Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
darius_x a scris:
Daca vrei benzina nu Opel
Daca vrei ceva mai rar nu Opel
Daca vrei tuning motor nu benzina


Intr-adevar, VAG-ul face motoare minunate pe benzina, pacat ca lipsesc cu desavarsire Laughing
Tu ai auzit numa de remapari diesel ca modalitati de tunning motor?
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Habar nu ai tony. Nu ai auzit niciodata de FSI (golfurile alea care nu scot fum negru ci albastru)? Bijuteriile alea la care se schimba sonda lambda si NOX sensor odata cu filtrul de aer. Laughing
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Aaa, alea care au nevoie de benzina de 6 lei litru (in acest moment Laughing ) ca sa nu detoneze motorul?
Nu a fost destul de explicit Dariusel. Se vede ca-i axat pe ford si nu stie ultimele minuni de la vag.

Exista fas dinasta pe IV?
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
is bune opelurile pe benzina adevarul e ca imediat sub ferrari el urmeaza, numai ca ajung cam rar la 150k km fara interventii majore la motor, .....da sunt si alte modalitati de tuning la benzinarele de pe opel, crek reglatu avansului e cel mai des intalnit Laughing
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Hai Dariusel las-o asa cum e ca te faci de rahatel. Sa vii sa lingi uleiul la un C14NZ de 300 000 km. Si daca dai de span, sa-ti ramana intre dinti.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Hai Dariusel las-o asa cum e ca te faci de rahatel. Sa vii sa lingi uleiul la un C14NZ de 300 000 km. Si daca dai de span, sa-ti ramana intre dinti.


t-ai dat kilometraju inainte cu 200k ? Laughing
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Mda, alt nemultumit care a dat numai 1000euro pe Corsa SH din 95 plimbata de o babuta nemtoaica doar sambata pana la supermarketul din colt, a bagat inca vreo 1000euro in el incercand sa-l repare, si pe care acu vrea sa-l vanda cu 850euro ca sa mai puna 250euro si sa repete experienta cu un Golf3 nou nout din 96.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Mda, alt nemultumit care a dat numai 1000euro pe Corsa SH din 95 plimbata de o babuta nemtoaica doar sambata pana la supermarketul din colt, a bagat inca vreo 1000euro in el incercand sa-l repare, si pe care acu vrea sa-l vanda cu 850euro ca sa mai puna 250euro si sa repete experienta cu un Golf3 nou nout din 96.


prietene nu am avut corsa niciodata, am avut vectra a, astra g, vectra b, focus 1 si 2 si acum am bmw e 46 si pe departe pot spune ca focusul sta cel mai bine la capitolul fiabilitate si stabilitate....am o amintirea foarte placuta cu vectra care la 170k ia crepat motorul la RAR in timp ce mi verificau gazele.....si nu mi plac vw deloc mai bine ford
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cum a zis dodo, esti un mic dilar de masini la mana 20. Chiar vrei sa te credem ca ai cumparat masinile de bune ce erau sau din cauza preturilor?

Cand vii sa verifici de span motorul meu?
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Cum a zis dodo, esti un mic dilar de masini la mana 20. Chiar vrei sa te credem ca ai cumparat masinile de bune ce erau sau din cauza preturilor?

Cand vii sa verifici de span motorul meu?


Smile))..opelurile erau in familie, nu eram eu proprietar in acte, eu am avut 3 masini in 5 ani, da crek se poate spune ca s "dilar"......mai bine spune ne tu ce ai schimbat la nz-u tau sau al catelea motor e?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Erau in familie dar mergeai cu ele la RAR..... Rolling Eyes
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
darius_x a scris:am o amintirea foarte placuta cu vectra care la 170k ia crepat motorul la RAR in timp ce mi verificau gazele


170k extrem de reali, de altfel...
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Lol. A mea diesel o tineam blana 10 minute si fac pariu ca nu avea nimic . Si avea 230k. Si in afara de motorina nu manca nimic Smile Nici ulei nici apa Smile)
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Dar tu nu ai BMW E46 aka ford focus tdci...
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu. Vb de vectra b x20dtl.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
darius_x a scris:da sunt si alte modalitati de tuning la benzinarele de pe opel, crek reglatu avansului e cel mai des intalnit

Asta o stii de pe forumul ala cu masini made in turkey, unde ati tras concluzia ca E46 ar avea ceva, in afara de pret, inferior focusului?
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
darius_x a scris:is bune opelurile pe benzina adevarul e ca imediat sub ferrari el urmeaza, numai ca ajung cam rar la 150k km fara interventii majore la motor, .....da sunt si alte modalitati de tuning la benzinarele de pe opel, crek reglatu avansului e cel mai des intalnit Laughing


Ai uitat de completatul cu ulei.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Blestemata fie clipa in care a fost proiectat x16xel...... Laughing

Radem noi glumim, dar dariusica e pe aratura.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
elegance a scris:
darius_x a scris:da sunt si alte modalitati de tuning la benzinarele de pe opel, crek reglatu avansului e cel mai des intalnit

Asta o stii de pe forumul ala cu masini made in turkey, unde ati tras concluzia ca E46 ar avea ceva, in afara de pret, inferior focusului?


pai eu ma refer la ce am avut eu, compar focus 1.8tdci din 2006, cu bmw e46 318i din 2001, stabilitate+focus..reprize demaraj+plus focus, consumul nu are rost sa l comparam diesel vs benzina,..ba mai mult focusul avea reprize mai bune si ca 320i de 150 cai, la comfort si dotari e detasat e46

nu inteleg ce ai vrut sa spui cu masini made in turkey;
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu inteleg ce ai vrut sa spui cu masini made in turkey;


Iti explic eu. In conceptia lui elegance, Fordurile sunt masini turcesti. Chiar si cele fabricate in Germania, Belgia, Spania sunt fabricate cu piese facute in Turcia.
Te-ai lamurit acum? Mai ai curaj acum sa-ti cumperi Ford dupa ce elegance a dezvaluit marele secret al companiei? Eu chiar ma gandesc serios sa dau Mondeo la schimb cu un Astra fabricat in Polonia recent adus din DE, full fara piele si cu buletin de BG. Eventual platesc si diferenta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR