Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
am scris aici deoarece m-am saturat sa atrag atentia vinzatorilor cind sunt la piata

cintarul "electronic' trebuie sa arate zero CU TASUL (bolul) pe el
1. majoritatea vinzatorilor au bolul pe taraba si cintarul e la zero deci
cind pun pe cintar marfa +bolul=platim tara bolului la pret de ceea ce cumparam (tara cam 160-220 grame)
2. daca cintarul este la zero cu bolul pe el-TEORETIC este ok
ia uitativa daca cintarul este pus pe suprafata plana (veti avea o surpriza)
3.CEA MAI FREGVENTA METODA
daca cintarul este la zero cu bolul pe el vinzatorul INAINTE de a pune marfa pe cintar APASA un buton situat in stinga(se emite si un mic tiuit) buton care introduce in calcul o memorie anterior setata (revenim in majoritatea cazurilor la ex 1 ) (iar platim in plus)
astea sunt cele mai fregvente -descoperiti singuri alte metode
faceti o verificare la cintarul METROLOGIC din piata si o sa aveti o surpriza !
Skip ads

  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Uof ... asta era ultimul topic care nu a fost atins pe forum Laughing . Spor la cumparaturi
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
peste tot in tara se fura la cantar... dar ca la iasi nicaieri... am fost cateva zile acolo si la toate magazinele alimentare incercau sa ne traga in piept, incepand de la pretul per aliment cantarit pana la suma totala care dadea mult mai mare... doar traim in romania
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
babuliu a scris:Uof ... asta era ultimul topic care nu a fost atins pe forum Laughing . Spor la cumparaturi


Lasa ca sunt altele si mai si..ohoo...
de ex: "Agila trece prin apa?" come-on...acu nu ma gadeam decat la continuare, ..."Agila trece prin foc?","Agila merge pe apa ca Isus?".Acu sa nu-mi sara in cap posesorii de agila dar asta e ultimul ex care mi-a sarit in ochi deoarece e pe aceiasi pagina cu acest topic.

Revenind la subiect,mie chiar mi-a priit.Am sa fiu mai atent data viitoare cand fac cumparaturi in piata.
Skip ads

  • ZIZU MSV

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2009

  • Mesaj Privat
chiar asa mult ai fost furat la piata ca ai simtit nevoia sa deschizi o discutie pe un forum auto?

la piata trebuie sa mergi mai des,asa te va cunoaste ''pietarii"mai bine si te vor fura mai putin
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
vor

Asta e miscarea cu piata!
Intotdeauna eu cand vad 2.99 lei/kg la un produs sunt constient ca voi plati pe 3,5 lei kg.
Regula numarul unu. Nu caumpar niciodata de la tuciurii(nu ma refer la arabi).
Am o colega mai in varsta care a cumparat varza de la "adevaratii producatori" pentru ca nu gasea varza decat la tuciurii.
A cumparat 15 kg , acasa avea 10 kg.
Asta-i filmul.
Partea buna e ca , acum cumpar doar la bucata/legatura - salata , ceapa verde , ridichi...
Pana nu scapam de tiganii din piata , tot timpul vom da banii aiurea.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu nu frecventez locul ala.
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Imi e scarba de tuciurii, asa ca nu merg in piata decat daca nu gasesc la supermarket. Legume (gen, rosii, castravezi) cumpar de pe marginea drumul de la producatori cu toate ca sunt mai scumpe cateodata ca la piata / supermaket dar asta e tara in care traim, in rest ma aprovizionez cat mai des cu legume de la parinti care locuiesc la tara si fac pe cat posibil sa nu dau banii la ....indienii autentici!
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Very Happy apropo de cantar mi-am adus aminte de cand eram copil, la mine la tara recoltau oamenii mazare apoi o vindeau, veneau cu sacii si stateau la cozi ca la paine, Odata am fost si eu cu bunica, si chiar inaintea noastra era un ''negrotei'' a pus sacul pe cantar si se apasa cu putere pe el sa atarne mai greu Very Happy(cantarul fiind al cumparatorului)
-cumparatorul il intreaba: Ce vrei domne sa atarne mai greu si de aia va apasati pe el?
-vanzatorul negrotei zice: pai ce domne numai dumneavoastra sa ne pacaliti la cantar, noi suntem prosti, nu putem sa va pacalim si noi?
Smile
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La cantarul mecanic talerul cu bolul se incarca cu pamant cat mai mult in asa fel incat kilogramul "sa fie mai mic".
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nici eu nu frecventez locul, decat ca ultima solutie.
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Hai sa o luam si altfel.nu sunt precupet si nu fac bisnita in piata.Dar invers se intampla? Adica in supermarket,unde iti alegi produsele si le cantaresti singur,s-a mai intamplat sa puneti de exemplu 10 cartofi,sa scoateti bonul si sa mai adaugati "la negru" inca 2-3 cartofi asa pe sustache?Think about that...
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
synapse a scris:Hai sa o luam si altfel.nu sunt precupet si nu fac bisnita in piata.Dar invers se intampla? Adica in supermarket,unde iti alegi produsele si le cantaresti singur,s-a mai intamplat sa puneti de exemplu 10 cartofi,sa scoateti bonul si sa mai adaugati "la negru" inca 2-3 cartofi asa pe sustache?Think about that...

Shocked .Oare cati crezi ca fac asta?
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Adevarul e ca in piata 70-80% din pietari sunt comercianti( poate e un procent optimist). Dar nu e greu sa vezi care e producator si care e intermediar.
Marele necaz e ca , la supermarket , marea parte a legumelor sunt importate(si in piata, dar cu siguranta in piata gasesti cartofi din covasna si nu polonia , praz din oltenia si nu turcia etc)
Mie imi plac rosiile de mor. Ei bine , din supermarket cumpar doar cand nu am de ales , prefer oricand sa cumpar rosii de la tarani. Poate sa-mi traga taranul ce teapa vrea el, ce gasesc in supermarket sunt puse verzi pe vapor/tren/tir si ajung rosupalid la vanzare , fara nici un fel de gust dar cu consistenta gumei de mestecat.
Nu mai vorbesc de ardei , sau ceapa verde. Cu siguranta gasesc ceapa verde mai proaspata in piata decat la superhypermarket.
Marele meu necaz e ca uneori , in piata , iau teapa la ardeii care sunt vanduti ca iuti si acasa nu sunt iuti deloc.Asta mi se pare adevarata inselatorie Very Happy
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
synapse a scris:Hai sa o luam si altfel.nu sunt precupet si nu fac bisnita in piata.Dar invers se intampla? Adica in supermarket,unde iti alegi produsele si le cantaresti singur,s-a mai intamplat sa puneti de exemplu 10 cartofi,sa scoateti bonul si sa mai adaugati "la negru" inca 2-3 cartofi asa pe sustache?Think about that...

Shocked .Oare cati crezi ca fac asta?

In 1990 cand au plecat romanii in Germania asta era prima teapa de care am auzit ca o dadeau la nemti, la noi nu aparuse sistemul asta, ca la noi a aparut de cativa ani incoace. Daca romanii o stiau din 1990 acum dupa 20 de ani de experienta oare cati crezi ca fac asta? Smile Oare nu e echivalent cu cutiile de iaurt sau sticlele de suc pe care le gasesti consumate si aruncate prin hypermarketuri?
In alta ordine de idei eu am vazut in real pe unul care curata cartofii de pamant ca sa fie mai usori si ii punea in punga. La un butic unul tot asa scotea bucatelele de codite de la rosii, ca sa nu traga la cantar Idea
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
urmeaza episodul cand romanii o sa curete pepenele de coaja si o sa cantareasca doar miezul,ca doar cine da 10 lei pe un pepene nene?
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:La cantarul mecanic talerul cu bolul se incarca cu pamant cat mai mult in asa fel incat kilogramul "sa fie mai mic".

Bine gandit, dar nu prea merge cu pamnat pentru ca, nu cantareste mult pamantul, este de ajuns o boaba de plumb de dimensiunile unei unghii si pacalesti oamenii fara ca ei sa isi dea seama, Cantarele care sunt puse pe tesghea, sau pe masa cum se numeste, nu poti pune pamant pentru ca se cunoaste, dar o bobita de plumb , chiar nu se baga de seama Smile spor la cumparat si grija la cantar Smile
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cand eram mic tatal meu avea culturi de pepeni si ii vindeam la piata, eu/ noi nu furam la cantar dar am vazut/ invatat si alte metode :

1) magnetul - se pune la cantarele mari de cantarit cartofi la saci si fura cam 10-15 kile la 100 kg de cartofi
2) la cantarele mici sunt asa zisii "pianisti " care sub taraba au o guta legata de cantar si sub taraba jongleaza cu talpa piciorului la pedale ...

Nu incurajez acest sport .
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:eu nu frecventez locul ala.

Du-te în Mãrãști și vezi cine vinde pe-acolo, mai în capãt, dupã ce treci de bijnițari. Gândește-te cã lor le taie ãștia din pensiile mizere din care tre sã-și cumpere lemne la iarnã, sã se încãlzeascã. Eu mã duc în piațã și cumpãr de la producãtori, și câteodatã le și las zecile alea de bani pentru care mã strigã sã mã întorc, sã mi le dea rest. Eu nu stau în ele, dar îmi place sã cred cã pentru ei vor face o diferențã.
Cu afaceriștii am rar de-a face. Foarte rar. Nu pot sã vãd cu ochi buni faptul cã unii fac bani luând dintr-o parte și dând mai departe, mai scump și mai și trag clienții pe sfoarã când se poate.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR