Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • miroiu evelin

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2009

  • Mesaj Privat
si eu am consum de 6.5 in oras, 5,5 in afara
Skip ads

  • crystinel_oo

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2009

  • Mesaj Privat
miroiu evelin a scris:si eu am consum de 6.5 in oras, 5,5 in afara

consumul asta l-ai facut si babeste la suta de km din plinul de rezervor sau e doar ce arata comp de bord
comp de bord se poate rescrie sa arate ce consum vrei u, folosind tech II
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Calibra, nu rescrie.
Cam toate BC-urile de pe z19dt-uri arata mai mult decat consuma masina de fapt.
  • crystinel_oo

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2009

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Calibra, nu rescrie.
Cam toate BC-urile de pe z19dt-uri arata mai mult decat consuma masina de fapt.


asa "calibra" poate nu am folosit cel mai bun termen rescrie ms tonytm
Skip ads

  • TwinsFather

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Nu cred ca nu este nici o problema cu acel instant de 09-1L/H
Eu am z19 dt si la relanti in arata 09-1-1.1L/H iar cu clima 1.4- 1.5-1.6L/H
Consum mediu in oras (Bucuresti) de 10.5%....
De cateva zile tot am incercat sa gasesc un motiv...am facut diagnoza, am schimbat debitmetru, am curatat EGR, am verificat injectoarele, am schimbat filtru de aer...am incercat sa fac update de soft....si nu mai stiu ce am facut...

Concluzie..masina nu are nimic, merge perfect, trage, nu scoate fum...doar acel instant care te cam sperie...
Eu am avut o perioada in care mi-a consumat si 13.5-14% in oras...deci acum sunt fericit ca a revenit la 10.5%

Daca gasiti voi o explicatie la acel consum la relanti...spuneti-mi si mie....
De mentionat ca eu am masina de noua si de cand am plecat din curtea Opel masina consuma 0.9L/H.

Zi buna
  • Seinfeld

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Baieti ..
tipic romaneste - foarte priceputi in misto-uri, dar stam cam slab cu cultura (auto) in cazul de fata.
Diferenta de greutate intre opel si restul lumii chiar exista si chiar daca in unele cazuri doar de 100 kg, iar in altele de 300 kg, ea afecteaza consumul. Aceasta problema este foarte bine stiuta de nemtalai, mi-a confirmat chiar un prieten de acolo si mi-a explicat ca este normal, GM are cu totul alta filosofie fata de VW si pune accent pe alte aspecte, etc .. chiar Donald Trump spune despre GM ca a ramas o imensitate de companie dar cu concepte de management invechite, de ce au avut problemele financiare pe care le-au avut? (nu vedeti legatura cu greutatea asa-i?) o masina usoara se obtine prin investitie in cercetare, adica "a gandi" foarte bine modelul respectiv ceea ce opel nu face. Vezi sasiuri prost gandite - vezi vectra c care nu stie sa ia gropi, si care este recunoscuta ca o mare subviratoare in curbe - macar in TOP GEAR ati vazut in ce hal subvireaza si vectra si astra h? ca se minuna Clarkson ca n-a vazut de cand e?
Nu-s masini proaste per ansamblu dar le cam arunca pe piata negandite trosnesc un sasiu vai mama lui acolo cumpara motoare de la isuzu sau de la Fiat mai nou si gata masina.
Ca sa nu va mai agitati atat ca eu merg cu vapori si pe aer v-as intreba cu ce conduceti voi diferit fata de sotia /sora/ prietena/ mama - cand si cum se accelereaza, cum se franeaza, ati invatat ceva in plus fata de ce v-a spus nenea instructoru' la scoala de soferi? pai daca nu consumul isi spune cuvantul.
M-a deranjat unpic ca am fost luat de papagal mie nu imi place sa vorbesc aiurea, si desi nu am nici o datorie fata de nici unul dintre voi, pot demonstra oricand ceea ce am afirmat.
  • crystinel_oo

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Seinfeld a scris:Baieti ..
tipic romaneste - foarte priceputi in misto-uri, dar stam cam slab cu cultura (auto) in cazul de fata.
Diferenta de greutate intre opel si restul lumii chiar exista si chiar daca in unele cazuri doar de 100 kg, iar in altele de 300 kg, ea afecteaza consumul. Aceasta problema este foarte bine stiuta de nemtalai, mi-a confirmat chiar un prieten de acolo si mi-a explicat ca este normal, GM are cu totul alta filosofie fata de VW si pune accent pe alte aspecte, etc .. chiar Donald Trump spune despre GM ca a ramas o imensitate de companie dar cu concepte de management invechite, de ce au avut problemele financiare pe care le-au avut? (nu vedeti legatura cu greutatea asa-i?) o masina usoara se obtine prin investitie in cercetare, adica "a gandi" foarte bine modelul respectiv ceea ce opel nu face. Vezi sasiuri prost gandite - vezi vectra c care nu stie sa ia gropi, si care este recunoscuta ca o mare subviratoare in curbe - macar in TOP GEAR ati vazut in ce hal subvireaza si vectra si astra h? ca se minuna Clarkson ca n-a vazut de cand e?
Nu-s masini proaste per ansamblu dar le cam arunca pe piata negandite trosnesc un sasiu vai mama lui acolo cumpara motoare de la isuzu sau de la Fiat mai nou si gata masina.
Ca sa nu va mai agitati atat ca eu merg cu vapori si pe aer v-as intreba cu ce conduceti voi diferit fata de sotia /sora/ prietena/ mama - cand si cum se accelereaza, cum se franeaza, ati invatat ceva in plus fata de ce v-a spus nenea instructoru' la scoala de soferi? pai daca nu consumul isi spune cuvantul.
M-a deranjat unpic ca am fost luat de papagal mie nu imi place sa vorbesc aiurea, si desi nu am nici o datorie fata de nici unul dintre voi, pot demonstra oricand ceea ce am afirmat.



Seinfeld- sa sti ca exista diferente de greutate intre vw (banuiesc ca e vb de pasat) si opel, iar aceasta greutate se reflecta in consum automat. Cat despre partea cu diferenta intre soferi indiferent de sex m sau f este diferenta la stilul de condus mai turat mai subturat care se reflecta automat in consum
m-am uitat pe paginile anterioare unde ai postat u si ziceai ca ai un consum de 6% si vad in semnatura ca esti din bucuresti, frate dc este asa si ai facut consumul asta si babeste la pinul de rezervor inseamna ca esti un fericit dc nu atunci te amagesti singur...
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
A venit nenea expertu in consum Rolling Eyes . Vectra C si Passat B6 au aceasi greutate ~1550 kg.

N-ai ce demonstra, stiu motorul asta perfect si stiu ca nu-i in stare sa scoata consum de 6 in oras. Poate tu ai prioritati speciale, nu stai la semafor, cine stie. Eu pe Z19DTH am 7.8 in oras si ala e cam minim ce poti scoate

Consum oficial Z19DT
Urban: 9.7
Extraurban: 5.4
Mediu: 7
Skip ads

  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Tony la urban e cam multicel 9.7 sincer cel putin pentru mine mai sus de 8,5 nu o sarit niciodata ( doar cand aveam termostatu defect imi arata 9 dar era iarna.)
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Dar scoti 6 vreodata in oras? Laughing
  • Seinfeld

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da, scoate si 6 in oras si nu e singurul.
Nu mai interpreta in fel si chip cand eu am spus cat se poate de clar: "IN WEEKEND", cand traficul este lejer chiar si in Bucuresti. In timpul saptamanii se duce undeva la 8.
Cat despre consumul de 3 si a fost scos pe traseul Busteni - Bucuresti unde per ansamblu este o oarecare coborare ma gandesc, insa nu am spus nicidecum ca asta e consumul pe care il scot de obicei, dar poate asa ai tu vrut sa interpretezi ca sa ai din nou motiv de misto-uri..
Am mai zis, contribuie multi factori la consum ce roti ai pe cate persoane stil de condus, etc
Spre exemplu eu am renuntat la rezerva ca sa o mai usurez unpic, dar o iau cand plec la mare de ex. - ia uite alt motiv de caterinca sa vedem cum incepi iar ..
In alta ordine de idei vezi ca signum ul tau e mai greu ca vectra asa ca e normal sa iti ia mai mult. Trebuia sa stii asta daca esti atat de bine documentat cum vrei sa arati, cum dealtfel ce ai dat tu acolo ca si consum "oficial" n-are nici o treaba cu vectra berlina sau hatchback
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Dupa cum am zis. A mea consuma 0 in coborare. Vii aici si lansezi bombe gen 3% sau 6%, consumuri total irelevante pana la urma si te miri ca esti atacat.

Si iar apar topicuri cu 1.9 cdti stricat- consuma prea mult -10% in oras.
Ca lumea a auzit ca de fapt consuma 3 extra si 6 urban.

Astept orice CDTI, fie el Astra, Vectra, Signum, Moped cu viteza medie in jur de ~25 km/h -200 km efectuati si consum 6l/100km.
Skip ads

  • Seinfeld

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
N-ai decat s-o tii una si buna, eu am spus ce am avut de spus si nu am indus pe nimeni in eroare (decat pe tine unpic asa) pentru ca am spus clar in ce conditii se obtine acest consum, si nu vreau sa ma mai repet , sa ne bucuram de masinile noastre ca oricum sunt ok ca si consum, cati mai multi Km fara reparatii va urez tuturor!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
kaiser a scris:
frate poate ai fost tras/inpins de cineva cand ai scos 3%, mama lui de motor, merge pe vapori de motorina, pe aburi, pe ce dracu merge?
sau poate are masina mea ceva, nu?


N-ai indus pe nimeni in eroare Rolling Eyes
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
A mea nu trece de 4% dar, pe langa roata de rezerva eu am renuntat si la scrumiera. Rolling Eyes
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cand dai jos haionul si capota te astept cu poza la BC. Sigur faci si tu 3 Nu!

De fapt...tu ai sedan, gasesti tu altceva Laughing
  • kaiser

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:
kaiser a scris:
frate poate ai fost tras/inpins de cineva cand ai scos 3%, mama lui de motor, merge pe vapori de motorina, pe aburi, pe ce dracu merge?
sau poate are masina mea ceva, nu?


N-ai indus pe nimeni in eroare Rolling Eyes


treaba asta cu poate are masina mea ceva a fost asaaaa.....
cu siguranta masina nu are nimic, am vrut doar sa spun ca mie cel putin mi se pare imposibil.
asta cu "am dat jos roata de rezerva" cred ca e putin exagerat, cat dracu' poate o roata de rezerva sa influenteze consumul masinii? dar mai stii orice este posibil.
  • kaiser

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Seinfeld, poate vii totusi la o intalnire. Da, aici bine ai spus, sa ne bucuram de ele si km fara probleme.
Spor
  • danpreda

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
masina precedenta corsa , nici cu ia nu am reusit sa scot 3% in afara dar cu vectra!
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Elegance te rog frumos sa te abti si tu mai baiatule macar o data fi si tu serios Laughing
Daca omu zice ca a scos consum de 3 inseamna ca a scos 3 ca nu are de ce sa minta a si specificat traseul si mai zice ca a scos 6 in oras si asta e posibil pe wekend si acum in august cand e lumea plecata in vacanta si traficul e lejer.

Tony - nu, nu am reusit sa scot 6 in oras Smile da am reusit sa scot 4,4 Cluj- Neptun(750 km) mers noaptea fara AC folosit Tempomat 80% din drum si nu am depasit 130km/h viteza maxima.
Am fost parcusa 100km si ceva si range imi arata 1400km
Acuma BC imi arata :2482.5 km - 45km/h- 132.1l -5.3l/100km
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR