Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • vektor

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Astra/ 92,nu se aprinde becul de avertizare benzina,becul e bun,ce problema ar putea avea?
Skip ads

  • ionut25

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie:
  • Masina: Omega 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2006

  • Mesaj Privat
problema.....indicatorul de la motorina....ramane pe rosu....apoi ba..urca....la nivel....initial....ba cade iar ...pe rosu....
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu daca aici pot posta despre alarma auto..dar din moment ce este montata pe un kadett am sa va rog sa imi dati ceva explicatii daca puteti.... problema e urmatoarea ..nu se mai deschid usile cand apas pe telecomanda sa le deschid...alarma se dezactiveaza dar usile nu se deschid si pace:(... poate aveti voi vreo idee...ma multumesc
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
actuatorul de comanda (de obicei cel din usa stanga fata) nu mai primeste tensiune, este defect sau are suportul rupt
Skip ads

  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
o deschid cu cheia dar de inchis o inchid din telecomanda..ma gandesc ca nu e defect, rupt sau nu primeste tensiune....
  • blackmanmoto

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1994 c16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca o inchizi din telecomanda du-te la un electrician sa se uite la firele de la inchidere posibil sa nu mai faca contact unul din ele,asta cel mai fericit caz , in cel mai rau modulul de inchidere inlocuit..
  • oltean_d

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2008 1.8 140cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare. Am citit si eu toate posturile dar nu am gasit nimic concludent asa ca intreb si eu.
De curand am achizitionat o vectra C noua si as vrea sa-mi montez senzor de perimetru pe alarma din fabrica. A facut cineva acest lucru?
Se poate face acest lucru?
  • corsamare

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Vor ajunge masinile mai destepte ca posesorii lor!
Daca nu stii sa inchizi geamurile, scoate nene portofelu' ca orice lectie se plateste!
Corsa cea noua cica are functia de inchidere a geamurilor electrice din telecomanda, dar inca nu i-am simtit nevoia!
Recomand calduros exersarea atentiei si memoriei, ajuta si la condus!
Numai bine!
PS Sper ca ati mai auzit glume....
Skip ads

  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salutare. Am o problema cu alarma instalata pe Opelul meu. Telecomanda nu comunica cu modulul alarmei de pe masina. Alarma este Viper dar nu stiu ce model(acum nu sunt acasa si nu am documentatia alarmei la mine)si a fost montata in fabrica masina fiind adusa pe comanda din Germania in anul 2001(il cunosc pe primul propietar), am schimbat bateria este noua insa telecomanda se comporta ca si cum nu ar fi in zona de actiune a alarmei, cu toate ca eu sunt langa masina.Problema a aparut cam de multisor cand inchideam usile pe ecranul telecomenzii aparea ca si cum nu inchisesem masina(lacatelul era deschis) si invers masina deschisa si lacatelul inchis. Dupa o vreme nu mai reactiona la distanta trebuia sa ma dau foarte aproape de ea, pana la un moment dat cand nu a mai functionat deloc(ba chiar odata am ramas cu masina inchisa intr-o benzinarie vreo jumatate de ora cand in cele din urma s-a deblocat alarma si s-au deschis usile). mentionez ca telecomanda se comporta si atunci ca si acum cum ca nu s-ar afla in raza de actiune.Am incetat sa o mai folosesc si am incuiat masina cu telecomanda de pe cheie. Acum insa m-am mutat cu casa intr-o zona unde chiar as avea nevoie de alarma dar totusi nu as dori sa ajung la vreun atelier de reparat alarme Viper si sa ma jupoaie de bani pentru vreun lucru minor. De aceea intreb aici pe forum daca are cineva ideea despre ce se intampla cu alarma de pe masina mea. Va multumesc
  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
chiar nu ma poate ajuta nimeni ?
  • marian_astra

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut..ai putea cauta modulul alarmei si sa vezi daca nu cumva e iesit mufa de la modul..eu asa am patit odata la o alarma normala..si dadeam vina pe telecomanda..bafta
  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
multumesc.am sa-l caut maine pe lumina.sper doar sa nu fie ascuns pe cine stie unde Smile
Skip ads

  • cristilaur

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Antara 1998 1,4 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am un opel astra 1,4 benzina, din 98. Vara trecuta am spalat masina in curte cu galeata de apa. La sfirsit am aruncat pe masina o galeata de apa mai de sus, ca sa se limpezeasca, dar surpriza in momentul cand am armat alarma aceasta a inceput imediat sa tiuie. Asa a facut apoi toata vara. Odata cu venirea iernii, alarma mea si-a revenit(?) adica cupleza, dar trebuie sa tragi zdravan de masina ca sa-si faca treaba . Ce sa-i fac? Are reglaj de sensibilitate, si daca are unde este amplasat?
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic ca e senzorul de soc. La mine cand o armam vara, statea o sec sau 2 si incepea sa tipe de nebuna.Singura solutie pana acum a fost sa scot senzorul de soc cu ideea sa-l repar sau sa cumpar altu, identic. Am incercat cu un alt senzor de la alta alarma dar nu a functionat.
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Incearca sa vezi `ce alarma ai.Incearca sa pozitionezi senzorul de soc pe o suprafata dreapta.Recomandat este ca acesta sa fie montat pe o parte de caroserie pentru a prelua orice soc din orice parte a masinii.Senzorul de soc are un magnet imbracat in cauciuc prins cu 2 aripi.Acesta de la caldura/frig se lasa.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Tiby a scris:Incearca sa vezi `ce alarma ai.Incearca sa pozitionezi senzorul de soc pe o suprafata dreapta.Recomandat este ca acesta sa fie montat pe o parte de caroserie pentru a prelua orice soc din orice parte a masinii.Senzorul de soc are un magnet imbracat in cauciuc prins cu 2 aripi.Acesta de la caldura/frig se lasa.

nu-i la fel peste tot Wink la mine de exemplu este prins un arc pe un difuzor din acela micut(cum sunt la felicitarile muzicale)
  • cristilaur

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Antara 1998 1,4 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2009

  • Mesaj Privat
va multumesc, am sa verific si va anunt ce am facut.
  • robert92mh

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Am un astra G bertone cabrio din 2002 ,l am achizitionat in vara lui 2010 decat cu o singura cheie ,am doua probleme cu el . As mai vrea sa ii mai fac o cheie dar nu sa ma ajunga pretul nebun de la reprezentanta sau de la
electricienii astia smecherasi care cred ca s a intalnit hotul cu prostu.carcasele le am gasit pe nett noi placuta de
inchidere o iau de la dezmembrari ma poate ajuta cineva sa imi spuna cum sa sincronizez alta placuta pe inchiderea mashinii ? si cea de a doaua problema masina e dotata cu capotare si decapotare din cheie si ridicarea celor 4 geamuri tot de pe cheie ,dar si cu alarma de fabrica cu senzori de prezenta cei doi de la plafoniera. o saptamana dupa ce am cumparat masina alarma mi a functionat perfect insa acum nu o mai pot activa ! dc cand apas a doua oara pe buton in loc sa se incuie pe modulul securizat si sa intre si alarma imi licare avarile repede de doua ori si atat nimik mai mult de ce oare ? ca sa ridic geamurile sau sa capotez masina trebuie sa tin pe butonul de inchidere ceea ce la alte modele identice nu este nevoie ! nu stiu ce sa ii mai fac nu am intampinat pana acum asa probleme !
Atept sfaturi va rog ! macar pt alarma si capotarea automata Sunt nou in marea famile opel cu toate ca sunt posesor de astre G de 2 ani ms ptr integrare
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pune contactul,cu usa deschisa apesi pe inchidere si deschidere centralizata din telecomanda
daca nu sunt probleme mai grave ar trebui sa mearga
nu ar fi rau sa faci si o scanare de defecte
  • robert92mh

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am incercat ce ai zis si am mai incercat treaba cu pui de 3 ori contactul apesi frana apoi apesi pe butonul de inchidere si nimic nu reactioneaza la nimic se incuie se descuie si atat nimic mai mult licare de 2 ori in loc sa intre alarma nu stiu ce sa ii fac o sa dau un telefon unui tip din Arad care mi a mai schimbat un motor pe un opel si e foarte bun are reprezentamta mazda din arad a facut specialitate la opel in germania este super bun in opel cei care aveti nevoie sa mi solicitati un nr de telefon . Un om exceptional !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR