Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
dupa mine marea majoritate a celor care vorbesc urat despre romania se refera de fapt la poporul roman. in acest caz exista destule subiecte care te invita sa vorbesti urat despre romani: civilizatie, manele, prostie, promovarea prostiei, telenovele, telenovele americane(alea cu politisti americani superoameni) - din pacate exista multi romani care se incadreaza la unul sau mai multe subiecte dintre cele enumerate mai sus.
pe de alta parte insa exista si multe lucruri care caracterizeaza poporul roman care te fac sa-ti fie bine aici.
fiecare dintre noi e liber sa aleaga.
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Stati voi linistiti ca fiecare padure are uscaturile ei. Propun sa incepem analiza fiecarui popor, sa vedem daca vom gasi vreunul mai breaz decat al nostru Laughing
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
nu existenta uscaturilor creeaza probleme, ci numarul lor Laughing
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Thanatos a scris:nu existenta uscaturilor creeaza probleme, ci numarul lor Laughing


shi "calitatea"
Skip ads

  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Stiu ca nu sunt chiar on topic (sper sa nu se supere ANA_V ca am postat art. in topicul ei) Embarassed, insa mi-a placut tare articolul de mai jos Wink:

http://www.hotnews.ro/artic...tatului-roman.htm .

Am zis sa nu mai deschid alt topic Embarassed.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am citit articolul pus de "@dyS" si da sunt un ratat din Romania, mai mult indeplinesc toate cele 10 motive pentru care ma pot numi un ratat din Romania, la toate rapunsul e NU . NU imi place Jiji,NU ma intereseaza freza presedintelui, NU mi-am pus termopane,...etc. Dar daca inca pot sa vad un rasarit de soare pe malul marii, sa vad hergheliile de cai in Poiana Marului in CS, sa imi umplu plamanii cu are curat in Retezat inmiresmat cu salcam si sa arunc undita la un pastrav in apele repezi de munte, daca pot sa merg pe jos macar 2-3 km pe cheile Bicazului, daca pot innopta seara intr-o stana din Apuseni, atunci sunt mindru ca sunt un ratat din romania decit "outsider" sau "outlander" oriunde in lume.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
doru_a a scris:Am citit articolul pus de "@dyS" si da sunt un ratat din Romania, mai mult indeplinesc toate cele 10 motive pentru care ma pot numi un ratat din Romania, la toate rapunsul e NU . NU imi place Jiji,NU ma intereseaza freza presedintelui, NU mi-am pus termopane,...etc. Dar daca inca pot sa vad un rasarit de soare pe malul marii, sa vad hergheliile de cai in Poiana Marului in CS, sa imi umplu plamanii cu are curat in Retezat inmiresmat cu salcam si sa arunc undita la un pastrav in apele repezi de munte, daca pot sa merg pe jos macar 2-3 km pe cheile Bicazului, daca pot innopta seara intr-o stana din Apuseni, atunci sunt mindru ca sunt un ratat din romania decit "outsider" sau "outlander" oriunde in lume.


M-ai uns la suflet...poate ca eu nu am talent de orator dar cam asa simt si eu Wink
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
doru_a a scris:... daca pot innopta seara intr-o stana din Apuseni, atunci sunt mindru...

*
Depinde de gust, eu prefer un hotel pe orice litoral demn de acest nume, oriunde unde e cald, numai in Romania NU... Rolling Eyes
Mai iesiti baieti, mai spalati-va ochii, mai comparati, mai puneti-va intrebari jenante pentru cei care s-au erijat in "clasa conducatoare", poate, poate, patriotismul de opereta va disparea, dupa veo doua-trei generatii (pardon, "cicluri Brucan")... Evil or Very Mad
Patriotismul adevarat este unul lucid, realist, care pune si rezolva probleme, care pune degetul pe rana, nu unul care creeaza legenda unui trecut mitic si glorios si infiereaza cu manie revolutionara "investitorul strategic" caruia nu i-a venit inca ideea sa mute muntii din loc de dragul ochilor frumosi ai Romaniei, nici sa dea salarii californiene pentru munca nord-coreana... Evil or Very Mad
Ca de Odobeja si alte legende cu "genii neintelese" intrate in "urban legends"-uri unii s-au cam saturat... Evil or Very Mad
Si... beware of ciobani... aia "executa" tot ce prind, de la petrol si berbec in sus Very Happy
Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:
doru_a a scris:... daca pot innopta seara intr-o stana din Apuseni, atunci sunt mindru...

*
Si... beware of ciobani... aia "executa" tot ce prind, de la petrol si berbec in sus Very Happy

La inceput am avut tendinta sa fiu de acord ca depinde de gusturi; insa refuz sa incerc sa te conving, ca totusi Romania e o tara frumoasa si ca romanii nu sunt niste salbatici, atata timp cat observ ca locatia ta e "outside Manell's Land". Nu stiu ce ai vrut sa scoti in evidenta cu ciobanii, insa eu stiu ca m-am referit nu la sensul peiorativ al cuvantului ci la cobanii autentici aceia care stau cu tine o noapte intreaga in jurul focului si doinesc din fluier ( da, sunt in " Manell's Land" si asa ceva si astia au "inventat" Miorita). Daca vrei te convingi iti spun unde in Apuseni pe Valea Mare il poti gasi pe baci' Gavrila la care am mancat "balmoj" o mancare cu cas, smantana si mamaliga si care om fara prea multa scoala baga in buzunar la capitolul inteligenta pe multi autointitulati outside Manell's Land.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Noroc ca penibiulul nu doare... faza cu ciobani geniali care avorteaza in jurul focului poezii de zeci de strofe pe care planeta intreaga ni le invidiaza e de clasa a treia, scoala facuta intimpul "epocii de aur"... Twisted Evil
Personal evit sa merg la stana (MIROSUL Exclamation ) si sa mananc acolo (IGIENA Exclamation ) asta nu inseamna ca nu apreciez nici natura, nici nu respect "fauna" cu caciula pe cap, in calitate e fiinta umana, nu de SuperMan Rolling Eyes De altfel asi fi capabil sa merg toata ziua prin munti, cu conditia sa pot manca ceva cald seara care sa nu imi provoace greata si face un dus
Daca ai citi un pic mai atent, ti-ai da seama ca eu NU am facut comparatii defavorabile nimanui, daca am reactionat la ceva, a fost DOAR la "noi nu ne vindem tara" / "traiasca si infoloreasca" / "frumoasa si bogata esti, patria mea" recurent din interventiile precedente... Sad
Ar fi multe de comentat aici, dar nu e nici locul, nici momentul, incearca totusi sa-ti imaginezi ca eu ( si altii pe aici...) AM termeni de comparatie, tu/voi NU, si nu ma refer la experiente din viteza autocarului...
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Noroc ca penibiulul nu doare... faza cu ciobani geniali care avorteaza in jurul focului poezii de zeci de strofe pe care planeta intreaga ni le invidiaza e de clasa a treia, scoala facuta intimpul "epocii de aur"... Twisted Evil
Personal evit sa merg la stana (MIROSUL Exclamation ) si sa mananc acolo (IGIENA Exclamation ) asta nu inseamna ca nu apreciez nici natura, nici nu respect "fauna" cu caciula pe cap, in calitate e fiinta umana, nu de SuperMan Rolling Eyes De altfel asi fi capabil sa merg toata ziua prin munti, cu conditia sa pot manca ceva cald seara care sa nu imi provoace greata si face un dus
Daca ai citi un pic mai atent, ti-ai da seama ca eu NU am facut comparatii defavorabile nimanui, daca am reactionat la ceva, a fost DOAR la "noi nu ne vindem tara" / "traiasca si infoloreasca" / "frumoasa si bogata esti, patria mea" recurent din interventiile precedente... Sad
Ar fi multe de comentat aici, dar nu e nici locul, nici momentul, incearca totusi sa-ti imaginezi ce eu ( si altii pe aici...) AM termeni de comparatie, voi NU, si nu ma refer la experiente din viteza autocarului...

"atunci" / "ramai acolo" / "outside Manell's Land" [/code]
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Idem, sa vedem cine e mai castigat... Rolling Eyes
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
sorine imi cer scuze ca bag si eu in discutie dar se vede ca nu esti prea 'umblat' prin lume, mai exact prin viata. oricand este de preferat mirosul unei stani 'mirosului' din marile orase iar in ce priveste igiena sunt sigur ca pana acum ai mancat la superrestaurante in care igiena era mai putin respectata decat la o stana.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ce sa-i fac, sunt un animal urban Embarassed In principiu ai dreptate cu restaurantele, doar ca stiu sa isi acopere "caca"-ul mai cu talent... Twisted Evil
In mod practic, e preferabil un restaurant "cu desfacere mare" decat unul mic, familial, unde portiile "baltesc" de dimineata pana seara... Exclamation Si asta stiind ca AM LUCRAT intr-un restaurant (in una din vietile mele anterioare...)
Ca sa inchei fara sa derapez profund prin OFF TOPIC... Twisted Evil ai evident dreptul la opinie, dar, crede-ma, te inseli... viata mea a un roman... Cool ...
PS parerea mea despre ciobani nu a fost diferita nici cand sateam in RO, asta ca sa nu fie vorbe si sa se gaseasca pe aici persoane solidare cu lupta lor de clasa... Rolling Eyes
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ma enervez rau....dar asta e semn bun si inseamna ca imi pasa.

Daca avem nevoie de filmulete de genul asta sa ne excitam sentimentul patriotic si sa ne defilam mandria de a fi roman, atunci situatia e mai grava decat credeam. Voi ati vazut filmul?... de unde vine mandria de a fi roman in romania?...o regasiti voi in filmuletul ala? mai ne mandream astazi cu brancusi sau coanda daca in locul parisului alegeau misorul de stana? …nadia?...baietii lui bill ? gasiti voi un scenariu de succes strict limitat la perimetrul romaniei?

Nu sunt nici pe departe avocatul capsunarilor, dar nu pot nici sa’mi etalez mandria neconditionata de a fi roman.
viata e prea scurta pt aberatii din astea. eu unu nu am timp.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
eliade, brancusi, nadia etc., poate ca or fi trecut si ei pe la vreo stana sa simta mirosu' de acolo. ei sunt 'varfuri'.
ca-ti petreci viata la oras sau la stana e acelasi lucru daca nu te afli printre acele 'varfuri' - tot anonim te numesti.
nici mie nu mi-ar placea sa-mi traiesc toata viata intr-o stana, dar imi palce sa trec pe acolo sa cunosc si viata aia, sa vorbesc cu oamenii aia, si imi place sa vad cat mai multe tipuri de a-ti petrece viata (in toata lumea) si pt. asta sunt dispus sa suport un miros nu prea placut, sa nu ma spal la timp, etc.
chestia cu hai sa ne simtim mandri ca avem un trecut glorios mi se pare cam aiurea, americanisme de 2 bani. de altfel parca mandria este parte negativa a caracterului uman.
am avut multe contacte cu straini - de fiecare data cand stau la taclale cu ei le spun si ce e bun si frumos la romani dar si ce este urat la ei
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
In discutia asta ar trebui delimitat spatiul administrativ-teritorial numit Romania de locuitorii ei....avem o tara frumoasa insa este slab administrata si traieste in ea o populatie care in statistici "da" foarte rau si din punctul meu de vedere statisticile sunt reale. Ceea ce este interesant este faptul ca fiecare dintre noi suntem niste "mielusei" cuminti, care nu facem parte din statistica respectiva....poate asa este....insa, marea noastra problema, a celor bine intentionati, sa zic asa, este ca nu facem nimic in a influenta sau a constrange pe ceilalati sa revina pe calea cea buna...si nici n-ar fi foarte complicat: sa-l dai in gat la OPC pe cel care te-a inselat cand ai luat masa sau ti-a vandut un produs neconform, sa anunti Garda de mediu dupa ce un Idiot, asa-i numesc eu pe astia, a aruncat gunoiul pe geamul masinii sau sa-l determin pe cel care nu si-a adunat gunoiul dupa ce a fost la iarba verde, etc etc etc.
....altfel, Romania este o tara frumoasa, pacat ca este locuita...
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
radzxx a scris:... sa-l dai in gat la OPC pe cel care te-a inselat cand ai luat masa sau ti-a vandut un produs neconform, sa anunti Garda de mediu dupa ce un Idiot, asa-i numesc eu pe astia, a aruncat gunoiul pe geamul masinii sau sa-l determin pe cel care nu si-a adunat gunoiul dupa ce a fost la iarba verde...


asta tzine de 2 chestii: 1. civilizatzie 2. respect de sine - romanul de rand nu le are... sau daca le are sunt in cantitatzi f. mici
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Idem, sa vedem cine e mai castigat... Rolling Eyes

depinde din ce punct de vedere ai pus problema dar daca ma gandesc bine la ceea ce ai scris anterior tu ai pierdut multe; eu zic sa lasam ciobanii cu oile lor acolo unde le sta bine si unde le e locul. Scoala aia ,te citez, "facuta intimpul "epocii de aur"... " te-a format si pe tine ca om si ti-a dat o sansa de a te instrui. Te citez "asi fi capabil sa merg toata ziua prin munti, cu conditia sa pot manca ceva cald seara care sa nu imi provoace greata si face un dus." muntii aia de care spui tu ca ii bati toata ziua in conditiile expuse te asigur ca nu-s munti sorine, poate statiuni montane accesibile cu masina. Eu nu zic ca nu-i frumos sa stai intr-un hotel sau cabana mai rasarita sa coclesti la caldurica si sa admiri cum se ridica ceata pe munte, unii chiar numesc asta turism montan, insa una e sa vezi ce-ti arata alti si alta e sa vezi ce vrei tu sa vezi intr-o zona montana. uite o mostra de frumusete montana autentica romaneasca :
Sti ce e mai deranjat pentru noi "ratatii din Romania" ca vedem cum dintre noi se gasesc unii care odata iesiti pe afara ne dau lectii despre cat de inapoiati suntem noi cei ramasi acasa, isi ironizeaza cele trei culori ale steagului si uita foarte repede de unde au plecat.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Aia cu "uitatul de unde am plecat" o asteptam de dupa colt, e expresia standard a lipsei de argumente, tipic carpato-mioritice... Laughing
Evident, ca NU am uitat de unde am plecat, dar stiu SI unde am ajuns, daca tot "te iei de mine", matale ai ajuns cu 5 cenimetrii mai in fata decat de unde "ai plecat" Twisted Evil Daca da, daca nu, este de altfel treaba ta, dar nu arunca primul cu pietre... Exclamation
Nu uita inca o data ca discutia nu s-a invartit in jurul ideii de "inapoiatii de romani", orice tara are un procent de "cavern man-i" (totul este deci o chestiune de procent...) ci, din cate am inteles eu, in jurul ideii de patriotism de opereta, din care unii au din plin, alaturat unei "orbiri selective" in observarea realitatii... Evil or Very Mad
De altfel ar fi demn de semnalat ca mai TOATE tarile EU au peisaje minunate, Ro nu este decat in lotul mediu, ba chiar unii le mai si potejeaza prin lege... Wink
In incheiere sper doar ca la Poiana Marului a plouat bine in ultimul timp si ca a mai curatat-o Domnul, in lipsa oamenilor... atunci cand am vizitat-o eu ultima data era jalnica, hotelul plin de japite, betivi si parveniti (asta ca sa nu-ti spun ca exemplele din zona respectiva nu sunt alese in mod inspirat, ca le mai cunosc si eu... Wink )
Incerc sa pun si niste poze, sa vezi ca lumea e larga, nu se opreste la vama de la Turnu... Rolling Eyes ... Uite-te la mine in garaj and have a nice Week End...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR