Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare,
am un prieten bun care si-a cumparat o zafira b, an 2007, cu motorul mai sus mentionat.
masina a vazut-o pe net, i s-a pus pata pe ea si a cumparat-o fara sa mai stea pe ganduri.
in anuntul de vanzare, proprietarul scria ca motorul are 120 de cai, insa la studierea mai atenta a certificatului de imatriculare nemtesc, dupa ce daduse banii si deja era acasa (nebagare de seama), s-a constatat buba.
inainte sa bata palma, a cerut un sfat de la un tip care se pricepe cat de cat la masini, care i-a spus textual: "daca are 120 de cai, e buna, dca are 100, e o besina"
acuma, avand in vedere parerea de mai sus, vine intrebarea: in afara de faptul evident ca e diferenta de putere intre 1,9 120 cai si 1,9 100 cai, mai exista si alte neajunsuri/minusuri ale motorului adus in discutie?
astept pareri
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
este foarte bun motorul e identic cu cel de 120 la mecanica, dar are soft pt 100 de cai, oricum ambele tipuri se pot remapa la 160 de cai
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Da-mi voie sa nu cred faptul ca Z19DT este de 74 kw ci de 88kw. Acel motor cu 74kw este clar Z19DTL. Diferenta intre cele 2 este aceea de soft. Nimic mai mult. Poate a fost omologarea gresita cum am patit si eu. In acte scrie clar( cat si pe motor) Z19DT iar prostii de la RAR au trecut 74kw. M-am documentat si am cerut reomolagare si am reusit acest fapt. Au modificat cu 88kw.
Oricum multa bafta detinatorului.
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
mircea neicu a scris:salutare,si eu am patit la fel,am luat o astra si tot asa imi spunea ca are 120 cp,eu am sesizat inainte ca are doar 100 cp dar tot am luat-o,este doar difernta soft,l-am intrebat pe maiandrei si mi-a spus ca se poate resofta la 160 cp cu 350 euro

am un prieten bun care si-a cumparat o zafira b, an 2007, cu motorul mai sus mentionat.
masina a vazut-o pe net, i s-a pus pata pe ea si a cumparat-o fara sa mai stea pe ganduri.
in anuntul de vanzare, proprietarul scria ca motorul are 120 de cai, insa la studierea mai atenta a certificatului de imatriculare nemtesc, dupa ce daduse banii si deja era acasa (nebagare de seama), s-a constatat buba.
inainte sa bata palma, a cerut un sfat de la un tip care se pricepe cat de cat la masini, care i-a spus textual: "daca are 120 de cai, e buna, dca are 100, e o besina"
acuma, avand in vedere parerea de mai sus, vine intrebarea: in afara de faptul evident ca e diferenta de putere intre 1,9 120 cai si 1,9 100 cai, mai exista si alte neajunsuri/minusuri ale motorului adus in discutie?
astept pareri

Skip ads

  • ReQuin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o mica intrebare ... motoarele astea de pe zafira B Z19DT si Z19DTL ... se potrivesc pe zafira A ?
  • Andrei.tm

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ciprinel a scris:Da-mi voie sa nu cred faptul ca Z19DT este de 74 kw ci de 88kw. Acel motor cu 74kw este clar Z19DTL. Diferenta intre cele 2 este aceea de soft. Nimic mai mult. Poate a fost omologarea gresita cum am patit si eu. In acte scrie clar( cat si pe motor) Z19DT iar prostii de la RAR au trecut 74kw. M-am documentat si am cerut reomolagare si am reusit acest fapt. Au modificat cu 88kw.
Oricum multa bafta detinatorului.


Salut.Poti sa-mi spui te rog unde scrie pe motor codul(Z19DT) ? Aceeasi problema am si eu.Am codul Z19DT in acte dar 74 kw.as vrea sa verific si pe motor.Am intrebat la RAR unde se afla codul,dar au zis ca nu se poate vedea numai cu camera speciala si ca ei nu pot sa mi-l arate.Mersi si scuze pentru offtopic.

ps.vectra c facelift 2006
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca cel mai sigur sa trimiteti lui Edwin sau Stefan Bc VIN-ul masinii. Asa se pot verifica toate dotarile si functiile masinii .Cu bine.
  • Andrei.tm

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2010

  • Mesaj Privat
aflorii nicusor a scris:Cred ca cel mai sigur sa trimiteti lui Edwin sau Stefan Bc VIN-ul masinii. Asa se pot verifica toate dotarile si functiile masinii .Cu bine.


Multumesc,o sa trimit VIN-ul prin pm
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@andrei, ti-am trimis email cu detalii depre VIN. Daca ai capacul original la distributie, trebuie sa fie pe el un autocolant pe care este trecut codul motorului. Se vede daca te uiti din partea dreapta ( zona filtrului de aer ) Wink
  • Andrei.tm

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@Edwin,acum am verificat mailul.Multumesc.O sa ma uit si pe capac maine.
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
@mircea neicu : Eu am acest motor. 1.9 CDTI, 101 cai. Am aproximativ 170.000 km, majoritatea facuti prin oras si pana acum nu am intampinat nici o problema. Am facut si testul agrafa, despre care am aflat aici pe forum si nu mi-a aparut nici o eroare. La 150.000 i-am schimbat distributia si cam asta e istoricul..

Cum au spus si baietii mai sus, motorul de 100 de cai este identic cu cel de 120, diferenta fiind doar de soft. Eu unul prefer motorul de 100 cai, avand in vedere ca merg foarte mult prin oras si ma ajuta cu consumul Smile.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR