecte .


Era sa uit, Am primit 2 chei , una cu care deschid usile si una cucare folosesc contactu , ambele au ceva centralizat pe ele cu diferite desene, e normal sau ? Una nu merge ca nu am baterie.
Poze doar pe sapt viitoare cand o sa imi cumpar aparat Smile Salutare din Spania. Lucian
  • Flioshc

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Hai salut . Am o oarecare problema cu fumu, scoate fum la relantiu, sau turata scurt . Culoarea este negru si foarte inecacios. In prima si a -2 a viteza scoate fum apoi la drum intins nu are treaba. Scoate si la rece si la cald . Motorul pare lipsit de putere, adica daca in a 3-a am 3000 ture si accelerez parca o face in gol , ambreajul e bun .. Ma gandesc sa fie catalizatorul infundat . Cateva sfaturi as vrea de la voi
  • staicu.ionut

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 16 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2010

  • Mesaj Privat
cand zici ca trage greu la 3000 ture te referi pe drum drept sau pe drum de munte...

pentru ca si eu am luat un opel astra g acum o luna si stau la munte pot zice ca este putin cam lenesa la urcat ... insa face fata ...am 16 16v dar se chinuie putin la deal pana ajung sus e vorba de vreo 10 km de urcat ... pe drum drept se comporta perfect cum ating pedata cum se duce...


din cate stiu fumul albastrui apare atunci cand consuma exagerat ulei ... iar cel negru atunci cand consumul de carburant este ridicat ... sper sa nu gresesc... asta zic eu ca se datoreaza si uzurii motorului mergi la un service si fai o verificare completa asa vei afla cauza
  • Flioshc

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
La drum intins e vb-a , uzura are motorul , 200k km ..ai pute aavea dreptate cu amestec bogat de carburant, cum ma uit sa vad ?
Skip ads

  • staicu.ionut

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 16 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2010

  • Mesaj Privat
sincer nu stiu sa iti zic cum poti verifica asta decat la un service .... dar poate ceilalti opelisti iti pot da un raspuns mai bun..l.


succes
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Du-te la un tester cu ea sa vezi ce e cu erorile alea la airbag abs etc. Daca nu mai sta cochilia de la volan e clar ca a fost umblat grosolan pe acolo. Nu e exclus sa fie si airbagurile sarite, ce vezi tu pe scaune si in bord sunt doar capacele. Daca iti da fum albastru e de la ulei, iar negru benzina arsa incomplet. Urmareste nivelul uleiului si al antigelului
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
La banii astia e cat se poate de clar ca ai luat o masina destul de terminata.

Din moment ce vorbesti de garnitura de chiulasa, nu trage, etc...

Airbagul daca e decupat capacul ala de pe volan in partea de jos... clar a fost sarit si de aici eroare in bord.

Restul dotarilor de care te bucurai sunt oarecum standard pe modelul asta de masina.

NU PUNE solutii minune in motor care promit ca fac marea cu sarea... mai rau faci.
  • blwme

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
sau poti sa verifici cu codul din pedale erorile. de multe ori astia prin serviceuri nu au habar cu ce se mananca un tester.
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
blwme a scris:sau poti sa verifici cu codul din pedale erorile. de multe ori astia prin serviceuri nu au habar cu ce se mananca un tester.

ce cod din pedale mai frate, adica tu te referi la testul ''agrafa'' la el nu e problema de testul acesta, la cate defectiuni are, problema cu airbag-ul, din punctul meu de vedere , e sarit mai ales ca sta aprins martorul.
are destule defectiuni masina, ai sa bagi destui bani in ea. inafara de ulei filtre, distributie, mai ai si garnitura de chiulasa si alte chesti, niste simeringuri daca nu ma insel, asa cum spun si colegii, nu are mari dotari...e standard...
Mergi la un service bun, fa-i un tester si vezi ce rezultat primesti de acolo,
Sa o stapanesti sanatos, Numai bine!
  • Flioshc

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Am facut si testu cu pedala si am ceva erori , am fost azi sa o bag pe tester si a zis ca numa maine dimineata, deci mai astept. Problema cu airbagu nu este asa mare , adica ptr mine deloc..pe dacia nu aveam airbag Smile . Solutii in motor nu am bagat si nu o sa bag, eu ma stresez mai mult ca nu stiu EXACT ce are masina stircat sa stiu ce sa cumpar, dar asta pana maine. Bani o sa bag ca merita si inca ma vad cu ea peste cativa ani ..


Iata dotarile masinii;

W0L:General Motors
0:Normal Vehicle
T:Astra
G:Astra
F08:3 Door Hatch
2:2002
5:Antwerp
153742:SERIAL NUMBER

data fabr. 13.02.2002

2J1 = CAPAC INTERIOR UªÃ STANDARD 80I = INTERIOR - NEGRU 80X = ORNAMENT INTERIOAR CAROSERIE-NEGRU 80Y = CAPITONAJ PANOU UªÃ, NEGRU 94U = VOPSEA EXTERIOR,VEZI DIAGRAMA CU TIPURI DE VOPSEA DIN INTRODUCEREA LA CATALOG A32 = GEAMURI ELECTRICE, FAÞà A88 = TETIERà ACTIVÃ,SCAUN FAÞà AG4 = SCAUN FAÞÃ,VOLAN STÂNGA,DISPOZITIV MANUAL DE REGLARE A ÎNÃLÞIMII AJ3 = PENTRU AIRBAG-UL ªOFERULUI AJ4 = PENTRU AIRBAG-UL PASAGERULUI DIN DREAPTA AP0 = PENTRU AIRBAG-UL LATERAL, LH AP1 = PENTRU AIRBAG-UL LATERAL, RH AQ6 = SPÃTAR REGLABIL SCAUN FAÞà AT0 = TETIERÃ,SPATE,STOFÃ, COMPLET AU0 = ÎNCHIZÃTOARE PORTIERà CU TELECOMANDà AY3 = TETIERÃ,FAÞÃ,STOFÃ,COMPLET AY5 = TETIERÃ,SPATE,STOFÃ, CENTRU B76 = PENTRU INSTRUMENTELE CU CADRANE DE CULOARE NEAGRà BB7 = UTILIZAT CU MÂNERE INTERIOARE DE UªÃ CROMATE C35 = ÎNCÃLZITOR, COMPARTIMENT SPATE C60 = CLIMATIZARE C87 = LAMPà DE CITIT, SPATE COB = FABRICAT ÎN ANTWERPEN 2 CT9 = PENTRU SPANIA CT9 DP6 = CARCASà FI3 = ETICHETà AVERTIZARE, SCAUN COPIL G61 = 4 FIXARE ªURUB ROATà GX8 = RAPORT PUNTE 3.74 JL9 = ABS K60 = ALTERNATOR, 100 A L55 = 16SE - MOTOR PE BENZINà LHD = VEHICUL CU VOLANUL PE PARTEA STÂNGà MG4 = TRANSMISIE MANUALÃ, 5 VITEZE, SPORTY MM3 = UTILIAZAT CU CUTIE DE VITEZE MANUALà N32 = VOLAN, DELUXE N33 = PENTRU COLOANà DE DIRECÞIE CU ÎNCLINARE N40 = SERVODIRECÞIE, RAPORT FIX NC0 = ECHIPAMENT, UNIUNEA EUROPEANà NT4 = EMISII, EEC 05 P34 = ROATà ªI ANVELOPà DE REZERVà PG1 = JANTÃ, DRUM, OÞEL, 6JX15 QXA = ANVELOPE, 185/65 R 15-88T T9L = PANOU CAPITONAJ, INTERIOR, MALTA TN6 = BATERIE, 55 AH U07 = CLAXON, TIP GOARNà U83 = DIFUZOR,6 UJ3 W1A = SPECIFICAÞII MONTAJ, RADIO, FÃRà TELEFON DE MAªINà W2I = CAPITONAJ, NAMUR/MALTA W2N = TEXT, LATERAL, ªTERGERE W3B = MOTOR, BOCHUM W4Y W8X = PIESE SUPLIMENTARE, INSTALARE RADIO W9S = PENTRU SPANIA XA3 = OPEL XK5 = ECHIPAMENT, JEWEL XL8 = PENTRU FRECVENÞA DE 433 MHZ Z0T = PENTRU SPANIA Z0T Z1F = SENZOR, SISTEM DE REÞINERE, LH Z1M = MEMORIE, VERSIUNE Z1Y = VOPSEA, DOUà STRATURI ( asta cu ajutorul unu coleg de pe forum " Edwin"

Erorile de ieri la testul cu pedalele au fost P0302, P0135, P0130, P0300 cum am mai zis , maine sa aflu si rezultatu de la tester apoi le comprobez intre ele.

Am sa va mai tin la curent cu ce-o sa se intample si mersi de sfaturi pana acum.
  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Flioshc a scris:Problema cu airbagu nu este asa mare , adica ptr mine deloc..pe dacia nu aveam airbag Smile

Ba cam e, pentru ca inseamna ca a fost lovita destul de sanatos...
  • Flioshc

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu a fost lovita deloc, de ce nu intelegeti ? M-am uitat la suduri, indoituri , nimic..e tot pus la locul lui ca in fabrica. Probabil baiatu a avut volan sport si cand a pus volanu original nu a mai pus mufa, o sa ma uit zilele astea, ptr mine nu e deloc o problema airbagu , asa cum am mai zis, mai mult ma tine in suspans ABS , apoi partea motor. Bafta

In legatura cu diagnoza... m-au pus pe maine, au vrut azi dar sa imi tina 48 ore masina acolo , ptr ce ..si cand au vazut ca plec mi-au zis ca maine dimineata.
  • Flioshc

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Neatza, am venit de la tester
Erorile sunt 0135 si 0130 care sunt actuale

Erori care au fost si s-au aranjat sunt 300 x2 , 301, 302, 304. in concluzie a fost 20 euro si urmeaza sonda Lambda ptr 80- 100 euro.

I-am explicat mecanicului chestia cu pedalele si a ramas masca Very Happy Doar m-am dus cu aceleasi erori scrie pe hartie la el .
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ideea la tester e ca pe langa faptul ca iti spune erorile, iti citeste in timp real si alti parametri ai motorului si asa iti poti da seama ce merge prost (debitmetru, lambda, timpi injectie, temperaturi, presiuni, etc)
  • Flioshc

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Da asa e, nu am nimic impotriva testerului, dar ziceam ca fapt divers
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Flioshc a scris:Nu a fost lovita deloc, de ce nu intelegeti ? M-am uitat la suduri, indoituri , nimic..e tot pus la locul lui ca in fabrica. Probabil baiatu a avut volan sport si cand a pus volanu original nu a mai pus mufa, o sa ma uit zilele astea, ptr mine nu e deloc o problema airbagu , asa cum am mai zis, mai mult ma tine in suspans ABS , apoi partea motor. Bafta

Nu trebuie sa ai suduri sau indoituri sa iti dai seama ca a fost lovita...uite, la un impact mai violent cu un caine poate sari airbag-ul, in plus poate lovitura nu necesita sudura, ci doar un usor indreptat, si aripile sau caputa inlocuita si zici ca nici nu e lovita...
Cunosc un service, iti face masina de zici ca nici nu a fost lovita, o indreapta la perfectie, si eu am avut probleme cu ea si mi-au indreptat-o baietii Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR