Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • raptordivx

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Am o mare problema. Astazi am fost sa imi inmatriculez masina .. toate bune si frumoase pana cand am ajuns la frumoasa noastra primarie SUCEAVA. Acolo surpriza imi cerura astia un certificat de declaratie fiscala al lui ala de am cumparat eu masina. Omul e din Arad si nu a auzit in viatza lui de asa ceva. Si vinde de ceva timp masini. Nu ia cerut nimeni pana acum asa ceva ? E legal sa imi ceara astia mie certificat fiscal .. al unei tertze persoane ? Ce treaba am eu ca ala vrea sa faca evaziune fiscala.. ce legatura am eu ? Eu am cumparat masina legal ... el e treaba lui ce face ? Ati mai patit vreunul asa ceva ?
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca cel care ti-a vandut masina a avut numere rosii pe numele lui, trebuia sa o aiba declarata la primarie. Sunt mai multe cazuri pe forum cu situatie identica. Trebuie sa iti dea acel certificat sau sa gaseasca o cale sa te rezolve.
  • raptordivx

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Da a avut o serie de numere rosii pe numele lui. Am vb deja cu cetateanul si a zis ca se duce sa imi faca rost de acel certificat fiscal. Dar eu nu inteleg ce treaba am eu cu cetateanul respectiv. ? Ce legatura am eu ? Eu o declar .. e treaba mea.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
raptordivx a scris:Omul e din Arad si nu a auzit in viatza lui de asa ceva. Si vinde de ceva timp masini.

He he he! Lumea inca mai cumpara de la samsari si apoi se mira ca nu are toate actele. Sa ne anunti si pe noi daca individul iti trimite acel certificat fiscal. E foarte probabil sa nu-l primeasca avand de platit amenzi.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
raptordivx , e doar o masura(zic eu binevenita) de a recupera datoriile la buget. Vezi ca mai sunt multe discutii despre acest subiect. Preseaza-l sa iti aduca acel certificat. Wink
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Vorba ,,fratelui biela ,, sa te tii de el ca fara certificat fiscal nimeni nu-ti ia in evidenta fieratania cumparata ,poate aia de la dezmembrari!
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
E cat se poate de LEGAL trebuia sa te informezi despre procedurile legale pentru inmatricularea unui automobil.
Pot sa te pui si in cap ca nu-ti inmatriculeaza nimeni masina daca iti lipseste lipseste certificatul fiscal de la vechiul proprietar sau in cazul in care sunt mai multi intermediari fiecare contract de vanzare cumparare trebuie sa aiba atasat certificat fiscal.
Cat despre "presarea" samsarului eu zic mai bine nu-l enervezi ca poate nu mai vezi nici un fiscal decat daca-l dai in judecata...
  • raptordivx

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Omul e OK. Am vb cu el la telefon, mi-a promis ca o sa imi trimita, a mai trimis si prin Galati si prin Constanta, dar la el acolo in Oradea nu i-a cerut nimeni niciodata asa ceva. Poate se poate scoate automat de la primarie fiind in acelasi oras. Nu stiu. Sper sa nu ajung la faza cu procesul ca ma duc mintenas in bulgaria si o inmatriculez si o sa le platesc taxe astora cand o zbura porcul. Solutia asta prin care este frecat cuparatorul este un abuz, nu am eu nici o treaba ca si cumparator daca ala isi plateste sau nu darile la stat. Daca imi cumpar un televizor din magazin nu ma intereseaza pe mine daca ala isi plateste TVA-ul la stat. Datorita faptului ca la noi in tara asta frumoasa sistemul de taxe si impozite e de toata jena, nu au un sistem amarat informatic, prin care se poate vedea simplu cand si de la cine a fost cumparata o masina cat a stat in proprietatea cetateanului, etc. La noi sunt niste batoze in spatele unor ghisee care ling hartii toata ziua (nu sunt ele de vina) si care iti mai spun si pe un ton sec ca nu esti in regula. Nu stiu cati dintre voi au vazut cum se fac actele in belgia, austria, sau germania. Eu atatea acte cate am pus in dosarul de la politie nu am avut in viata mea. Voua vi se pare normal ?
Skip ads

  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ca tot venii vorba de acte , acte si iar acte http://www.youtube.com/watch?v=nVDBHxVFHwg
Scuzati off'topicul dar asta e realitatea in Romania.
  • EagleWatch

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
daca vreti sa stii... am fost ieri la politia CJ sa-mi scot un set de nr. rosii.
programul era de la 9 la 15. Am ajuns la 9 si cateva minute.. .mi-am luat nr de ordine 1167 ( primul 1 de la inmatriculari, deci inca 166 de oameni in fata mea).
Ghici la cat am reusit sa ajung la ghiseu?
Dupa voi ... cu 4 ghisee deschise pt imnatriculari? 14:40.
A fost si televisiunea pe acolo. (Asa de repede se rezolvau problemele cand au vazut camera)
Si sa patesti sa ajungi acolo si sa zica ca nu ai ceva... te impusti!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
raptor, ideea cu certificatul ala nu e sa te impiedice pe tine sa cumperi, ci pe ala sa vanda. Adica tu nu iei masina de la el daca nu iti da toate actele (gen carte de identitate, talon, certificat fiscal....)
Trebuia sa stii ce acte trebuie sa insoteasca fierul.... Smile ca e plin netul de liste cu ele
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@raptordivx
Numai in tara asta este asa....adica metoda constrangerii individului, chiar daca si altii sufera colateral, nevinovati fiind! De ce sa deranjeze maria sa statul sa alerge direct rau platnicul? O face simplu...cu mana altuia....
Oricum obisnuieste-te...statul prin toate institutiile sale, vede in fiecare cetatean un infractor sau cersetor! Asa l-am creat!
Skip ads

  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Asa este.. statul il obliga pe cel ce vrea sa vanda o masina sa isi plateasca toate datoriile, altfel nu poate scoate certificatul. Nu si le plateste, nu poate vinde masina. Sau o vinde dar ramane problema cumparatorului. Am trecut prin aceeasi situatie si am avut noroc ca primul proprietar era in tara si mi-a trimis certificatul. O alta varianta legala ar fi sa il dai in judecata dar dureaza mai mult.
  • tonu_adrian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Galati
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Lucrez in domeniul taxelor si impozitelor intr-o comuna..intradevar este o masura de constrangere a individului de a-si plati taxele..benfica penstru stat, nu si pt noul prop[rietar al autoturismului. Cel mai bine e sa se evite cumpararea masinilor de la cei din targ, majoritatea sunt samsari...cel putin la mine in comuna sunt foarte multi tigani ce vand/cumpara masini..nu au palatele pe numele lor, nu au nimic pe numele lor..cum sa ii colectezi taxele? cu ajutorul acestui certificat e constrans sa-si plateasca datoriile...desi majoritatea nu o fac iar noii proprietari stau si plang dupa hartii..
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
raptordivx a scris:Omul e OK. Am vb cu el la telefon, mi-a promis ca o sa imi trimita, a mai trimis si prin Galati si prin Constanta, dar la el acolo in Oradea nu i-a cerut nimeni niciodata asa ceva.

Ah, ce frumos te-a trombonit! Asta arata ca e un samsar adevarat. Nu exista nicio localitate unde sa nu se ceara acest certificat, dar el te-a convins pe tine ca doar la tine in sat sunt aia de la fisc pe invers! Laughing

Nu uita sa ne tii la curent cu deznodamantul!
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si apropo, data de pe certificatul fiscal trebuie sa fie inaintea celei de pe contractul de v-c, o pui de un drum la arad sau de un mic fals cu uz de fals?

PS: Unde nu e cap, vai de acte! Si nu mai insista ca nu e vina ta pentru ca e FIX vina ta.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mie imi place cat de artist e samsarul. I-a deturnat furia de la adevartul vinovat (samsarul) catre un tap ispasitor (fiscul|). Se vede ca este un foarte fin psiholog.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
denis, aia cu data de pe contract mai mare decat cea de pe cazierul fiscal de unde ti-a rezultat?
in primavara asta am cumparat o masina si am vandut una. In ambele cazuri cazierul fiscal a avut data dupa contract. Si nimeni nu a comentat
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nici nu are cum sa fie certificatul anterior contractului intrucat certificatul se elibereaza la scoaterea din evidenta a masinii, procedura care se face exclusiv in baza contractului.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu s-a modificat recent, certificatul fiscal se scoate inainte pentru a atesta dreptul proprietarului de a vinde masina, si se poate scoate oricand de catre proprietar, fiind valabil 30zile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR