Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am un extinctor care a expirat de ceva vreme si as vrea sa stiu de la cei care au mai facut aceasta operatiune unde o fac si la ce pret?Se merita reancarcat sau e acelasi lucru daca iti iei unul nou.
Mentionez ca cel pe care il posed este din metal(nu din acela care probabil se arunca dupa folosire).
Skip ads

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ce fel de model este?Daca este din cel cu manometru atasat nu cred ca este nevoie de reincarcareci eventual o verificare.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Din acela e doar ca are termen de garantie care a expirat de vreo 2 ani.
  • drodowu

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Conform reglementarilor in vigoare pulberea stingatoare (substanta activa) din stingator se verifica la intervalele specificate de producator. Pentru majoritatea substantelor stingatoare de pe piata aceast interval este de 1 an.
Verificarile stingatoarelor vor fi facute de catre firme autorizate de Centrul National pentru Securitate la Incendiu si Protectie Civila Bucuresti.
Verificarea consta in :
- demontare ;
- curatire ;
- verificat subansamblu declansator ;
- verificat diuza evacuare ;
- verificat teava evacuare ;
- verificat pulbere stingatoare ;
- montat si presurizat.
Verificrea pulberii consta in cernerea pulberii care inlatura eventualele urme de pietrificare, astfel incat in timpul functionarii diuza de evacuare sa nu se infunde lucru care duce automat la nefunctionarea stingatorului.
Aceasta verificare poate sa duca undeva la 25%~50% din pretul unuia nou, in functie de ce pise este nevoie sa inlocuiasca cata pulbere completeaza, etc.
Sfatul meu daca stingatorul nu are mai mult de 3 ani du-l la verificat, altfel cumpara unul nou.
Inceputurile de incendiu la autoturisme sunt destul de rare, dar si daca te procopsesti cu unul ce te faci?
Skip ads

  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Merci fain de info.
In cele mai multe cazuri folosirea stingatorului se foloseste pe masina unui alt nenorocit decat pe a ta.Dar ....
  • drodowu

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Revin cu alte informatii si anume :
- nu cumpara stingatoare din supermarchet decat daca sunt fabricate de INSTAL SOMET, GEFIL, EUROSTING. Nu mai gasesc lista cu persoane juridice autorizate sa introduca pe piata stingatoare P1 cu pulbere tip BC, dar stiu ca aceste firme aveau autorizare pentru producerea si introducerea pe piata a acestor stingatoare.
- sunt o multime de firme care verifica, repara si incarca stingatoare de incendiu si care comercializeaza si stingatoare noi.
Ai foarte mare dreptate in ceea ce priveste folosirea stingatorului, dar activitatea de aparare impotriva incendiilor are ca baza prevenirea, dotarea si interventia.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
L-am reancarcat pana la urma(e adevarat ca a trecut aproape un an Smile )dar mai mult ma bazez pe un stingator de fier cu manometru decat o porcarie de 20 -30 lei la bidon din comert.

Pret reancarcare 11 lei.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pretul reincarcarii a fost bun. Si eu am pe masina acest tip si n-as renunta la el. Calitatea este alta. Eu anual il reincarc( prin Parcul Auto de la noi de la servici; in momentul cand se duce cu cele de la munca intra si-al meu pe langa ele Very Happy )
  • drodowu

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Ma bucur sa aud (sa citesc) faptul ca ai reicarcat stingatorul (in termeni de specialitate : readucerea stingatorului in parametrii initiali de functionare), fie si dupa un an. Ai grija ca perioada de valabilitate acordata de firma care a verificat, reparat si incarcat stingatorul este de 12 luni. Aceasta perioada ar trebui sa fie marcata pe eticheta autoadeziva aplicata cu ocazia verificarii.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR