Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pe aia de pe carcasele chinezesti de astra h am verificat-o la dimensiuni, si corespunde. Acuma cat e de buna calitativ, numma intreba...
Skip ads

  • gaches

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am o cheie pliabila cu 3 butoane de la o vectra. Cheia este de la o masina noua si vreau sa o reprogramez pt Signumul meu din 2005.
Se poate face?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca a fost deja programata pe o alta masina, nu se poate
  • gaches

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:daca a fost deja programata pe o alta masina, nu se poate


Ce se poate face cu ea?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
o varianta e sa ti-o pui la chei pe post de breloc Smile
  • gaches

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:o varianta e sa ti-o pui la chei pe post de breloc Smile


Lasand gluma la oparte, ce ar trebui sa fac sa pot sa o adaptez la masina mea?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu glumeam. Daca cheia a fost deja programata, cam aia poti sa faci cu ea. Daca iti ziceam ca poti sa ti-o bagi in partea dorsala (alta activitate la care ar putea fi utila) ziceai ca il fac pe desteptul
Chipul de transponder NU SE POATE PROGRAMA DECAT O SINGURA DATA! (cu chestia asta te lamureai daca citeai nitel topicul). In plus, La Astra H, Vectra C si Signum chip-ul de transponder nu mai e separat (ca la astra G) ci lipit pe placa de circuite a telecomenzii. Deci, sa cauti un chip blank... nu te ajuta foarte mult la mantuire.
Iar varianta de desfacut cheia si adaptat telecomanda de la a ta.... sa lamurim o chestie, cheile pliabile originale nu se desfac. Poti desface doar capacul de la baterie. Sunt lipite. Va trebui sa o tai, si, crede-ma, o sa iasa nasol.
In consecingta, daca totusi, nu vrei sa ti-o bagi in partea dorsala, dar tii mortis sa faci ceva cu ea... o pui la chei pe post de breloc. Altfel, o pui intr-un sertar, si uiti de ea.
  • gaches

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:nu glumeam. Daca cheia a fost deja programata, cam aia poti sa faci cu ea. Daca iti ziceam ca poti sa ti-o bagi in partea dorsala (alta activitate la care ar putea fi utila) ziceai ca il fac pe desteptul
Chipul de transponder NU SE POATE PROGRAMA DECAT O SINGURA DATA! (cu chestia asta te lamureai daca citeai nitel topicul). In plus, La Astra H, Vectra C si Signum chip-ul de transponder nu mai e separat (ca la astra G) ci lipit pe placa de circuite a telecomenzii. Deci, sa cauti un chip blank... nu te ajuta foarte mult la mantuire.
Iar varianta de desfacut cheia si adaptat telecomanda de la a ta.... sa lamurim o chestie, cheile pliabile originale nu se desfac. Poti desface doar capacul de la baterie. Sunt lipite. Va trebui sa o tai, si, crede-ma, o sa iasa nasol.
In consecingta, daca totusi, nu vrei sa ti-o bagi in partea dorsala, dar tii mortis sa faci ceva cu ea... o pui la chei pe post de breloc. Altfel, o pui intr-un sertar, si uiti de ea.


Te crezi destept?

Din cauza astora ca tine Romania e un e si Germania e departe.
Sa-ti fie rusine.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pana la urma, in loc sa pui cheia pe post de breloc, bag seama ca ti-ai bagat-o in partea dorsala, si ai devenit intepat

asa imi trebuie daca stau sa sintetizez informatiile pentru toti lenesii, care, in loc sa citeasca doua pagini de discutii, asteapta mura-n gura....
  • gaches

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:pana la urma, in loc sa pui cheia pe post de breloc, bag seama ca ti-ai bagat-o in partea dorsala, si ai devenit intepat

asa imi trebuie daca stau sa sintetizez informatiile pentru toti lenesii, care, in loc sa citeasca doua pagini de discutii, asteapta mura-n gura....

Ba, Gata, inceteaza cu cearta.
Iti multumesc pentru informatii dar sa stii ca nu te-am obligat sa mi le dai si nici nu te-am rugat, asa ca vezi-ti de treaba aici este un forum.
  • fristei

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2005

  • Mesaj Privat
corect @gaches.
Aici e un forum, unde gasesti muuulte informatii. Zi mersi ca "je" a incercat sa te ajute si a dat raspunsuri deja existente aici.
E FORUM ... Cauta in alte posturi si gasesti toate raspunsurile, "ba"
  • Terapie

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ce iesiri de magar...omu a intrebat cum se poate adapta, si daca nu a cautat si e un lenes ce? Tre sa-i spui sa-si bage cheia in cur?Rusine!
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Citeste aici si poate o sa intelegi ca si noi moderatorii suntem oameni ,nu roboti pentru a va pune totul pe tava.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Stefan, eu as zice ca tu si jE sa luati masuri. O pauza ii va ajuta poate sa isi tempereze limbajul.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ce uameni bre Sad
Dupa ce le arati ce si cum te mai si scuipa Mad
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mai este valabil? Cauta si vei gasi! Oare? vad ca acest forum s-a umplut de foarte multe ,,lucruri" care nu au nici un rost pe aici. scuze,dar nu se mai poate si trebuie luate niste masuri.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
De la cum sa ai cheie tip "briceag" s-a ajuns la altceva. Totusi nu putem ramane la subiect ?

CristianTM.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
jE a scris:iso, la Vectra C se poate comanda cheie pliabila. La Astra G insa nu, deci, cei ce doresc asa ceva pe Astra G, nu pot apela la aceasta solutie
In plus, o cheie pliabila la reprezentanta incepe de la 450 RON.
O solutie mai ieftina (functioneaza la Astra G si, foarte probabil, si la Vectra C) e adaptarea placutei de circuite din cheia originala si montarea ei in carcasa cu cheie pliabila. Insa implica ceva munca (vreo 2-3 ore) ceva scule (freza de mana, cunostinte de electronica, pentru ca trebuiesc mutate microcontactele)... Am cochetat anul trecut cu ideea, intre timp mi-am luat masina cu cheie pliabila Very Happy


De acord cu tine pina la un punct, numai ca topicul trateaza trecerea de la cheia Vectra C inainte de facelift(se vede in poze, seamana cu cheia de astrag dar nu este) la cheia "briceag" dupa facelift. O cheie "briceag" noua pentru Vectra C comandata la G&P Galati ajunge fara programare la 280ron. Tocmai d'aia ziceam ca nu merita efortul sa bricolezi atita.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ma mir ca o fac atat de ieftin, da' daca tu zici ca cu atata o fac, te cred pe cuvant
un amic si-a luat cheie briceag la Signum cu 340 ron de la OpelWest din SM, si a luat-o la pretul asta pentru ca are pile. Pentru nuritorii de rand sare de 400. La Ecomax in CJ, de asemenea.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Esti opelist cu experienta, ar trebui sa stii ca preturile pieselor Opel in RO sint direct proportionale cu lacomia dealerului local. Laughing
G&P Galati are in ultima vreme o politica "ciudata" de preturi, iti spun un pret mai mare cind faci comanda, atunci cind ridici comanda te surprind cu un pret mai mic decit cel initial. Shocked O fi mare saracia in zona si eu n'am aflat inca. Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR