Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • Aokimare

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Kadett 1984
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2004

  • Mesaj Privat
salutare. Am o problema. Mi-am luat o bara intre telescoape ptr Opelul Tigra dar m-am fentat ca e de Corsa B. Am crezut ca sunt la fel dar din pacate nu o pot monta. Pe clopotele telescoapelor potriveste la fix dar loveste in galeria de admisie.
ASADAR... vreau sa o vand. Eu am luat-o cu 90 Euro.
Daca primesc 70 pe ea e super. E SUPERSPORT...nou nouta, reglabila, otel polisat.
Daca e careva interesat pot sa pun si o poza.
Skip ads

  • Mateiux

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2006 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pai bine ma nu t-am spus ca sunt eu interesat Very Happy Very Happy .......oricum sunt singuru' cu corsa B pe aici asa ca...... Cool Cool NEGOCIEM Very Happy Very Happy


Ti-o iau da sa fac rost de "malai" la sfarsitu saptamanii vorbim.

Chestia cu Volanu pica i trebuie exact ce ti-am spus in lista.
  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
mateiux nu mai fi asa sigur ca esti singurul cu corsa b. uita-te la semnatura mea!
  • Mateiux

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2006 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Hi Hi !!! Ai sarit si tu repede Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Sa fie cat mai multi..........

Nu mi-am dat seama ca si tu ai Corsar. Ma bucur sa-l stapanesti sanatos 1000 de ani fara reparatii!!!!!!! Wink

Pune si tu niste poze!
Skip ads

  • Mishu

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Mateiux a scris:Hi Hi !!! Ai sarit si tu repede Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Sa fie cat mai multi..........

Nu mi-am dat seama ca si tu ai Corsar. Ma bucur sa-l stapanesti sanatos 1000 de ani fara reparatii!!!!!!! Wink

Pune si tu niste poze!
Si eu sunt cu Corsa B Laughing
  • Mateiux

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2006 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Superrrrrr!!! Ai motor ca al meu, mai putzin cilindreea, daca ai probleme zi ca poate am avut si eu si le-am rezolvat........si invers.
Stiu cum se rezolva destule bug-uri, sunt la al doilea Corsar B si le cunosc maruntaiele destul de bine.

Bara intre telscoape mie nu mi-se potriveste. Sunt speciale pt tigra si Corsa GSI dar pe a ta poat merge..........

Da un pm lui Aokimare sau un mail la SpiderTuning, poate nu a dat-o inca......
  • Mishu

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Mateiux a scris:Superrrrrr!!! Ai motor ca al meu, mai putzin cilindreea, daca ai probleme zi ca poate am avut si eu si le-am rezolvat........si invers.
Stiu cum se rezolva destule bug-uri, sunt la al doilea Corsar B si le cunosc maruntaiele destul de bine.

Bara intre telscoape mie nu mi-se potriveste. Sunt speciale pt tigra si Corsa GSI dar pe a ta poat merge..........

Da un pm lui Aokimare sau un mail la SpiderTuning, poate nu a dat-o inca......
Ok...am sa iau in considerare.Nu am de mult masina.O am de vreo 5 luni si am facut 10500km cu ea de cand am luato.Probleme mari nu am avut,doar ca mi s-a taiat un tub gros,prin care trece aerul de la acceleratie la motor(nu ma pricep la mecanica aproape deloc).In sfarsit,cand o scoteam din viteza se accelera singura pt ca,continua sa traga aer fals de afara si mi s-a aprins si becul galben in bord.Am fost prima data la Opel Gold&Platin si imi cerea 35 euro fara tva pt ca trebuia so conecteze la comp.Dupa aia am mai rtecut pe la vreo doi emcanici si fiecare imi lua cam 500 de mii ca sa imi skimbe ei nush ce,dar nici unu nu mio zis exact ce are.Pana la urma am vazut pe udne targe aer,am luat o camera de bicicleta,am scos manshoanele la tubu ala,am invelit tubul cu camera,am pus la loc tot si totul merge brici de atunci. Very Happy In skimb imi consuma cam mult in oras(in jur de 10/100km),cei drept,forjata,pentru ca imi place cum fuge si o calc foarte des.Alte probleme nu am avut(de 5 luni de cand o am).Am luato la 74000km si are 845500.Sunt curios a ta cat consuma si cum merge.Presupun ca are cam 120cp nu?Smile Fuge de rupe...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Papa cam mult pentru o caroserie asa de usoara si un motor asa de "mic" (ma rog, mare pentru Corsa, dar 1600 nu e in absolut o valoare enorma...) cat a mea... Crying or Very sad
Skip ads

  • Mateiux

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2006 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2004

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Papa cam mult pentru o caroserie asa de usoara si un motor asa de "mic" (ma rog, mare pentru Corsa, dar 1600 nu e in absolut o valoare enorma...) cat a mea... Crying or Very sad


Pai e cam grea pt talia ei a mea are 1000 Kg, si motoru de 1600 e fff greu la fel si cutia, am comparat-o cu o cutie de Peugeot 405 GRi si e mult mai grea cea de pe Corsa Shocked

Cat priveste consumu e totusi cam mare, mie mi-a iesit undeva la 8-9 in oras si 5.5 afara(din tzara pe autostrada mers constant 100-120, si rar 180) daca nu dau de camioane si ma fortzeaza sa merg cu a3-a.

Nu am 120CP din pacate Crying or Very sad doar Corsa C GSI 1.8 are, eu am doar 106CP dar sincer de multe ori greu de stapanit mai ales de cand mi-am pus cauciucuri de iarna 165/65

Ca parere personala mi-a placut mai mult corsa ce am avut-o inainte de 1.4 decat aste de 1.6. Se preta mai bine la drumurile din RO. Asta(GSI) e clar de autostrada, nu mai stiu pe ce drumuri sa o iau sa nu-mi rupa dintzi de la gropi, suspensiile sunt muuult prea rigide......
  • Mishu

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Mateiux a scris:
sorin666 a scris:Papa cam mult pentru o caroserie asa de usoara si un motor asa de "mic" (ma rog, mare pentru Corsa, dar 1600 nu e in absolut o valoare enorma...) cat a mea... Crying or Very sad


Pai e cam grea pt talia ei a mea are 1000 Kg, si motoru de 1600 e fff greu la fel si cutia, am comparat-o cu o cutie de Peugeot 405 GRi si e mult mai grea cea de pe Corsa Shocked

Cat priveste consumu e totusi cam mare, mie mi-a iesit undeva la 8-9 in oras si 5.5 afara(din tzara pe autostrada mers constant 100-120, si rar 180) daca nu dau de camioane si ma fortzeaza sa merg cu a3-a.

Nu am 120CP din pacate Crying or Very sad doar Corsa C GSI 1.8 are, eu am doar 106CP dar sincer de multe ori greu de stapanit mai ales de cand mi-am pus cauciucuri de iarna 165/65

Ca parere personala mi-a placut mai mult corsa ce am avut-o inainte de 1.4 decat aste de 1.6. Se preta mai bine la drumurile din RO. Asta(GSI) e clar de autostrada, nu mai stiu pe ce drumuri sa o iau sa nu-mi rupa dintzi de la gropi, suspensiile sunt muuult prea rigide......
Pai si a mele sun foarte rigide,simt orice groape mica.A ta are 106cp...deci fuge misto.A mea cu 90cp ma baga in scaun cand plec tare de pe loc.E foarte agila in trafic,incap oriunde cu ea,ma inteleg foarte bine cu masina.Eu pe autostrada am scos un consum de 6/100 acuma cand am aduso dar sub 140 nu am mers pentru ca era drumul liber.I-am dat si 195 si inca mai mergea dar a trebuit sa reduc din viteza pentru ca urma o curba Sad Nu prea are stabilitate in curbe in rest merge bine masina,sunt multumit de ea.... E prima mea masina,apropo... Embarassed
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Exact asa si este... masinile foarte mici si puternice sunt un adevarat pericol public, statisticile companiilor de asigurari o afirma...
Prea mici pentru a "asuma" viteza pe care motorul poate sa le-o permita, cu suspensii prea tari, inconfortabile, cu reactii bruste...
Pentru ca sa fie "fun" masina trebuie sa fie CEL PUTIN dein clasa "compacte" (Golf, Astra...) sau un pic mai mult (clasa "Vectra") fara sa urci mai sus, inspre vapoare pe roti...
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ce adunare de corsari B pe aici:P Credeam ca sunt singurul. Mai are cineva cass-ul original (cu display pe tid?)Ca as vrea eu daca nu mai este pe masina:D Eu acum o saptamana si ceva mi-am luat un corsa b 1.2 8v 1997, si sunt foarte multumit de masina:)
Skip ads

  • Hylander

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
sam_mntn a scris:Ce adunare de corsari B pe aici:P Credeam ca sunt singurul. Mai are cineva cass-ul original (cu display pe tid?)Ca as vrea eu daca nu mai este pe masina:D Eu acum o saptamana si ceva mi-am luat un corsa b 1.2 8v 1997, si sunt foarte multumit de masina:)

Nu esti singurul! Sau mai bine zis nu sunteti singurii. Si eu mi-am luat tot Corsa B. Mai exact: Opel Corsa B '99 1.0 12v (X10XE). Sunt multumit de ea, chiar daca e doar 1.0. chiar se infige rau la drum din cate am vazut! Mai aiurea e cu taxa de inmatriculare!
Hai numai bine la toti si scuze daca am fost cumva offtopic!
Ciao!
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut
Si eu am corsa b din 2000 x10xe (cea din avatar)
  • hienax

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu va suparati ca va deranjez cine imi poate explica si mie care e treaba mai exact cu bara intre telescoape, si la ce foloseste mai exact adica la ce e buna. mie la corsa b 1.2 din 96 gasesc una buna pt a mea si cu ce ma ajuta ?
Multumesc anticipat !
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
In general bara intre telescoape se pune pt. rigidizarea mai buna a caroseriei,si de regula,se pune si bara intre basculele fata-prinsa de suruburile de fixare a basculei.Asta daca intentionezi sa o faci offroad.Smile
  • hienax

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ah multumesc mult, auzisem eu ceva ca e de stabilizare dar offroad cum o arata Smile)
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Destul de ciudat.AMm vazut pe corsa UK ,garda la sol 35 cm si cauciucuri
gen ATV ,motor c20xe.....sunt multi nebuni....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR