Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Chiar nimeni?
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
De curand am intalnit si eu problema asta la zafira lu taica-meu, y20dth. Aceleasi erori pe tester. Din ce am citit mi-am facut o idee si am un mecanic bunicel la care ma duc mainte. In functie de cum o rezolv, va anunt.
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am uitat sa revin sa scriu aici. A verificat EGR, fara probleme, a verificat evacuare, sa vada daca nu cumva e ceva infundat, iar fara probleme. Senzori, fara probleme, turbnia, fara probleme, injectoare iar fara probleme. Mi-a spus ca a verificat tot si nu a identificat nimic. Spre urmare, singura problema ar fi un pistonas, din pompa de motorina, care, datorita mersului subturat(cum merge tata), nu mai activeaza cum trebuie. I-a recomandat sa puna si niste ulei de motor de 2 timpi in motorina, dar nu mai stiu cat, sa se mai unga acolo si sa-i schimbe dupa 2500 de ture, cel putin o perioada. Ideea e ca de cand a urmat "tratamentul" nu a mai avut probleme. Numai bine!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
e vorba de pistonasul de avans din pompa si da este bine sa puna cam 200-250ml de ulei 2T la un plin de motorina.
e bine sa faca odata la un plin si un tratament de curatare cu o doza de substanta de curatat injectoare (eu folosesc cea de la Liqui Molly de 500ml) la un plin de motorina si sa ii ea niste talpi pana la 4000-4500 de ture pe austostrada undeva si sa schimbe de cateva ori viteza la turatii foarte mari ca sa se mai curete motorul.,,
  • AValentin33

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Aceleasi erori au aparut si la mine, imediat cum urc si ajung la 3k ma limiteaza. Am citit, dar poate fi de la debitmetru sau de la pistonasul de avans din pompa de motorina ?

Inainte aveam doar p0400, dar mergea ok, egrul e curat, pompa de vacum e buna
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR