Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu mai tin minte exact cat a fost distributia la astra, ptr ca am schimbat mai demult, dar ramasesem cu impresia ca a fost mult mai scumpa decat la Focus si asta ptr ca Focusul are doar o curea si o rola.

Referitor la subiectul topicului , nu prea e corecta comparatia ptr ca masinile fac parte din doua clase diferite. Ambele masini sunt bune, insa alegerea trebuie facuta intre Vectra- Passat si Golf- Astra.

Strcit dintre Vectra si Golf, daca masinile ar fi in aceeasi stare tehnica, as lua Vectra datorita spatiului interior mai generos si motorului de 1.8 benzina care consuma cam la fel ca 1.6 benzina de pe Golf, iar daca as vrea un motor super fiabil as lua un Golf 1.9 tdi ALH 90 cp Very Happy
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:dariusica... daca vrei sa mai discutam hai cu argumente nu cu insulte de fordanez frustrat.
tiry213 a scris:Ca sa nu mai insistati cu intretinerea mai ieftina la opel, am intrat pe autokarma si am luat niste preturi.
...
Vi se pare voua ca e mai ieftina vectra la intretinere ?

nenea, cdti-ul din semnatura a ramas fara incarcare pe la 230.000 km si reparatia m-a costat 200 de lei. Te rog sa imi cauti si mie piese de alea eftine de fordache pt. ca la focusul luat de nou de aici, la 80.000 km am patit acelasi lucru DAR reparatia ma costa 1200 de lei. Shocked
Multumesc anticipat.
PS: VECTRA B sau GOLF 4 Idea

Si eu am dat la vectra 6 mil pe puntea de diode, carbuni, si capatul de la rotor (nu stiu denumirea corecta). Iar un coleg de-al meu cu zafira 1.9, 2008 80km, a schimbat si alternator si electromotor, filtru dfp infundat ,senzor de temperatura de la filtru, si inca un senzor pe la motor.
Ah , si motorul am impresia ca nu scrie Opel pe el Smile nu e cumva facut de niste italieni ?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca in fabrica din Kaiserslautern lucreaza italieni, asa e.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Vorbesc de motor, si da (spre surprinderea ta) de fabria din Kaiserlautern.
@all au precizat altii mai sus, mondeo doar tdci-ul pana in 2003 a avut probleme cu injectoarele. Dupa 2003 nu au mai avut.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Care-i surprinderea mea? Shocked
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
"The most common JTD engine is the 1.9 L (1910 cc) straight-4 found on various brands and models. The first car that used this engine was Alfa Romeo 156 in 1997" "The Multijet second generation features a common-rail design and is available with five different power outputs" "Opel also uses a version of this engine. Their CDTI engine, manufactured in Pratola Serra, Italy and Kaiserslautern, Germany, . It is used in the Vectra, Signum, Astra, Zafira"

Deci uni de aici , lauda motorul de Opel ,care defapt e FIAT. Sunt curios cati dintre voi ati facut Fiaturile "masini proaste" fara sa stiti ca unii aveti Fiat sub capota.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Multumim ca ne-ai deschis ochii.
  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Poate tu ai descoperit acum ca e fiat, dar sunt sigur ca majoritatea stiau deja asta. Componentele de pe motor sunt G.M. oricum, doar blocul motor e de fiat la fel cum si la y17dt e de Isuzu.
Skip ads

  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:"The most common JTD engine is the 1.9 L (1910 cc) straight-4 found on various brands and models. The first car that used this engine was Alfa Romeo 156 in 1997" "The Multijet second generation features a common-rail design and is available with five different power outputs" "Opel also uses a version of this engine. Their CDTI engine, manufactured in Pratola Serra, Italy and Kaiserslautern, Germany, . It is used in the Vectra, Signum, Astra, Zafira"

Deci uni de aici , lauda motorul de Opel ,care defapt e FIAT. Sunt curios cati dintre voi ati facut Fiaturile "masini proaste" fara sa stiti ca unii aveti Fiat sub capota.


nu te mai stresa, ca aici nu ai cu cine,..nu ai vazut ca in toate topicurile "opel vs....orice"..opelu e cea mai buna alegere Laughing
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:Sunt curios cati dintre voi ati facut Fiaturile "masini proaste" fara sa stiti ca unii aveti Fiat sub capota.


FIAT-urile chiar sunt masini proaste, dar nu din cauza motoarelor.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu, ca nu am avut Smile) Iar de pe forumuri, ai vazut, ca masina e buna sau proasta in functie de forumul pe care te uiti. Intamplator am conturi pe aproape toate forumurile auto, fiindca inainte vindeam leduri, iar de Fiat nu mi-am facut o parere prea buna.
Toti sunt obiectivi aici, iar daca faci un topic vectra vs astra , imparti forumul in 2 Smile)
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Daca vreti sa vedeti dovada clara de obiectism, uitati aici ce spune un posesor de Insignia diesel 160CP.

eu mai am si un golf 5 gti(peste 270 cp), dar insignia este mai rapida pe curbe, daca va vine sa credeti si este diesel!


Deci, daca un tractoras motorinist poate fi mai rapid decat o masina sport PROIECTATA ca sa ia curbe si asta si cu cateva sute de kg in plus, imi scot palaria in fata firmei Opel si promit ca o sa-i pun sigla firmei la loc de cinste in locul icoanei de la rabla mea de masina fabricata in Turcia.


Ultima modificare facuta de cont-sters-27243 la Joi 27 Jan, 2011 4:12 pm
Skip ads

  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Very Happy
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pai la 270CP si probabil vreo 450Nm, doar pe rotile fatza, cum sa mai ia curba...
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Very Happy Deci, tot Opelul e mai bun Very Happy Very Happy


Ultima modificare facuta de andreyyy la Joi 27 Jan, 2011 5:20 pm
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mai exagereaza lumea, la fel ca dariusica si motoarele crapate...
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Guess Who a scris:
CARE CREDETI CA ESTE MAI BUN intre Golf 4 1.6 105CP si Vectra b 1.8 125CP ?

Deci ai inteles ce sa iti iei ? Smile)
Dai cu banu. Daca pica pe fata iei Opel, daca pica pe muchie iei Golf.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pai e chiar indicat, altfel risca sa pateasca ca un coleg de-al meu cu Bora 1.6 105CP: injector bulit de la benzina CO95. De atunci pune numai CO98. 1.8 125CP e cel mai fiabil motor contemporan de la Opel, nu prea avem ce sa comentam.
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Adevarul este ca ambele sunt masini bune. Inainte de B2 am avut G4. Pretul pieselor este cam la fel. Dieselul de pe Golf era mai vioi dotarita geometriei variabile la turbina si unei etajari bune ale cutiei dar acestui motor ALH nu prea ii placea turatia dupa 3000 nu mai tragea bine, in schimb consumul era excelent. La restul suspensii, aspect, interior, confort Vectra este superioara.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
alh-ul nu are geometrie variabila.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR