Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • zambi

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salut. am o intrebare :am o ruda in austria care lucreaza cu permis de munca, cu domiciliul in viena si as dori sa stiu in ce conditii poate circula cu masina personala . masina este inmatriculata in romania cu toate taxele si asigurarea platite la zi, in tara.va multumesc.
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai treci prin Ungaria - platesti MATRICA - vigneta lor. Poti sa o iei pe 4 zile minim. In functie de cat stai in Austria te orientezi pe ce timp iei vigneta. De 2 ori pe 4 zile, la dus si la intors sau pe mai multe zile in care sa incluzi si data de intoarcere. Sa-ti calculezi cum iesi mai ieftin. mai ales ca Ungaria o traversezi in cateva ore.
La intrare in Austria platesti deasemeni vigneta lor. Si aici poti sa-ti alegi perioada in functie cat stai, costuri, etc.
In momentul cand intri intruna din cele doua tari vei vedea destule chioscuri unde poti plati vigneta. Sau opresti in primul peco.
Preturile nu le mai tin minte. Sigur vor fi altii aici care sa te lumineze. Smile
Bafta, drum bun si distractie placuta!
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
poate circula fara probleme atata timp cat are asigurare (carte verde) valabila si plateste taxa de drum (vigneta).
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mai demult erau ceva zvonuri de reglementari in Germania, cum ca n-ai voie sa stai mai mult de sase luni cu masina inmatriculata in Romania.
Ori schimbai numerele, ori plateai ceva taxe.
Repet, stiam doar din auzite. Legat de perioade mai lungi stie cineva cum este legiferata situatia asta?
Danke!
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
era vorba despre permisul de conducere. Daca perioada de sedere era mai lunga (se putea verifica viza din pasaport) trebuia sa ai permis nemtesc sau permis de conducere international. O spun din proprie experienta. Nu pot sa va spun cat de lunga trebuia sa fie perioada pentru ca pe mine m-au "prins" dupa un an si mi-au spus ca nu sunt in regula insa tot ei mi-au spus ce trebuie sa fac. Despre masina nu au spus nimic pentru ca aveam carte verde pe care o innoiam periodic.
Din cate stiu eu, in Germania, nu exista nici un fel de restrictie in ce priveste perioada de sedere (de circulatie) a autoturismului inmatriculat in Romania, altele decat cele normale (verificare si asigurare).

L.E. daca masina nu este pe numele tau sau mai concret numele din talon (posesorul autoturismului) nu este acelasi cu numele din permisul de conducere trebuie sa ai o procura legalizata si tradusa. Exceptie fac firmele unde actul doveditor este delegatia si cazurile in care proprietarul este in masina dar nu la volan. Acest lucru este foarte important de retinut pentru cei care isi schimba numele( in special femeile). Alte probleme pot sa apara si la adresa insa doar daca sunt suspiciuni.
  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
"Matrica" pentru autostrazile din Ungaria (1530 HUF/4 zile) si pentru Austria ("vignette" 7,50 E/10 zile).
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Datorita faptului ca nu mai exista frontiere, iar circulatia este libera intre Ro-At, actele care sunt necesare la un control in trafic in Ro sunt necesare si acolo. Cat despre masinile de firma, o imputernicire valabila 1 an (eventual in engleza) este mai puternica decat o delegatie...delegatia nu iti da automat dreptul de a folosi autoturismul...are alt scop.
Eu am cutreierat Europa in lung si in lat... despre faptul ca masina este pe firma... m-a intrebat doar un "fritz" de la granita Elvetia-Germania in anul 2008.

Bafta.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Byke a scris:Mai demult erau ceva zvonuri de reglementari in Germania, cum ca n-ai voie sa stai mai mult de sase luni cu masina inmatriculata in Romania.
Ori schimbai numerele, ori plateai ceva taxe.
Repet, stiam doar din auzite. Legat de perioade mai lungi stie cineva cum este legiferata situatia asta?
Danke!


Pai si cine numara alea sase luni ? Cine mai stie cand iesi si cand intrii ?Cum verifica ? Poti sa spui orice ...
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mai demult era pe baza de viza si stampila din pasaport. Se stia la secunda cand ai intrat in tara.
Eu ca si studios aveam alaturi de viza de studii si un Aufenthaltsgenehmigung. Daca ala incepea din 01. ianuarie, la studii fiind prezenta obligatorie, iar eu plimbam Dacia break prin octombrie, nu eram chiar ok. Aufenthaltsfrist-ul trecuse de ceva vreme. Eram ilegal !
Dar am lamurit, era vorba de permisul de conducere.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
aia da, cu stampila pe pasaport , am inteles, dar nu mai e cazul de la 01.01.2007
Acu poti sa zici ca ai venit "maine"
  • blitz
  • **
  • 99 mesaje
  • din 27 Feb 2010
  • Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Alta tara
  • blitz

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Atat timp cat esti cu asigurarea (inclusiv cartea verde) si verificarea tehnica la zi dar si VINIETA platita si LIPITA esti in legalitate.
Sunt stabilit in Germania de mai bine de 2 ani si va pot spune 100 % ca nu trebuie sa iti schimbi permisul de conducere atat timp cat este valabil in tara in care a fost eliberat (in cazul tarilor din UE). Pe langa Insignia mai am un fiat stilo inmatriculat in Ro, pe care il foloseste nevasta mea. Daca masina ar fi inmatriculata pe numele meu sau al nevestei ar trebui sa fie transcrisa in Germania dupa 6 luni sau sa platesti niste taxe suplimentare, DAR poate fi folosita fara probleme daca e pe numele cuiva care este stabilit in Romania (parinti in cazul meu).
Se pot numara lunile, anii de cand masina e in Germania in cazul in care ai fost oprit si ai luat amenda sau te-a prins vreun blitz dar repet :daca nu e pe numele tau, spui ca a fost proprietarul masinii in perioada respectiva la tine in vizita si i-ai folosit masina. SIMPLU Idea Very Happy
  • beynur

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Y2,2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut.asa functioneste si in italia.nu conteaza permisul de conducere.dar cu masina inmatriculata pe ro.poti sa circuli decat un an daca ai rezidenta(resedinta)in tara respectiva,dar multi inscriu masina pe numele unor rude si asa scapa mai usor(scapa mai usor zis,ca in fiecare saptamana sau luna te opreste politia sa te controleze de acte)pe mine cu numere italiene nu ma oprit nimeni niciodat.insa am prieteni care plang mereu ca ii opreste politia la fiecare pas,si nu e bine cand de exemplu te grabesti la munca si ei te opresc si stau sa dea pe statie sau ma rog ce fac si trag de timpul tau.timp in care ai putea intarzia la munca si ai putea fi chiar concediat,exemplu un prieten de al meu din cluj,care are o masina inscrisa pe ro.

deci chestia asta functioneaza in toate tarile europene(comunitatea europeana)
Skip ads

  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
O intrebare: pretul rovinietei pt Ungaria are aceias pret la benzinariile de pe autostrada ca si la gheretela de dupa granita
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ghereta aia imputita e scumpa. Am vrut sa-i dau forinti la unguroaica si n-a vrut. Euro sau lei doar si mi-a bagat un curs enorm. (scria pe chitanta cati forinti a costat)
La fel si la benzinarii...e dupa cursul valutar facut de ei. N-am stat sa calculez diferenta dar parca a fost mai scump la ghereta.
Vezi ca trebuie sa-ti iei vinieta inainte sa urci pe autostrada. Laughing

In concluzie preturile in forinti sunt la fel, difera cursul la care te arde Laughing Daca ai forinti si vitica de la ghereta nu-i vrea, dute la benzinarii.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
kzz a scris:O intrebare: pretul rovinietei pt Ungaria are aceias pret la benzinariile de pe autostrada ca si la gheretela de dupa granita


Eu cumpar vigneta pt Ungaria din benzinaria Mol de la intrearea in Seghed... pret corect, in forinti, recomand.

@Blitz.... despre chestia cu numarat lunile dupa ce iei amenda in Germania este gargara, daca am chef fac naveta in Germania in fiecare weekend si ei nu au cum sa ma amendeze atata timp cat actele mele sunt in regula. Daca esti rezident in Germania logis sa inmatriculezi masina acolo....asta e alta discutie....

Bafta
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am luat si de acolo dar nu mai aveam forinti asa ca a trebuit in ieuro la un curs stabilit de ei.
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:
In concluzie preturile in forinti sunt la fel, difera cursul la care te arde
asa este
am revenit de pe drum, la gherete si la benzinarie pe autostrada pretul e la fel daca platesti in forinti 1.530 forinti 4 zile
  • tavibaroi

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Byke a scris:Mai demult erau ceva zvonuri de reglementari in Germania, cum ca n-ai voie sa stai mai mult de sase luni cu masina inmatriculata in Romania.
Ori schimbai numerele, ori plateai ceva taxe.
Repet, stiam doar din auzite. Legat de perioade mai lungi stie cineva cum este legiferata situatia asta?
Danke!


Da parca am auzit si aici in Austria ceva de genu.. ai meldezetel schimbi numerele, problema lor este ca nu au cum sa iti dovedeasca niciodata cand ai venit in austria.. daca e sa te opreasca le zici ca abia ce ai ajuns.
Polonezii umbla bine mersi sarbii ungurii slovacii la fel de ce nu si noi Smile
Oricum nu prea intereseaza pe nimeni daca nu incalci regurile sau nu faci vreo boacana ... nare nimeni treaba ta.Vigneta , asigurarea si atentie la trafic.

Atentie la UNGURI incearca aia sa ne arda din toate pozitiile ! Nu alimentati la ei, nu faceti cumparaturi in euro si nu opriti decat daca aveti forinti !
Pana si vigneta ungureasca o cumpar din Austria ..
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si te teleportezi peste ungaria? Sau mergi pe drumuri nationale? Laughing
  • beynur

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Y2,2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Si te teleportezi peste ungaria? Sau mergi pe drumuri nationale? Laughing


salut.nu e nevoie sa te teleportezi,ar fi cel mai bine sa eviti sa cumperi ceva de la ei.eu cand am plecat spre romania am alimentat de la unguri crezand ca motorina de la ei e mai buna decat a noastra.m-au furat cu 10 euro,dupa calculele mele de dupa Sad ,si inca mai vroia sa ma mai fure intrebandu-ma daca vreau ciocolata suc cafea etc.la intoarcerea in italia am alimentat la arad ,am facut decat o pauza de o cafea la unguri iar urmatoarea alimentare am facut-o la sloveni.is mari javre unguri astia bre.cand o sa intre euro si la ei o sa isi muste buzele Very Happy cat mi-ar placea sa le vad fata lor atunci

deci feriti-va fratilor
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR