Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • LyoN003x

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor colegilor. Sunt nou pe aici. Am cautat problema mea cu search dar nu prea am gasit. Am un astra G 2003, diesel cu geamuri electrice fata. Problema e ca la cateva luni dupa ce am cumparato am observat ca geamul din dreapta fata cand este inchis complet are tendinta sa tremure, sa faca zgomot ca si cum s ar misca din cauza vibratiilor motorului la relanti. La gropi este mai urat tremura si face 1 zgomot foarte deranjant. Nu stiu ce ar putea fi. Mai rau, am observat ca usor usor incepe sa faca si geamul din stanga fata Sad insa nu se compara cu cel din dreapta. Daca sunt jumatate sau mai mult deschise nu se mai aude nimic. Ce parere aveti, ce e de facut, de la ce poate fi?
Skip ads

  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
bat in rama
invata-te ca dupa ce inchizi COMPLET geamul
sa apesi o secunda sa se deschida
e simplu
in timp scapi de nbataie si nici nu fortezi macaraua
sanatate
  • LyoN003x

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am incercat asta. Nu se mai aude chiar atat de tare dar tot foarte deranjant e zgomotul. Mai ales la cel din dreapta. Doar cand sunt mai jos de jumatate nu se mai aude.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
De problema asta ma lovesc de 3-4 ori pe an. De fiecare data desfac fetele de usi si degresez macaralele, apoi le ung. Cred ca e din cauza prafului...
Skip ads

  • Blanka2all

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare am si eu o problema asemanatoare. Numai ca eu am motor pe benzina si la mine nu prea tremura asa tare dar tremura si la viteza mica si la viteza mare. In schimb la mine nu trebuie sa las geamul mai mult de jumatate e suficient sa il deschid usor si nu se mai aude. Initial am crezut ca e de la oglinzi pt k eu am niste oglinzi sport si ma gandeam ca asta ar cam fi problema insa am observat ca in momentul in care deschid usor geamul zgomotul dispare. Astept sugestii. Multumesc!
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Eu inca nu am problema asta dar cred ca o rezolvare ar fi schimbarea chederelor . Parerea mea este ca din cauza uzurii , nu se mai aseaza bine geamul.

bafta,
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu m-am saturat sa tot rezolv problema asta, daca dai jos fata de usa si ungi macaraua nu mai zdrangane nimic... timp de 2 luni Sad
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu, la un astra G, la geamul din stanga, se intampla mai mult vara, am observat ca toamna/iarna nu face chiar asa.
e foarte deranjant. Am dat jos chederul, l-am curatat dar degeaba...
Daca inchid maxim geamul apoi apas 1 secunda pe buton sa coboare nu se mai aude chiar asa deranjant, dar un zgomot tot ramane...
nu stiu ce sa ii mai fac.
Skip ads

  • Blanka2all

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Eu m-am saturat sa tot rezolv problema asta, daca dai jos fata de usa si ungi macaraua nu mai zdrangane nimic... timp de 2 luni Sad


Fara sa te superi... Daca te-ai saturat sa rezolvi problema inseamna ca ea revine si deci practic nu o rezolvi definitiv si doar temporar. Acum fac si eu haz de necaz. In fine asteptam solutii!
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cam asa e Smile
Sa zicem ca "asa fac toate"
  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
cine poate sami dea si mie corspondenta firelor la geamurile electrice de la cele 4 butoane de la sofer,si a firelor de la geamuri electrice de la butonul soferului.multumesc
  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
salut am si eu o rugaminte la tine sa ma ajuti sami spui si mie unde merg pinii de lamotor geam electric sofer staanga si motor dreapta pasager,astia sunt pinii 6,5,1 toti merg in acelasi loc dar nu stiu unde.pun o poza cu pinii incercuiti ca sa vezi despre ce este vorba,e luata din tis 2000,multumesc.

Skip ads

  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
am montat geamurile electricedar candam scos mufa de la senzorul de airbag,cel din usa si lam pus la loc,imi ramane martorul de airbag aprins,daca stie cineva dince cauza sta aprins miar fi de ajutor.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Fiind o eroare destul de importanta,martorul de airbag se sterge doar pe tester.
De fiecare data cand umblati la airbag sau la mufele acestora deconecati si bateria.
Altfel e posibil sa airbag`ul sa se declanseze ,iar mesajul de eroare va ramane stocat in ECU.
  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ok mersi,maine o so bag pe testar sa vad ce pot face va tin la curent,toata iua stau pana o fac.
  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
am sters eroarea de la airbag,da ai dreptate daca scoteam borna minus nu mai imi aparea.mersi mult.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Blanka2all a scris:
aco_008 a scris:Eu m-am saturat sa tot rezolv problema asta, daca dai jos fata de usa si ungi macaraua nu mai zdrangane nimic... timp de 2 luni Sad


Fara sa te superi... Daca te-ai saturat sa rezolvi problema inseamna ca ea revine si deci practic nu o rezolvi definitiv si doar temporar. Acum fac si eu haz de necaz. In fine asteptam solutii!



Ultima oara le-am reparat definitiv, asa se pare. Am schimbat uleiul cu care le ungeam si am deja un an de cand geamurile nu mai zdrangane. Cool
  • flore_sasha

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut Baieti
Toate bune si frumoase .... dar exista un dar.
Daca ati rezolvat cu unsoare , spuneti si mie ce mecanizm anume trebuie fresat .
Ca la mine problema este ca sunetul ba apare ba dispare in mers . Deci nu este ce va normal Very Happy

Mersi de sfat .
  • florin1974

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salutare.

La mine se auzea destul de tare la geamul din stanga fata. Daca coboram 2 mm nu se mai auzea asa tare. Exact ca la voi.
La mine nu era din macara. Era din capacul care acopera motorul geamului. L-am inchis si gata. De atunci nu mai face.
Zgomotul poate fi si de acolo. E bine sa-l lipiti cu banda sau cu altceva ce vreti voi, ca pe drumurile noastre se desface.
Bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR