Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • ovidiuprotv

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
[editat] a scris:schimba calc. pompei.
la al tau nu mai ai ce-i face.


Deci al codul acesta de eroare: P1631 - 00B injection pump malfunction3 -la stare e: Present

E dus electronica pompei? cel care a mai reparato a zis ca sa uyitat si acum la ea si e ok nu are nimik, dar acuma cata incredere pot sa am si in el.....

ok si dc e dusa... unde as putea gasi asa ceva? cam la ce bani? si e sigura treaba ca va merge dupa ok si nu o voi arde si pe aia din cauza la eventuale probleme mecanice a pompei?
Multumesc
Skip ads

  • ovidiuprotv

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
[editat] a scris:schimba calc. pompei.
la al tau nu mai ai ce-i face.


Am gasit la SH pompa la 300 euro.. ce merita mai bine sa fac sa i-au o pompa SH care a mers cine stie caat.. sua gasesc electronica noua la bani astia?
  • nicoyulius

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2011

  • Mesaj Privat
calculatorul tau se poate repara
  • ovidiuprotv

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da multumesc mi-a mai spus asta si un meserias de aici .. am dat 150 de euro a mer cat a mers si dupa sa ars din nou... ori iau unul nou de data asta ori poma alta SH... nu stiu care ar merita mai bine?
Skip ads

  • nicoyulius

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2011

  • Mesaj Privat
garantie 1 an,nu demontezi pompa,o ei second ,poate cade poate nu
  • nicoyulius

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2011

  • Mesaj Privat
nu ai recuperat banii?
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
clar pompa sh.
a mai cumparat cineva calc. nou si l-a costat 550 euro. (pretul lui+ scrierea softului care se face doar la Bosch)
  • nicoyulius

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2011

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca nimeni nu a reparat asaceva?sau nu recomandati.
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cum dracu sa nu repare, dar in cazul lui nu mai are ce face. Deja altul si-a bagat nasul de 2 ori si nu stiu cine ar fii nebun sa incerce iar sa-l repare.
  • nicoyulius

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2011

  • Mesaj Privat
eu nu as recomanda pompa sh,decit daca motorul nu a stat mult nefolosit.altfel e f f posibil sa ne auzim iar,apropo eu nu ai lasam banii
  • ovidiuprotv

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da intr-un fel e riscant pe ambele parti... daca iau pompa Sh fiind folosita cine stie cat poate murii intr-un timp necunoscut..depinde de noroc, dar ma costa in jur de 300 euro.. dc luam electronica noua care teoretic e "neobosita" ma costa 500 de euro?
Sunt sigur ca aici sunt multi care au avut aceeasi problema cu pompa ce o am si eu... voi ce varianta ati ales ?
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea personala este ca trebuie sa mergi la un mecanic (service) autorizat care sa-ti demonteze pompa si sa o trimita la o reprezentanta Bosch. Cei de la reprezentanta o sa-i faca o constatare profesionista si da un verdict. Avand in vedere ca este reprezentanta poti avea incredere pentru ca dau garantie si pe deasupra o montezi in service autorizat deci cade chestia cu vina mecanicului care o monteaza. Stiu ca este mai scump dar stai linistit. Eu am dat 1000 Eur in 2007 si de atunci am peste 80.000 km si nu am avut nici o problema.
Skip ads

  • dumitrache marius

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Tecuci-GL
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut. Si eu am avut probleme cu calculatorul pompei si nu se putea repara. Mecanica era buna asa ca am luat un calculator second, reparat, cu 250 euro. Cica is mult mai rezistente astea reparate decit cele originale sh, dar garantia ii de numai 3 luni. Totusi inclin sa cred ca unul original nou are o garantie de cel putin 200000 km, cum m-a tinut si cel original, a cazut la 233000 km.
Acum tu daca ai gasit pompa la 300 euro si daca cel care ti-o vinde accepta sa-i faca o verificare pe banc la un service bosch de pompe de injectie in cluj, ar putea fi ok deoarece sunt unele care ajung si la 500000 km fara reparatii, si poate ai noroc. Tu decizi ce riscuri vrei sa-ti asumi.
In general nu prea se desperecheaza partea mecanica de partea electronica, sau daca se desperecheaza se recomanda o recalibrare pe banc special pentru VP 40. Eu am reusit sa imperechez partea mecanica a mea cu un calculator de pe alta pompa fara a apela la un banc special, dar cu multa munca din partea mea si cu satisfactii pe masura.
Stima.
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si eu recomand un calculator reparat de un PROFESIONIST in detrimentul celui original pt. ca e mult mai rezistent.Calculatorul te tine 200000km doar daca pompa este noua. @dumitrache marius,ai avut ocazia sa studiezi bine pompa Smile si intelegi de ce spun acest lucru.
  • ovidiuprotv

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
E complicat... parca as merge pe cautarea unie electronici care sa mearga pe pompa mea cu aceleasi coduri si toot, pt a nu mai da pompa jos de pe masina si toata munca aia care trebuie sa o faca un profesionist ..platit.
Intradevar fara stres si sigur e sa o duci la Bosh si sa o faca ei cap-coada , dar e problema d ebani..cine are 500-100 euro pt o pompa afurisita la o masina care valoreaza max dublu pe atata...
Sincer nu stiu ce sa ma fac...
  • dumitrache marius

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Tecuci-GL
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Vezi ca nici schimbarea calculatorului nu-i floare la ureche, ai ceva de munca, dar daca te hotarasti te ajut cu informatii, aici pe forum.
Stima.
  • ovidiuprotv

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai asa ma gandesc ca ar fi cel mai usor si sigur sa fac..ca cu pompa sh risti sa fie obosita si trebuie dat jos curele furtune.... munca de mecanic adevarat..
electronica am mai dat-o jos de 2-3 ori ma descurc...
cam care ar fi pasii?
- unde gasesc electronica noua si cam la ce pret?
- ce resoftari trebuie sa fac si cam la ce bani?
- Ce mai trebuie sa fac? ..........
  • dumitrache marius

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Tecuci-GL
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
1. Daca vrei calculator nou trebuie sa dai pompa jos ca scrierea lui se face pe banc impreuna cu partea mecanica, deci pass, ai de ales doar varianta sh.
2. Daca ei un calculator sh de pe o pompa cu celasi cod, si data de fabricatie apropiata cu cea a calculatorului de pe pompa ta doar pentru pompele cu 015 in coada, nu se face nici o resoftare doar just plug and play. Pompele cu 015 in coada sunt de doua feluri in functie de data de fabricatie; pina 08/2000 si dupa 08/2000.
3. Trebuie sa gasesti pozitia optima pentru senzorul de turatie al pompei. Din pozitia lui reglezi consumul.
  • nelumic21

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
problema cu scartaitu s-a rezolvat, vinovat fiind alternatoru nu incarca(rulment,fulie,perii etc).
mai ramane problema cu opritu in mers, astept niste pareri
  • ovidiuprotv

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dumitrache marius a scris:1. Daca vrei calculator nou trebuie sa dai pompa jos ca scrierea lui se face pe banc impreuna cu partea mecanica, deci pass, ai de ales doar varianta sh.
2. Daca ei un calculator sh de pe o pompa cu celasi cod, si data de fabricatie apropiata cu cea a calculatorului de pe pompa ta doar pentru pompele cu 015 in coada, nu se face nici o resoftare doar just plug and play. Pompele cu 015 in coada sunt de doua feluri in functie de data de fabricatie; pina 08/2000 si dupa 08/2000.
3. Trebuie sa gasesti pozitia optima pentru senzorul de turatie al pompei. Din pozitia lui reglezi consumul.


Si la ce preturi se gasesc calc. nou ?
Deci ne fiind eu atat de norocos sa gasesc cine sa vanda in primul rand doar calc. de pe pompa si mai ales sa fie si din anul meu , cu codul meu... ramane varianta de pompa sh imperechiara , cu cine stie cati km si noroc dc merge poate 10.000 poate 100.000 km?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR