Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
salut
cine stie sau a vazut cum se demonteaza radiatorul de clima de la masina din semnatura?
ma intereseaza daca este necesara demontarea barii!
nu sint prea de acord sa dau bara fata jos,ma gindesc poate o mai exista o alta solutie
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu am motor de 2,0 si nu a fost necesar sa dau bara jos pentru a schimba condensatorul A/C. Dupa demontarea ventilatorului A/C, s-au desfacut suruburile de la conducte, priza de aer a filtrului si un surub de fixare care se desface cu o surubelnita cruce lunga introdusa prin grila din bara (e aproape de intercooler). La montaj e putin mai greu de pus. Dupa aceea condensatorul a iesit cu filtru si sonda de presiune printre bara si traversa dintre faruri.
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
da?poi si al meu de ce nu ar iesi! dar conductele cum le-ai desfacut?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Conductele sunt fixate pe condensator prin intermediul unor piese prinse cu surub. Se poate desface cu tubulara de 10 chiar daca e Torx. Eu am fost la service de clima de la Baneasa, pentru ca dupa operatia de montaj (care implica si schimbarea O-ringurilor), trebuie vidata instalatia, pentru verificare si apoi umpluta cu freon. Mie mi-a tinut instalatia 30 min. cu vid in ea ca sa vada daca trage aer pe undeva. Si inca ceva: poti sta langa masina si vezi exact ce fac mecanicii.
Skip ads

  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
preturi???
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
ROMAD SRL, Str Somesul Rece, nr. 73A, Sector 1
Manopera:
Demontat/montat condensator - 49RON
Vidat si incarcat inst cu freon - 65RON
Materiale:
Refrigerant R134a - 35RON (650g)
Ulei sintetic A/C - 11RON
Solutie UV - 18RON
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
mda,eu am rezolvat altfel!
verificat instalatie 10 ron
sudat argon radiator clima 70 ron
verificat instalatie si incarcat freon 120 ron garantie 3 luni!
radiatorul l-am demontat eu[este foarte simplu]
a, cei care au unplut instalatia aveau si detector de freon! si nu au fost momentan probleme!
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
De ce nu ne spui si unde? Ajuta si confratii de suferinta!
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
frate fi atent de unplut cu 120 ron si verificat mergi la inceputul bulevardului constantin brincoveanu,dinspre oraselul copiilor 50 de metri pe stinga,cind mergi spre spitalul budimex!este un service si o vulcanizare
ca sa lipesti radiatorul mergi pe soseaua giurgiului dinspre sura mare inainte 2 statii de tranvai si pe stinga este o vulcanizare mergi si intrebi[vezi sa nu iti ceara mai mult de 70 ron] nu ai cum sa gresesti pt ca nu mai sint alte obiective
distantele sint aproximative
bafta
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
BAZGANM a scris:frate fi atent de unplut cu 120 ron si verificat mergi la inceputul bulevardului constantin brincoveanu,dinspre oraselul copiilor 50 de metri pe stinga,cind mergi spre spitalul budimex!este un service si o vulcanizare
ca sa lipesti radiatorul mergi pe soseaua giurgiului dinspre sura mare inainte 2 statii de tranvai si pe stinga este o vulcanizare mergi si intrebi[vezi sa nu iti ceara mai mult de 70 ron] nu ai cum sa gresesti pt ca nu mai sint alte obiective
distantele sint aproximative
bafta


Confirm si eu... cei cu sudura in argon la maxim 70RON sunt cei mai ieftini din Bucuresti... Eu ii stiu de prin Mai, cand mi-au anulat 3 celule la condensator cu 40RON
Am murit de ras cand mi-a cerut unul pe Grivita, langa Podul Grant, 250RON sa-mi anuleze 3 celule la condensator... Problema grava e ca multi nu stiu de cel de e Giurgiului si il imbogatesc pe asta de la Podul Grant
  • Vectra b02

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Pentru cei care vor sa repare/sudeze radiatoare,radiator AC ii recomand pe baietii de la ROBNEC.SRL.Mi-au cereut un pret de 60 ron pentru o sudura in argon in contextul in care cei de pe Grivita mi-au cerut 150 de ron:).

Adresa:Str-Piscul Crasani nr 4a.Ca punct de reper benzinaria Agip de pe Iuliu Maniu!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR