Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu as zice sa vezi mai intai la dilar cat te costa o cheie. Apoi intereseaza-te cat te costa sa tai o lama, si sa o programezi, mai adaugi vreo 350-400 ron (cat te costa sa aduci cheia) si vezi care varianta e mai prietenoasa
Skip ads

  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Asta e faza interesanta ca am sunat acum cateva luni la o reprezentanta Opel din Bucuresti, din pacate nu mai tin mine care din ele...oricum toate sunt o apa si-un pamant.
Mi-au cerut pe cheie cu tot cu programare 14milioane de lei! adica 1400RON, am crezut ca nu am inteles eu bine ca e doar 140 ron initial si am mai intrebat odata..
Oameni de treaba.

Am sunat si la o reprezentanta Opel din Constanta care mi-au cerut 100euro daca am car pass...si am...mi se pare mai omenesc...

Deci sa inteleg ca mai bine merg pe ideea de cheie de la reprezentanta?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1- in mod normal o cheie de asta iei de la reprezentanta la 100-120 EUR
2- daca te bagi la varianta la care te-ai gandit intial, in final economisesti 50-100 ron. Fara sa cacluzei preumblatul (cauta mester sa taie cheia, cauta om cu interfata sa o programeze, etc)
3- Daca vrei ceva super ieftin, iti vand eu o carcasa de cheie de Astra H, chinezeasca, cu 3 butoane, si te descurci cu adaptatul telecomenzii

Press 1, 2 or 3 Smile
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pai asta cu adaptatul...asta e problema.

Cred ca aleg usa numarul unu in cele din urma. E cel mai simpu, ca intr-adevar nu prea am timp sa stau sa alerg prin oras...ca sunt mai mereu la munca.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai da. Lucri ca sa ai bani ca sa poti cumpara o chestie pe care, daca nu lucrai atata si aveai timp, o faceai tu la 30-40% din pret Wink
  • gaches

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am o cheie cu 3 butoane la un Opel Signum.
Doresc sa o schim cu una pliabila tot cu 3 butoane.
Imi poate spune careva daca s-a reusit adaptarea mecanismului dintr-o cheie normala intr-una pliabila?
  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o nelamurire: mi s-a spus ca nu merge programata cheia pliabila de Vectra C/Astra H etc pentru Astra G (Classic, din 2005). Plus ca le-am comparat si lama este putin mai scurta la cea pliabila (desi nu stiu daca asta e o problema).
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
VIN, nu merge, la Astra H/Vectra C ai alt sistem de immo, telecomanda e pe alta frecventa, si alte coduri (alti producatori)
telecomanda de Astra h e pe 433 MHz, aia de vectra C pe 315, aia de Astra G pe 433.35 (nu-s sigur la zecimale). In plus Astra G are Immo 2 (cu chip de transponder ID40), H are Immo 3 (chip transponder ID46)
In plus La Astra G contactul e mecanic (lama de la cheie e cu dinti), la Astra H, electromagnetic (lama dreapta, cu canal)
Se poate pune cheie de Astra g in carcasa de Astra H, dar munca de transformare nu e pentru cei slabi de inger
Skip ads

  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
jE a scris:VIN, nu merge, la Astra H/Vectra C ai alt sistem de immo, telecomanda e pe alta frecventa, si alte coduri (alti producatori)
telecomanda de Astra h e pe 433 MHz, aia de vectra C pe 315, aia de Astra G pe 433.35 (nu-s sigur la zecimale). In plus Astra G are Immo 2 (cu chip de transponder ID40), H are Immo 3 (chip transponder ID46)
In plus La Astra G contactul e mecanic (lama de la cheie e cu dinti), la Astra H, electromagnetic (lama dreapta, cu canal)
Se poate pune cheie de Astra g in carcasa de Astra H, dar munca de transformare nu e pentru cei slabi de inger

Mda, asta e. M-am obisnuit cu cheia briceag de la Vectra si de fiecare data cand merg cu Astra ma deanjeaza cheia in buzunar.
Apropo, la Astra Classic, cheia e tot cu canal. De-asta am avut impresia ca ar merge, lama arata la fel cu cea de la cheia pliabila de Vectra.
O poza cu ele:

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Poa' sa fie si cu canalul Dunare-Marea Neagra. Lama e alta poveste. Ca e mai scurta pe cheia ta, aia e bine. Mai lunga sa nu fie....
Trebuie sa verifici 2 chestii:
1- ce tip de transponder ai pe masina. Desfaci sabotul care tine lama, daca ai intr-o parte o bucatica de ceva ca ebonit-ul, ala e chip-ul de cheie. daca e acolo, nu ai nici o sansa, nu se va impaca cheia de H cu Immo-ul tau nici cu slujbe
2- ce scrie pe spatele cheii tale (producatorul si frecventa). Astra H e Valeo pe 433MHz, la Vec tra C nu mai tin minte cine e, dar e pe 315 MHz....
  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
jE a scris:Poa' sa fie si cu canalul Dunare-Marea Neagra. Lama e alta poveste. Ca e mai scurta pe cheia ta, aia e bine. Mai lunga sa nu fie....
Trebuie sa verifici 2 chestii:
1- ce tip de transponder ai pe masina. Desfaci sabotul care tine lama, daca ai intr-o parte o bucatica de ceva ca ebonit-ul, ala e chip-ul de cheie. daca e acolo, nu ai nici o sansa, nu se va impaca cheia de H cu Immo-ul tau nici cu slujbe
2- ce scrie pe spatele cheii tale (producatorul si frecventa). Astra H e Valeo pe 433MHz, la Vec tra C nu mai tin minte cine e, dar e pe 315 MHz....

La Vectra C este tot 433mhz si este HUF - scrie pe cheie.
La Astra s-au sters inscriptiile. Iar sabotul ala nu stiu exact cum sa-l desfac, pare cam fix si mi-e sa nu-l rup.
Pun o poza cu partea cu lama, daca ai putea sa-mi spui cum sa o desfac (imi cer scuze ca am facut-o de departe, dar nu gasesc camera si telefonul asta face poze jenante de aproape)

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat


Uite chipul
deci chip ID40, Immo 2. Cu cheia de Vectra C nu faci nika
Posibil ca la Vectra C mai noi telecomanda sa fie pe 433 MHz. Eu am vazut cheile de la 2 Vectra C, din 2003 si 2004, ambele aveau telecomanda pe 315 MHz.
Skip ads

  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Mda, a mea e 2008.
Bun, deci am lamurit si problema asta. Cheie pliabila la 60-100lei cum am vazut ca se tot vand, nu prea am de gand sa cumpar. Nu ma omor dupa faptul ca trebuie sa pun un modul in plus si trebuie sa scot chip-ul din cheia mea ca sa-l pun intr-o chinezarie.
Mersi pentru ajutor.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mai exista solutia cu alarma , sunt alarme care au chei briceag . eu mi-am pus la corsa mea cheie briceag de vw originala ( 100 ron ) , si am pus in ea telecomanda de la cheia masinii , nu vreau sa-ti spun cat am muncit , insa pana la urma a iesit cum am vrut eu . costuri : 100 cheia briceag , telecomanda inchidere este in jur de 50 ron , chip cheie 50 ron , programare chip si cheie 50 ron , lama cheie 35 ron . numai bine .
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Bavarezule, la ~75 ron gasesti carcase chinezesti de cheie pliabila de Astra H, cu lama (de Astra H) cu tot. Si ai cheie de opel, nu de vw
  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Da, dar daca a cazut o data pe jos...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ce pateste daca cade pe jos?
  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
E chinezarie, chinezariile ori crapa ori iau foc Smile)
  • sectorash

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Austria
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2007

  • Mesaj Privat
am o cunostinta care a luat o chinezarie (doar carcasa), ghiciti cat a rezistat; 3 zile - conditii de utilizare normala. dimineata la munca, apoi acasa si eventual seara in oras.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
foarte corect ce spui @je insa chiar si asa mi-a dat de cap adaptarea telecomenzii masinii , am cerut cateva poze cu o cheie de asta h celui de la care am cumparat si cheia de vw , insa sunt mari diferente la dimensiunile cablajului si nu vreau sa ma complic . pana una alta cheia pe care o am functioneaza de aproximativ 2 luni , singura buba este ca mi s-a rupt agatatoarea .

ps. apropo de lama , am cumparat de pe okazii lama pentru cheie briceag , ghici ce ? era mai subtire decat lama originala .
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR