Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
frumos a iesit ovilio.
ce leduri ai folosit?
ai dat jos filtrul portocaliu din spatele ceasurilor?
Skip ads

  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Spre surprinderea mea, nu am asemenea filtre. La tid plasticul la mine e alb si nu galben. Am confectionat singur soclurile cu led. Am folosit leduri la 170 grade. Iar la butoane am schimbat smd-urile.
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cate leduri ai in bord la ceasuri ca sa obtii asa lumina
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
3 leduri in locul celor trei becuri standard.




Toata operatia am facut-o singur cu putina indemanare si mult timp. Acum la sfarsit am invatat multe chestii din greseli. Materia prima m-a costat undeva la 100 ron dar dupa 4 sau 5 modificari. Am incercat alb neon, alb cald, rosu etc. Acum daca ar fi sa refac costa undeva la 20 ron plus munca (totul).




Skip ads

  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pentru Oradea daca sunt doritori putem pune la cale niste borduri. Nu instalez nici un led in plus decat numarul exact care este pe masina, ca oricand sa se poata reveni la becurile din fabrica, doar smd-urile raman lipite si trebuie re-lipite cele originale in cazul revenirii la original. Momentan doar pt Astra G ca bordul asta il stiu desface cu ochii inchisi, cu toate ca, cu putina indemanare orice bord se poate desface. Smile
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sunt leduri de firma ,ca eu am cumparar 2 in set si nu lumineaza tare
eu am doar 2 becuri in bord si luminau cam slab
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat sunt de firma, dar calitativ sunt bune. Parca unde va la 3lm sunt. Conteaza si ce rezistenta pui in soclu in f-tie de putere.
Acum daca te uiti bine in poze aparatul mai amplifica lumina si parca apar mai luminoase in poze decat in realitate. Fa o comparatie cu martorii aprinsi.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ovilio`f a scris:Spre surprinderea mea, nu am asemenea filtre. La tid plasticul la mine e alb si nu galben. Am confectionat singur soclurile cu led. Am folosit leduri la 170 grade. Iar la butoane am schimbat smd-urile.


salut , cu ce ai lipit smd-urile , a fost greu , si de unde ai laut ledurile , eu am gasit un site www.ledshop.ro
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Recomand B8,5d gata "imbuteliate" in soclu : http://www.xenonline.ro/produse.html
Am inlocuit becurile cu LED-uri numai la MID pentru protectia acestuia la caldura excesiva generata de becurile de 2w x 3buc .
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
sal! ma bag si eu in discutie... am cumparat eu leduri de la xenonline si sunt ok. problema la mine e ca am filtre portocalii peste tot...la TID sper sa gasesc un material plastic alb sa pun in locul celui portocaliu care e acum. dar la ceasurile de bord m-am uitat si se pare ca pe spatele lor este folia aia coloata portocaliu. cel mai probabil nu scap de portocaliul ala decat daca pun plasme... pe masura ce mai inaintez revin cu detalii.
  • boris

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
asa am vrut sa fac si eu dar masina mea din 2006 e plina de filtre portocalii si singura varianta era plasma!

felicitari ovilio`f a iesit misto!
  • boris

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
iso a scris:Recomand B8,5d gata "imbuteliate" in soclu : http://www.xenonline.ro/produse.html
Am inlocuit becurile cu LED-uri numai la MID pentru protectia acestuia la caldura excesiva generata de becurile de 2w x 3buc .


ce amperaj au becurile din bord originale din fabrica? 2w sau 1.5w
ms
Skip ads

  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
boris a scris:
iso a scris:Recomand B8,5d gata "imbuteliate" in soclu : http://www.xenonline.ro/produse.html
Am inlocuit becurile cu LED-uri numai la MID pentru protectia acestuia la caldura excesiva generata de becurile de 2w x 3buc .


ce amperaj au becurile din bord originale din fabrica? 2w sau 1.5w
ms

La TID au 1.5 iar la ceasuri au 1.2
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
gxg_tm a scris:
ovilio`f a scris:Spre surprinderea mea, nu am asemenea filtre. La tid plasticul la mine e alb si nu galben. Am confectionat singur soclurile cu led. Am folosit leduri la 170 grade. Iar la butoane am schimbat smd-urile.


salut , cu ce ai lipit smd-urile , a fost greu , si de unde ai laut ledurile , eu am gasit un site www.ledshop.ro

Cu ciocanul de lipit Smile Le-am inlocuit cele existente. In comert se gasesc multe. E calitativ si "Ledshop". E important se se cumpere toate ledurile odata, si sa fie din acelasi lot ca altfel difera caldura. La smd-uri nu e usor, te trec toate caldurile, unca migaloaosa. Sa vezi la cdplayer ce rupere e. Smile
  • boris

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
ovilio`f a scris:
boris a scris:
iso a scris:Recomand B8,5d gata "imbuteliate" in soclu : http://www.xenonline.ro/produse.html
Am inlocuit becurile cu LED-uri numai la MID pentru protectia acestuia la caldura excesiva generata de becurile de 2w x 3buc .


ce amperaj au becurile din bord originale din fabrica? 2w sau 1.5w
ms

La TID au 1.5 iar la ceasuri au 1.2


cele de 2w afecteaza bordu?
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
multumesc @ovilio'f , banuiam k e munca migaloasa , eu mi-am facut bordul impreuna cu @fnf bogdan fnf , dar din pacate nu gasisem pana atunci ledshop .ro si nic nu auzisem de leduri cu unghi de 120 sau 170 de grade , sa k am cumparat leduri normale cu unghi de 20 de grade k cele de la brichete ( am mai dat si o caruta de bani pe ele aprox. 60..70ron Sad ) si nu prea sunt multumit de ele , adik la drum lung noapte sunt super ok dar in oras sunt putin cam slabe , iar la MID daca bate soarele nu vezi prea bine ...
sper sa le schimb cat de curand si sa imi fac si acele indicatoare rosii ...
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
si astea de la ledshop sunt ok?
chiar daca am filtre portocalii?
la ceasuri si gid.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
deci la ledshop.ro gasesti ledurile dar fara soclu ( trebuie sa le lipesti tu pe soclu daca te pricepi ) si iti mai trebuie o rezistentza pentru k ledul de 3,5V sa mearga la 12V , ledurile de 12V ne fiind recomandate ( se incing si nu sunt destul de luminoase ) , eu din fericire nu am avut acele filtre portocalii , problema ta este k trebuie sa inlocuiseti plasticele alea cu alt ceva asemanator dar alb (un plexiglas subtire cauta la cei care fac reclame luminoase ) .. sfatul meu este ,daca nu te pricepi ( este o munca destul de migaloasa ) sa apelezi la un ajutor sau sa-ti cumperi leduri cu soclu cu tot (acestea sunt putin mai scumpe aprox. 8 ron/ 2 buc. ) stiu k in tot bordul intre aprox 10 leduri ... informeaza-te bine inainte de a dezmembra bordul Wink

PS: asigurate k ledurile au unghiul de cel putin 120 de grade si vezi k in bord sunt 2 tipuri de socluri Exclamation
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
gxg_tm a scris:deci la ledshop.ro gasesti ledurile dar fara soclu ( trebuie sa le lipesti tu pe soclu daca te pricepi ) si iti mai trebuie o rezistentza pentru k ledul de 3,5V sa mearga la 12V , ledurile de 12V ne fiind recomandate ( se incing si nu sunt destul de luminoase ) , eu din fericire nu am avut acele filtre portocalii , problema ta este k trebuie sa inlocuiseti plasticele alea cu alt ceva asemanator dar alb (un plexiglas subtire cauta la cei care fac reclame luminoase ) .. sfatul meu este ,daca nu te pricepi ( este o munca destul de migaloasa ) sa apelezi la un ajutor sau sa-ti cumperi leduri cu soclu cu tot (acestea sunt putin mai scumpe aprox. 8 ron/ 2 buc. ) stiu k in tot bordul intre aprox 10 leduri ... informeaza-te bine inainte de a dezmembra bordul Wink

PS: asigurate k ledurile au unghiul de cel putin 120 de grade si vezi k in bord sunt 2 tipuri de socluri Exclamation


Da, sunt 2 tipuri dar ca principiu sunt la fel. La ceasuri si TID sunt mai mici iar la blocul de caldura sunt ceva mai lunguiete, dar ca si raza la gaura sunt identice. Mie nu imi plac cele cu soclu din comert pt ca nu pot avea control asupra gradelor si asupra rezistentelor. De ex. la blocul de caldura trebe o rezistenta in jur de 200 iar la ceasuri si TID de 450. Asta ca sa existe o legatura intre luminozitati.

gxg_tm - Gandeste-te bine daca merita sa desfaci ceasurile si sa faci improvizatii pt ca sa iti iasa limbile de la ceasuri alta culoare, poate candva va trebui sa revii la becurile standard.

flavius1611 - La TID se rezolva problema cu orice plastic alb, trebuie doar cautat. La ceasuri este ceva mai complicat avand in vedere vopseaua galbena. Singura varianta fiabila in acest caz este plasma. Eu inca nu am desfacut ceasuri albe sa vad ce e inauntru dar dupa pozele care le-am vazut, este prea multa bataie de cap si prea multa improvizatie ca sa poti schimba galbenul ala.


Ultima modificare facuta de ovilio`f la Joi 12 Jun, 2008 1:10 pm
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
boris a scris:
ovilio`f a scris:
boris a scris:
iso a scris:Recomand B8,5d gata "imbuteliate" in soclu : http://www.xenonline.ro/produse.html
Am inlocuit becurile cu LED-uri numai la MID pentru protectia acestuia la caldura excesiva generata de becurile de 2w x 3buc .


ce amperaj au becurile din bord originale din fabrica? 2w sau 1.5w
ms

La TID au 1.5 iar la ceasuri au 1.2


cele de 2w afecteaza bordu?


Pai caldura va fi mai mare. Exista la orice magazin de piese becuri de 1.2 si 1.5. Poate cele de 1.2 sunt mai rare si trebe cautat mai mult. Sau mergi la un magazin Opel.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR