Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gabryel21

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Essentia
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Sunt un nou propietar de noul Opel Astra Essentia (productie 2010), motor 1.6l. Am o nedumerire in privinta geamurilor. Echiparea Essentia nu contine geamuri electrice spate. Daca cineva are o astfel de echipare, poate sa-mi spuna daca geamurile fata se inchid si se deschid de la telecomanda. Cei de la service mi-au comunicat ca doar la masinile cu geamuri electrice fata si spate, acestea se pot inchidesi deschide din telecomanda. Mi se pare ciudat!
Skip ads

  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
se pot inchide si deschide din telecomanda, trebuie activata optiunea atita tot.
bafta
  • gabryel21

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Essentia
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ZRM a scris:se pot inchide si deschide din telecomanda, trebuie activata optiunea atita tot.
bafta


Dar am umblat in meniu si nimic. Tu ai tot o astra Essentia?
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Nu o activezi din meniu , cauta pe cineva cu Tech2 pe forum.
Skip ads

  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
nu, activarea se face cu tech 2, este o un aparat electronic, GM, folosit pt diverse operatiuni gen activari, diagnoza si tot ce inseamna electronica pe masina.
  • gabryel21

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Essentia
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Ok. Dar vreau sa stiu daca masina trebuia sa aiba acest lucru din fabrica.De ce intreb asta? Acum trei zile am cumparat masina de la GTT si am luat un pachet optional care contine : airbag cortina, tetiere active fata si senzori centuri spate. Masina la livrare nu avea senzorii centurii spate iar acum cei de la service incearca sa faca ceva ca sa mii puna. Deci, nu mai am incredere in dealeri, comanzi ceva si iti vine altceva.De aceea vreau sa stiu daca masina trebuia sa vina cu actionare din telecomanda a geamurilor fata (geamuri electrice spate nu am
)
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Poti sa le ceri sa iti activeze optiunea asta gratuit daca nu o ai, indiferent daca trebuia sa fie disponibila de la inceput sau nu.
  • Peterr

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu am geamuri electrice doar pe fata. Am avut optiunea activata (inchidere/deschidere)
Skip ads

  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Chiar as vrea sa vad cum activezi cu un Tech2 la noua astra optiunea asta Laughing
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sa pui fete zimbitoare si sa-ti rizi in barba de greseala altuia este simplu, sa duci explicatia pina la capat e mai complicat.
am gresit cind am spus ca se face din tech2, pt cele doua noi modele de la opel, insignia si astra j, se foloseste o interfata si un laptop.
tech2 nu merge pe aceste doua noi modele.
stima
  • floryn_olf

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2010

  • Mesaj Privat
te pot ajuta eu cu ridicarea d geamuri si p toti ceilalti care mai vor
ma gasiti l nr d tel 0731904431
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Florine, te rog sa renunti la limbajul de chat. Aici nu e hi5....
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca e mare foamea daca ti-ai facut rapid cont ca sa iti faci publicitate!
  • floryn_olf

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mah eu am vrut sa va ajut
este treaba voastra dak vreti sau nu
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
"mah" sa-i spui autorului tau! Ala care n-a ales o scoala buna pentru tine unde sa inveti si tu macar sa scrii corect.
  • Mihai_R

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 160 cp 2.0 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ZRM a scris:sa pui fete zimbitoare si sa-ti rizi in barba de greseala altuia este simplu, sa duci explicatia pina la capat e mai complicat.
am gresit cind am spus ca se face din tech2, pt cele doua noi modele de la opel, insignia si astra j, se foloseste o interfata si un laptop.
tech2 nu merge pe aceste doua noi modele.
stima


Domnilor,

Tin sa va dezamagesc. Am fost azi la Radacini Brasov, si i-a pus calculatorul, sa ii caute optiunea. Nu a gasit-o. Dupa care, a sunat in Ungaria la suportul tehnic, si s-a confirmat ca modulul in Body Computer (?) Menu, pentru asa ceva exista doar daca ai geamuri electrice si pe spate ( optionale suplimentare in Romania, indiferent de echipare).

Dincolo de faptul ca, la motorizarea pe care o am eu (160 de CP diesel) nu prea deschid geamurile pentru un aer conditionat nu ii (prea) ia din putere, ca ai dezaburire expresa si pe parbriz, si ca izolarea fonica e prea buna ca sa nu simti diferenta dintre geam inchis - geam deschis - asadar, optiunea asta de comfort apare evident ca un moft,

Solutiile ar fi doar 2:

1. Sa convingem GM sa modifice asa, usor, dintr-o tusha doar, softul pentru BCM;

2. Fie sa apara un sistem de alarma care sa fenteze lipsa asta, si sa o inlocuiasa. Deocamdata, din 2 surse, Viper nu poate.

Eu am de gand sa trimit ceva mail-uri catre GM, sa le bat un pic obrazul. Bine ca la o Corsa Esentia de 9 mii de euro, se poate, dar la un Astra NG, nu merge. E de porc, situatia. Ah, si nici nu si-au trainat oamenii de vanzari sa explice oamenilor treaba asta, si asa poate ar fi convins mai multa lume sa dea aia 240 de EUR pe geamurile electrice spate. Iar 240 de Eur aici, 240 acolo, ar mai fi pus un ban deoparte. Fraieri. Sau doar s-au grabit.

Mihai
  • Mihai_R

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 160 cp 2.0 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:"mah" sa-i spui autorului tau! Ala care n-a ales o scoala buna pentru tine unde sa inveti si tu macar sa scrii corect.


Tare asta cu "autorului" tau. Limbaj juridic sau doar morala de internet ? Smile
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ZRM a scris:am gresit cind am spus ca se face din tech2, pt cele doua noi modele de la opel, insignia si astra j, se foloseste o interfata si un laptop.
tech2 nu merge pe aceste doua noi modele.
stima

La insignia merge si tech2 la astra J nu merge. La insignia (din cunostintele mele) este ultimul model de la Opel care foloseste tech2, dar si primul care foloseste si noua interfata(nu stiu cum se numeste, am sa caut); Astra J foloseste doar noua interfata!
Numai de bine!
P.S. Fabulos @Biela manivela cu "autorul" Embarassed pacat ca e suspendat, probabil iar a calcat pe bec!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR