Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Marti noapte ma intorceam de la mare (pana acum nimik nou sau frumos ) ajung in spatele unei daci si vreau sa depasesc (oare era o problema sa depasesc o dacie ) bag in viteza a 4 ciuciu nu trage, ii dau a 3 iar ciuciu, opresc la inetrarea pe autostrada ma uit la motor nimik, dar in spate mirosea urat si scotea un fum ca la tractor ( ma intrebam e vectra sau raba ) o aduc tractata pana la bucuresti la opel Gtt si ( ce puteau sa imi spuna cei de acolo ) va costa 45.000.000, iar masina e gata cam in 2 saptamani.
Intrebarea mea e acuma cum sau de ce nu a mai urcat uleiul la turbina cand a mers perfect pana la intrarea pe autostrada si revizile sunt facute toate la timp ultima fiind acum 1 luna, cine oare e de vina opelul sau turbina????????
Skip ads

  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
mai intereseaza-te de pretul turbinei....
ala pe care l-ai spus tu este dat de reprezentanta si e f mare... eu, pt a mea, am gasit cu 550 de euro...

masina mai e in garantie?
cati km are?

turbina se poate duce din cauza proastei ungeri, proastei exploatari sau defect de fabricatie....
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
cauta oferta lui omuiber la publicitate poate gaseste o rezolvare mai putin costisitoare
alex82 a scris:....cine oare e de vina opelul sau turbina????????

pot sa te asigur ca turbina nu este fabricata de Opel
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Turbina e garett gt15 !! Se gaseste > cauta la magazine de piese > nu te mai stresa cu reprezentantele !!! Gasesti un service ieftin sigur !
Skip ads

  • idiceanu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: timisoara cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2005

  • Mesaj Privat
turbina pt 2.0 dti la reprezentanta la opel in TM este 21.000.000 in cap ceea ce ar fii 600 iar manopera schimbat etc o zii de lucru ce4ea ce ar fii 8 x 600.000 ora..deci 5000000 mil.. asta eszte deviz facut opel timisoara ...reprezen tanta si nu de mester....
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
din cate am vazut intrebarea era ce a cauzat aceasta defectiune si nu cat costa reparatiile. sigur ca si preturile sunt interesante insa nu ating subiectul.

cred ca defectiunea este prematura si nu ar fi trebuit sa se intample decat in urma unui defect de fabricatie sau poate o utilizatare neglijenta si "stresanta", insa acest lucru trebuia facut in mod repetat, de aceea ma indoiesc ca asta ar fi cauza.

daca ar fi un defect de fabricatie, manifestat in afara perioadei de garantie cine plateste piesa? intrebarea este retorica, iar raspunsul trist.
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
preturile difera la fel ca si firmele care le fac pe mine ma intereseaza ca sa nu dau 550 de euro si sa o schimb iar la 100.000 km pretul ata este de 40.000.000 de la reprezentanta si cam 4.000.000 manopera dar e curios ca cica ar fi ramas fara ungere ceea ce nu e normal la o masina cu revizile la timp, motorina numai euro 4 iar cu viteza numai ai cum sa fortezi un disel fiindca e limitata deci nu se manifesta ca la benzina cand te duci pana la 7.000 de turati, oricum si fortata nu trebuia sa cedeze asa de usor iar am mai patito asa si cu furtunul de la turbina care tot asa cica a fost un lot prost dar numai dupa 3 luni si-au dat seama ca e crapat tot, oricum eu cred ca nimeni din romania nu e pregatit ptr masinile astea fiindca cam ii depasesc pe mecanici.
A ca sa va dau exemplu de ce nu sunt pregatiti mecanici pana se mi se puna un soft nou la calculator imi arata ca e deschisa capota daca o deschideam, acum ciuciu si i-am rugat sa vada de ce nu merge, au pus calc sa vada ce are si surpriza cica nu am senzor la capota cum draqu cand i l-am aratat si el tot sustine ca e altceva ca lui ii arata ca nu am
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
nu mai am garantie dar daca as putea dovedi ca e vina celor de la opel (asta cam nicodata) ar trebui sa plateasca dar eu de ce mai fac revizile la ei daca ei nu pot preintampina lucruri ca asta
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
alex82 a scris:preturile difera la fel ca si firmele care le fac pe mine ma intereseaza ca sa nu dau 550 de euro si sa o schimb iar la 100.000 km pretul ata este de 40.000.000 de la reprezentanta si cam 4.000.000 manopera dar e curios ca cica ar fi ramas fara ungere ceea ce nu e normal la o masina cu revizile la timp, motorina numai euro 4 iar cu viteza numai ai cum sa fortezi un disel fiindca e limitata deci nu se manifesta ca la benzina cand te duci pana la 7.000 de turati, oricum si fortata nu trebuia sa cedeze asa de usor iar am mai patito asa si cu furtunul de la turbina care tot asa cica a fost un lot prost dar numai dupa 3 luni si-au dat seama ca e crapat tot, oricum eu cred ca nimeni din romania nu e pregatit ptr masinile astea fiindca cam ii depasesc pe mecanici.
A ca sa va dau exemplu de ce nu sunt pregatiti mecanici pana se mi se puna un soft nou la calculator imi arata ca e deschisa capota daca o deschideam, acum ciuciu si i-am rugat sa vada de ce nu merge, au pus calc sa vada ce are si surpriza cica nu am senzor la capota cum draqu cand i l-am aratat si el tot sustine ca e altceva ca lui ii arata ca nu am

Scuza-ma ca iti spun dar se vede ca esti nou pe forum... faptul ca inca mai ai incredere in service-ul dealerilor o dovedeste. Sa nu crezi ca schimband turbina la service-ul GTT sau di-bas sau ce dealer vrei tu ai vreo garantie in plus... Stiai de exemplu ca atunci cand au de facut motoare baietii astia foarte "competenti" se duc la Caprita? Oricum ideea e ca o data terminata garantia esti pe cont propriu intr-o jungla "totala" in .ro.
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
sa te intreb o chestie unde ai vazut tu vreun service sa repare motoare sau turbine ?????? poate vrei sa zici ca le schimba dar in niciun caz nu le repara eu unu nu am vazut un service pana acums a imi zica ca repara vre-o piesa ci o schimba ca e mai usor si mai convenabil
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Sunt chiar aici pe forum vreo 2 tipi care se ocupa cu reconditionarea turbinelor Wink Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR