Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • 07aam
  • OP
  • 40 mesaje
  • din 23 Feb 2006
  • Astra 2002 Y17DT
  • Bucuresti + Rm.Valcea
  • 07aam

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti + Rm.Valcea
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Trebuie sa fac si eu schimbul de ulei la Astra G 1,7 DTI 2002, 120.000 km, si fiind prima oara de cand am luat masina cand i fac eu schimbul nu am idee ce ulei sa iau si ce filtre imi trebuie.
Daca se poate as dori sa imi recomandati un ulei bun la un pret bun (am inteles ca depinde si de nr de km din bord).
Va multumesc anticipat.


Ultima modificare facuta de 07aam la Mar 30 Mai, 2006 3:48 pm
Skip ads

  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca poti sa-i bagi linistit un Mobil Synt S - 5W-40.
4 litri costa aprox 1,3 mil
La motorul asta incap cam 4.5 litri deci mai tre sa cumperi in plus inca 1 litru.

De filtre nu prea stiu nimic, ma interesez deocamdata ca si io tre sa fac schimbul si tot ulei dasta o sa pun.

Bafta
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
acelasi ulei il am si eu in masina. este al doilea schimb pe care il fac cu el si este ok.
respecta norma GM ca fiind ulei Long Life si asta este un lucru bun.

eu as fi pus Aral, dar nu am gasit repede la primul schimb si am ramas pe Mobil.
avantajul este pretul destul de mic, insa este contracarat de eventuale oferte ale celorlalte marci.
  • luciqno

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu am acelasi motor si aceeasi KM,am cumparat de pe B-ul Basarabia Nr 36,
-ulei Mobil 5W40 5l=175oooo
-filtru ulei MAN=300000
-filtru aer si filtru motorina MAN=900000 amandoua.
Skip ads

  • adma

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
cum se numeste magazinul de pe bd.basarabia nr.36 ?
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
eu am pus castrol gtd magnatec full sintetic 5w 30, la toate magazinele la cera am intrebat, au zis ca este de departe cel mai bun fiindca are o formula cu ajutorul careia, se depune pe elementele din motor si in felul asta se elimina frecarea Very Happy mai naspa este ca la mine au intrat 5.5l Sad
la augsburg au pretul cel mai bun. 140ron/4l.
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
un ulei foarte bun e aral 10w40 bluetronic-4l=1mil. in carrefour;cat despre filtre cele mai calitative sunt man,dar daca spre ex. le schimbi (aer+motorina)de2 ori in intervalul unui schimb de ulei poti folosi topran de la opel shop(viitorului sau iancului)=700000;eu sch. de doua ori f. de aer si mot. in 10tkm.pt.ca este f.mult praf in buc. si combustibilul de obicei are apa,impuritati... cred ca merita ,este f. important sa nu fie depasita capacitatea de filtrare;aral este printre ultimele uleiuri care au un pret rezon,firma buna si scrie unde e facut(germany).+f. de ulei man neaparat.


Ultima modificare facuta de vali zak la Vin 26 Mai, 2006 9:22 pm
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
oameni buni...subiectul asta s-a discutat si ras-discutat...dati si voi o cautare pe forum inainte...nu e greu...aveti butonul in stanga sus
toate bune
Skip ads

  • adma

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
eduard33 fi sigur ca nu incep un topic doar de dragul de a-l incepe. am cautat dar nu am fost 100% lamurit de ce am gasit asa ca am decis sa intreb lumea ca sa dorm si eu linistit. consider ca e important de stiut asemenea lucru atunci cand vrei sa faci schimbul de ulei (cum e cazul meu acum) asa ca te rog sa imi respecti dorinta.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
am vazut io o reclama faina zilele trecute
la ulei floriol combinatie si cu ulei de masline....
o fi bun?

am decis sa intreb lumea ca sa dorm si eu linistit

si desi exista n-shpe topicuri cu uleiul nu te-a lamurit inca nimic.
boooon...
si raspunsurile de pina acum au ridicat ceatza?

nu te obosi sa-mi raspunzi pt ca - revin iar la reclame- "te-am prins vrajitoarelor...." Wink
  • adma

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
zafirule de obicei erai un baiat de treaba...dar ma rog...
ca fapt divers: DA m-am lamurit
  • 07aam
  • OP
  • 40 mesaje
  • din 23 Feb 2006
  • Astra 2002 Y17DT
  • Bucuresti + Rm.Valcea
  • 07aam

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti + Rm.Valcea
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2006

  • Mesaj Privat
mda...se pare ca zafirul e indispus azi...
ptr adma...de obicei nu e asa...poate azi a luat prea mult floriol si nu a stins cu ce trebuia (apa nu e buna Evil or Very Mad )

zafirule, simplul fapt ca ai 5**** in dreptul userului nu insemana ca ai dreptul sa fii maestru al caterincii. la caterinca suntem toti romanii campioni nu e asa?
la bunul simt stam cam prost....


Ultima modificare facuta de 07aam la Mar 30 Mai, 2006 10:13 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
adma a scris:zafirule de obicei erai un baiat de treaba...dar ma rog...
ca fapt divers: DA m-am lamurit

*
Nu vreau nici sa il apar, nici sa te lamuresc (NU cunosc piata romaneasca de uleiuri auto) singura concluzie (a mea) este ca, in cadrul unei utilizari normale a unui autoturism normal, TOATE ULEIURILE de marca nefacute pe bampor sunt cvasi-identice... Wink
  • adma

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca nu e mare diferenta intre un ulei sintetic si unul normal?
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eduard33 a scris:oameni buni...subiectul asta s-a discutat si ras-discutat...dati si voi o cautare pe forum inainte...nu e greu...aveti butonul in stanga sus
toate bune


eduard33 se referea la 07aam si nu la adma. Daca ai o intrebare vis-a-vis de uleiuri (sa zicem) e bine sa se scrie la un topic deja deschis (adma ai facut bine ca ai scris la un topic deja deschis). Ideea e de a avea toate opiniile centralizate, nu in x discutii. Daca cineva vrea o opinie exclusiv pt masina lui poate sa scrie in forumul Ai un Opel ? Sa-l vedem !, unde isi poate descrie masina si eventualele probleme specifice.

@adma: e mare diferenta intre un ulei sintetic si unul normal (probabil semi-sintetic sau mineral). sorin666 se referea, probabil, la uleiurile de marca din aceeasi clasa.

Inca o subliniere catre toti membrii: suntem o comunitate care e guvernata de reguli. Cui nu ii plac, poate sa deschida un topic pt modificarea unei reguli sau mai multe, sau poate sa-si stearga contul.


Ultima modificare facuta de chiciuc la Mar 30 Mai, 2006 11:09 am
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
chiciuc a scris:eduard33 se referea la 07aam si nu la adma.

Care probabil sunt una si aceeasi persoana Laughing Laughing Laughing
Daca nu, mea culpa. Dar nu pot sa cred ca exista doua persoane cu acelasi tip de motor, din acelasi an, care au citit topicul de uleiuri si nu s-au lamurit ce tip de ulei se preteaza mai bine. Twisted Evil

Oameni buni, nu suntem pe chat. Avem o nelamurire, folosim functia de cautare. Nu gasim raspuns, intrebam acolo unde exista deja o discutie!
  • Laur45

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2005

  • Mesaj Privat
@maiandrei ... din punctul tau de vedere de administrator de forum ai perfecta dreptate ... dar ... si eu am patit-o sa pun o intrebare intr-o discutie deja deschisa si sa nu primesc raspuns direct ... dar deschizand o noua discutie ... hopa au aparut raspunsurile ... asa ca nu numai cei care sunt noi veniti si au ceva problemute ar trebui certati ci si cei care le au si sunt mai doxa decat noi ar trebui sa rasfoiasca si discutiile in care nu s-a mai scris de cateva zile ... cel putin asa mi se pare corect!!!!
  • adma

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Laur45 are dreptate...oameni buni fiti un pic mai ingaduitori cu cei noi ce naiba... chiar credeti ca lumea nu are ce face decat sa deschida un topic din senin desi are toate raspunsurile?
maiandrei: e pura coincidenta, cred ca mai au destul de multi useri o astra 1,7 din 2002 ( e totusi o masina comuna, prietenii stiu de ce Wink )
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Laur, as vrea sa fiu de acord cu tine. Insa:
- noii veniti sunt BINEVENITI (chiar ne bucuram sa vedem cum creste forumul acesta)
- citez pe chiciuc: "suntem o comunitate care e guvernata de reguli. Cui nu ii plac, poate sa deschida un topic pt modificarea unei reguli sau mai multe, sau poate sa-si stearga contul."
- eu folosesc cel mai des linkurile din dreapta sus de pe homepage:
Mesajele scrise de la ultima vizita
Mesajele proprii
si sunt convins ca utilizatorii mai vechi au aceleasi tendinte. De aceea, daca postezi intr-o discutie deja existenta, sunt sanse mai mari sa ti se raspunda (intrebarea ta va fi afisata si la "Mesajele proprii", pentru cei care au postat in acele discutii)

referitor la intrebarea la care nu ai primit raspuns direct, e posibil ca aceasta sa nu fi fost formulata suficient de clar?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
> Chiciuc, DA, ma gandeam, evident, la uleiuri de aceeasi clasa, desi, in conditii uzuale, NICI MACAR ASTA nu prea conteaza, rezultatele sunt sensibil identice cu practic oricare ulei 5W30 (sau alte valori recomandate de constructor...) indiferent cum ajunge petrolistul sa se incadreze in standard...
Desigur, la uleiuri de calitate...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR