Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Limbaju Tudore ... Twisted Evil . Imi pare foarte rau ca ai patit asta ... bine ca esti tu sanatos Smile . Masina cumva cumva o repari Smile
Skip ads

  • ierbos

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da bine ca am scapat dar este inadmisibil ce se intampla cu asiguratorul avand in vedere ca radiatoarele costa 120 000 ron. Cum pot afla pretul masinii de noua?
Multumesc
  • ierbos

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2009

  • Mesaj Privat
de reparat poate o repar dar nu o mai repar dau pe club pt cei care au masina ca a mea, asta nu va mai fi masina. nu va mai merge la fel si cineva trebuie sa imi dea diferenta de bani pentru a imi cumpara alta. pretul dat pe ea este de 5000 euro in acte
  • Alex_Vectra

  • Mesaje scrise: 708
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
trebuie ca asiguratorul sa contacteze pe cei de la opel sa se uite in pretul de catalog.numai bine
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ca remarca, airbagurile sar chiar daca nu ai centura pusa.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Mikki a scris:Ca remarca, airbagurile sar chiar daca nu ai centura pusa.


La unele masini airbag-urile NU se deschid daca nu ai centurile puse, tocmai pentru a nu sparge fata omului, poate fi mai periculos un airba in fata decat o bucata de volan... cauta pe net si vei vedea oameni mutilati de primele generatii de airbag-uri...

Dar mai bine sa nu avem nevoie de ele.

Pentru initiator, o sa caut un link spre catalogul folosit de asiguratori la stabilirea valorilor de nou si de depreciere.

Bafta cu masina.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salut, lasa fierul ala, bine ca esti tu sanatos , si ai scapat,
Preturile de la reprezentanta sunt foarte mari, se stie foarte bine ca o caseta de directie e scumpa chiar si SH, galeria la fel, cu ce mai e pe acolo sa nu mai vorbim de suportul motorului, manopera si alte chestii. In magazine agsesti piese mai ieftine si sunt destul de bune chiar daca nu sunt inscriptionate cu 'GM'. si le poti pune intr-un service bun, nu neaparat la reprezentanta. Uite eu am dat 1100 de lei radiatoare si tampon motor fata, dar erau de astra...
Numai bine
  • ierbos

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Numai eu stiu cat am muncit si transpitat pentru fierul ala. fierul era impecabil interior si exterior, dar un nenorocit care nu conducea "BENVEUL" lui inmatriculat in bulgaria a luat o masina de la servis si mi-a stricat singurul obiect pe care il iubeam. Rahatii trebuie sa plateasca cu varf si indesat pt ca nu mai pot pleca in congediu, pentru ca nu mai pot cara scara si bormasina si sculele la locul de munca, pentru ca e rupt ceva din mine ... pentru ca eu acum nu mai am bani sa-mi cumpar nici un c...t. airbgurile nu s-au deschi pentru ca el s-a urcat cu roata dreapta fata pe capota mea si nu sunt senzori. cu criza si cu banii de la siguratot care vor fi foarte puti o sa-mi permit sa-i dau in judecata.
Skip ads

  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Eu zic sa nu te bagi in judecata cu ei . Eu am 5 procese de judecata in desfasurare din care 1 e penal. Si stau si astept ca bou ca nu se rezolva nimic. Decat sa stai cu masina asa si sa astepti acasa citatii de la tribunal, mai bine vorbesti cu asiguratorul sa fii sigur ca apreciaza masina corect nu cum vrea .... lui si dupaia cu banii ce tii da mergi sa iti faci masina. Asta e parerea mea pentru e ar trebui sa faci. Eu stiu ca e greu si ca iubeai masina si ca era masina cum era ... dar decat sa iti tot plangi asa de mila mai bine te apuci sa o pui la punct daca zici ca intr-adevar tii la masina aia. N-o lasi in paragina pana termini procesul care dupa justitia de azi nici nu e sigur ca il castigi. Eu am dus la tribunal un dosar de 600 pagini avea 7kg cu dovezi incriminatorii ... si inca stau si astept si nu cred ca voi castiga. Asa ca tine cont de ce iti spun cu tribunalele ca de doi ani sunt in tema cu ele Neutral . 4 sunt aici si unu in Spania. Du-te linistit ia banii de la asigurator si fa-ti masina sa ai cu ce te deplasa si sa iti faci treaba Smile . Si pe vinovat il dai dupaia eventual in judecata sau stiu eu ce .
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ierbos a scris:Numai eu stiu cat am muncit si transpitat pentru fierul ala. fierul era impecabil interior si exterior, dar un nenorocit care nu conducea "BENVEUL" lui inmatriculat in bulgaria a luat o masina de la servis si mi-a stricat singurul obiect pe care il iubeam. Rahatii trebuie sa plateasca cu varf si indesat pt ca nu mai pot pleca in congediu, pentru ca nu mai pot cara scara si bormasina si sculele la locul de munca, pentru ca e rupt ceva din mine ... pentru ca eu acum nu mai am bani sa-mi cumpar nici un c...t. airbgurile nu s-au deschi pentru ca el s-a urcat cu roata dreapta fata pe capota mea si nu sunt senzori. cu criza si cu banii de la siguratot care vor fi foarte puti o sa-mi permit sa-i dau in judecata.

stiu frate, nu mai imi spune, si eu sunt trecut prin dinastea la fel ca si tine...eu am stat cu masina pe dreapta o luna de zile, din cauza pompei de vacuum, nu mai tinea frana, am intrat intr-o curba, acoperita cu nisip, cauciucurile erau cam uzate, frana nu a tinut si am cazut intr-un santz de ~1 metru. Si iti spun si eu, o masina lovita/reparata nu mai merge ca cea noua, orice i-a face...
La fel simteam sie u ca s-a rupt o parte din mine, sper sa o faci situ cat mai repede si sa te rezolve asiguratorul ala odata...
Bafta!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
10.000 RON sunt cam 2500 EUR. Stau si ma intreb cum le-a rezultat lor valoarea asta. Probabil (tipic pentru asiguratori) au incadrat-o la nivel cat mai mic de echipare, si la nivel cat mai mare de uzura.
Intra pe site-ul lor, si fa o simulare de CASCO. apoi listeaza simularea, si du-te peste ei, fa scandal, mi se pare de-a dreptul impertinenta sa iti evalueze masina doar la atat.
Oricum, cu banii care ii iei de la asigurator nu iti faci masina in reprezentanta. La G-ul meu, asta iarna, cu mai putine avarii decat la tine (faruri, capota, traverse, radiatoare) prima estimare de deviz la dealer a fost de 16.000 RON. Daca vrei sa o faci, solutia e sa iti iei banii de la RCA, si sa iei piese din dezmembrari. Un far de ici, o aripa de colo... Radiatoarele le pui noi (aftermarket), tabla, iei sh din dezmembrari, si umbli sa ti-o faci. Gasesti un tinichigiu cumsecade, sa ti-o faca.... si o pui la punct. Sau o dezmembrezi, pui banii de la RCA langa, si iei alta.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La G&P, devizul pentru spoiler, traversa ghidaj, ambele radiatoare, un proiector si bieleta de directie a fost 4800RON, pe CASCO. Mi-e greu sa cred ca nu o faci din 7500RON cu piese aftermarket.

De unde 500EUR spoiler? Poate toata fata cu faruri, proiectoare, ornamente, capota si vopsit sa ajunga 500EUR:
http://autoa.ro/index.php?p...119&catpb=806
http://autoa.ro/index.php?p...119&catpb=814
http://autoa.ro/index.php?p...22&catpb=1276
...


Sper ca nu se considera reclama.
Skip ads

  • nedbear28

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ai dreptate Smile
  • tudor.onofrei

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
dj_badboy_rc a scris:Limbaju Tudore ... Twisted Evil . Imi pare foarte rau ca ai patit asta ... bine ca esti tu sanatos Smile . Masina cumva cumva o repari Smile

ma dijeiule, de cand si pana cand te-ai facut tu moderator ca sa le atragi atentia altora?
  • tudor.onofrei

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
@dodo in primul link, nu e bara ce o avea ierbos pe masina, ci e bara clasica de vectra b
cea sport este 500 euro noua si originala ca after market nu gasesti.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Firma de asigurari iti da bani pe elemente de tuning doar daca sunt specificate in certificatul de inmatriculare al masinii. Altfel, se considera element standard si se evalueaza ca atare.
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
tudor.onofrei a scris:ma dijeiule, de cand si pana cand te-ai facut tu moderator ca sa le atragi atentia altora?


Eh pai acu mai tre sa casc si io gura umpic Laughing prea mult am stat in umbra
  • ierbos

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2009

  • Mesaj Privat
masina nu o mai repar, e inconstienta din puncul meu de vedere deoarece motorul poate foarte mult dar directia si stabilitatea nu iti mai ofera garantia amxima, asa ca-i dau in judecate pe cei la de servisul la care lucra ala si am nevoie de bani ca timp o sa am destulcar destre pretul pieselor este foarte mare si nu o sa pun alta bara sau alte c.....i pe masina in afara de cele cu acre a fost echipata. tuningul e trecut in cartea masii si cunform seriei sasiu un coleg de-al nostru mi-a dat echiparea completa mai jos
  • ierbos

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2009

  • Mesaj Privat
masina nu o mai repar, e inconstienta din puncul meu de vedere deoarece motorul poate foarte mult dar directia si stabilitatea nu iti mai ofera garantia amxima, asa ca-i dau in judecate pe cei la de servisul la care lucra ala si am nevoie de bani ca timp o sa am destulcar destre pretul pieselor este foarte mare si nu o sa pun alta bara sau alte c.....i pe masina in afara de cele cu acre a fost echipata. tuningul e trecut in cartea masii si cunform seriei sasiu un coleg de-al nostru mi-a dat echiparea completa mai jos
  • ierbos

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Iata dotarile masinii:

Multumesc @Edwin

W0L:General Motors
0:Not Special Vehicle
J:Vectra
B:Vectra-B
F35:5 Door Estate
1:2001
1:Rüsselsheim
123272:SERIAL NUMBER
Z18XE

2F4 = RADIO DE MAªINà 500 2H9 = 18 MOTOR PE BENZINà 125 CAI PUTERE 2J5 = CAPAC INTERIOR UªÃ S/DELUXE 80I = INTERIOR - NEGRU 80X = ORNAMENT INTERIOAR CAROSERIE-NEGRU 83L = VOPSEA EXTERIOR, VEZI DIAGRAMA CU TIPURI DE VOPSEA DIN INTRODUCEREA LA CATALOGUL CU MODELE A32 = GEAMURI ELECTRICE, FAÞà A50 = LA MODELELE LANSATE PÂNà ÎN ANUL 2000 = SCAUNE SPORT, LA MODELELE LANSATE DIN ANUL 2000 = SCAUNE CONFORT AG4 = SCAUN FAÞÃ,VOLAN STÂNGA,DISPOZITIV MANUAL DE REGLARE A ÎNÃLÞIMII AK5 = PENTRU AIRBAG-UL ªOFERULUI ªI AL PASAGERULUI AP0 = PENTRU AIRBAG-UL LATERAL, LH AP1 = PENTRU AIRBAG-UL LATERAL, RH AP9 = PLASà COMPARTIMENT PENTRU ÎNCÃRCARE AR6 = CENTURà DE SIGURANÞÃ,SCAUN SPATE,CENTRU, PRINDERE ÎN 3 PUNCTE AT1 = TETIERÃ,SPATE,PIELE,COMPLET AY4 = TETIERÃ, FAÞÃ, PIELE, COMPLET AY6 = TETIERÃ,SPATE,PIELE, CENTRU BC1 = GARNISAJ, CARBON C60 = CLIMATIZARE C87 = LAMPà DE CITIT, SPATE C90 = LAMPà UªÃ CE4 = SPÃLÃTOR FAR CT3 = PENTRU GERMANIA CT3 D09 = COTIERÃ, FAÞÃ, CENTRU D64 = PARASOLAR, CU OGLINDà ILUMINATÃ, PASAGER D74 = PARASOLAR CU OGLINDà ILUMINATÃ, PARTE ªOFER DL8 = OGLINDà ELECTRICÃ, ÎNCÃLZITÃ,STÂNGA-DREAPTA GX8 = RAPORT PUNTE 3.74 K60 = ALTERNATOR, 100 A KA1 = PENTRU SCAUNE FAÞà ÎNCÃLZITE LHD = VEHICUL CU VOLANUL PE PARTEA STÂNGà MG4 = TRANSMISIE MANUALÃ, 5 VITEZE, SPORTY N33 = PENTRU COLOANà DE DIRECÞIE CU ÎNCLINARE N40 = SERVODIRECÞIE, RAPORT FIX N55 = VOLAN, TREI SPIÞE, PIELE NC0 = ECHIPAMENT, UNIUNEA EUROPEANà NT4 = EMISII, EEC 05 OGA = CU VEHICUL SPECIAL OPEL PG1 = JANTÃ, DRUM, OÞEL, 6JX15 QHL = ANVELOPE, 195/65 R 15-91H RUE = FABRICAT ÎN RUESSELSHEIM SVA = SUPORT PAHAR, FAÞà T6R = PANOU CAPITONAJ, INTERIOR, PIELE T96 = LAMPà DE CEAÞà FAÞà T97 = FARURI, XENON TN6 = BATERIE, 55 AH U07 = CLAXON, TIP GOARNà U16 = APARAT DE BORD, TAHOMETRU U3A U55 UJ3 UV5 = AFIªAJ MULTIFUNCÞIONAL, VAT3 UW2 = DIFUZOR,10 VQ9 = CUPLà DEMONTABILà REMORCà W1Y = PENTRU FUNCÞIONAREA RADIO A VOLANULUI W2N = TEXT, LATERAL, ªTERGERE W3X = MOTOR, SZENTGOTTHARD W4J = CD W4Y W5Z = PIESE COMPONENTE SUPLIMENTARE, ALB W7U = PENTRU VERSIUNEA SPORT CU CONVERSII DE MODEL W8X = PIESE SUPLIMENTARE, INSTALARE RADIO XA3 = OPEL XG3 = PENTRU GERMANIA XJ2 = ªASIU COBORÂT DE TIP SPORT XK0 = ECHIPAMENT, SPORTY Z0F = PENTRU GERMANIA Z0F Z1C = LAMPà DOM Z1F = SENZOR, SISTEM DE REÞINERE, LH Z1Y = VOPSEA, DOUà STRATURI
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR