Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sorine in contextul folosit de tine 'centimetri' se scria cu un singur 'i'.
In alta ordine de idei:
Este adevarat ca exista multe locuri frumoase in lume, dar cele din Romania sunt ale noastre, de aici vine toata treaba, poate de-asta ar trebui sa ne placa mai mult. In acest caz patriotism=subiectivism, si chestia asta este valabila la toate popoarele din lume.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu doresc sa lungesc fara rost discutia, stiind de la inceput ca vor fi voci in culise care vor face urat...
Dragoste si/sau admiratia nu se decreteaza si nu e obligatorie, tot ceea ce se poate pretinde este respectul legii si ne-denigrarea simbolurilor nationale... Cati "patrioti" respecta primul punct (macar...) Question
In plus, stabilirea "curata" intr-o alta tara decat cea de origine este vazuta in mai toata lumea drept ceva normal, doar "hommo mioriticus" te trateaza de tradator, de parca ai fi crescut pe banii natiunii, nu a parintilor, platitori de impozit... Evil or Very Mad
Cat despre ortografie, imi pare rau, sunt inginer, nu profesor de literatura
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
termin si eu discutia nu inainte de a te asigura ca majoritatea romanilor nu considera ca cei care si-au facut un rost in alta tara sunt tradatori.
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
glumeshti? il taxezi pe 6 pt. un "i"... ce zici de amicul BAI...
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=6725
roman de roman (citeshte toate 4 posturile)
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
styx a scris:glumeshti? il taxezi pe 6 pt. un "i"... ce zici de amicul BAI...
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=6725
roman de roman (citeshte toate 4 posturile)


taxez si eu acolo unde sunt aproape sigur ca se prinde ceva.
in exemplul dat de tine...
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
am citit mica "cearta" dintre cele 2 parti. cred ca a devenit o "cearta" clasica si, iertati-ma, fara sens.
sorin, avand in vedere ca duce o viata mai usoara acolo, (d p d v financiar si nu numai) nu va crede ca romania ii mai poate oferi mai mult decat a vazut deja (probabil de aceea a plecat). sper ca nu te vei supara pe mine daca iti voi spune ca multi au plecat deoarece nu au reusit aici. putini au plecat din dorinta de a reusi in alta parte. pentru acestia din urma...tot respectul.

mai suntem inca persoane care incercam si chiar reusim sa fim fericiti aici, muncind, facand ce ne place. crede-ma (aici ma refer la mine) as reusi cu siguranta in orice al loc din lume sa fac f bine ceea ce fac in Rom. ca mine sunt multi. inca sunt.
nu-ti impartasesc ideile de confort (hotel, cabana, etc) asta tine de subiectivism. ideea de a te simti bine nu e similara cu confortul (ptr mine si ptr multi altii din fericire). de iesit din tara am iesit nu doar o data si voi mai iesi.

doru cu tine sunt de acord in mare masura, sunt locuri minunate in Rom, inca mai sunt si oameni cu care poti discuta si pe care ii poti asculta (indiferent ca sunt ciobani, tractoristi, profesori ...). insa nu cred ca au legatura cu ideea de patriotism...steaguri...3 culori. asta e cam depasita.
mi se pare mai faina ideea de a reusi sa vezi mai mult/multe decat esti lasat sa vezi.

cam atat am timp acum sa scriu.
multa bafta ambelor parti!!!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ai MP Wink
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
MP ???
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mesaj privat...
sau pm ... Wink
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:....matale ai ajuns cu 5 cenimetrii mai in fata decat de unde "ai plecat" Twisted Evil .......

Nu stiu daca esti "matale" in masura sa judeci unde am ajuns sau cat de in fata sau de in spate sunt din simplul motiv ca nu ai un reper, nu sti de unde am plecat eu. Exclamation Question vezi tocmai de "aroganta" asta vorbeam eu , daca pot sa o numesc asa, a acelora care daca au "iesit pe afara" cred ca le stiu pe toate , chiar si cat "valoreaza" semenii lor ramasi in tara.
...sa nu crezi ca nu stiu ce inseamna "afara" am avut si eu un contract de munca in Canada, insa Canada nu era ce credeam eu , pur si simplu nu m-am adaptat acolo, am renuntat si nu regret .
sorin666 a scris:....la Poiana Marului a plouat bine in ultimul timp si ca a mai curatat-o Domnul, in lipsa oamenilor... atunci cand am vizitat-o eu ultima data era jalnica, hotelul plin de japite, betivi si parveniti (asta ca sa nu-ti spun ca exemplele din zona respectiva nu sunt alese in mod inspirat, ca le mai cunosc si eu... Wink )
...

Sorine ai dreptate ca poate poza aia nu e prea inspirata cand vorbim de turism( aveam poza la indemana si apoi e o slabiciune a mea, imi plac caii) fara supare dar mai ai nevoie de "refresh" in legatura cu Poiana Marului, ce spui tu aici despre zona aia a apus de mult, hotelul ala e o ruina ( l-am vazut si in era comunista prin '87 cand mai era ceva pe acolo), sunt sigur ca pe atunci ai fost si tu prin zona. Intre timp au aparut pensiuni agro-turistice in zona si merita sa petreci un week-end pe acolo deoarece se spune ca la aproximativ 700 m deasupra nivelului marii exista concentratia perfecta de ozon, va recomand pensiunea Dalwec, insa gasiti locuri in functie de toate buzunarele.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Dorule, nu pot decat sa constat cu mahnire ca persisti in a te lega de CINE SUNT EU in loc sa critici CEEA CE SPUN... Crying or Very sad
Cat despre zona cu pricina, e adevarat ca nu am fost cam de mult, dar am amici care au cumparat cate o parcela si mai vad cate o poza si eu... Cool Unii au Astra, dar nu prea baga nasul pe aici... Laughing
Acum, cu plecatul sau ramasul, esta alegerea libera a fiecaruia, ambele optiuni fiind la fel de respectabile, trebuie sa recunosc insa ca adaptarea la W EU este pe departe mai usoara decat in Canada, unde de altfel am 1/2 din clasa de liceu si cam tot atatia de la fac. Bad luck, cum se zice in Quebec Wink
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Sincer cred ca ar trebui sa incheiem discutia asta ..... care n-ar fi avut loc daca nu ai fi jignit in mesajul "Trimis: Joi 06 01, 2006 1:20 pm " cand ne indemnai sa mai iesim , sa mai spalam ochii,etc.....................
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
sorinele ia si citeste aici: http://www.hotnews.ro/artic...anola-Romalo.htm, ca sa vezi ca nu chiar tot ce 'zboara' prin vest este bun de mancat si ca sa vezi ca mai exista si lucruri bune in romania. dar probabil pe tine (animal urban) te multumeste si o rosie super modificata genetic pt. ca ai uitat care este gustul real al rosiei.
din pacate, in cursa romaniei pt. alinierea la ue se importa mai intai lucrurile care merg prost acolo si se sterg cele care sunt bune aici. in privinta conducatorilor de aici iti dau dreptate.
in concluzie nu nega chiar tot ce tine de romania si nu ridica in slavi tot ce tine de vest.

dorule vezi ca si tu ai probleme cu i-urii: 'nu sti de unde am plecat eu' , in acest caz mai trebuia unul.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu iti fie frica, nu se imbata nimeni cu apa rece, bolile sistemului Occidental nu au venit INCA Rolling Eyes in dicutie, dar nu se iluzioneaza nimeni... cu deosebire ca (de exemplu) un martian ar prefera probabil sa se stabileasca "outside" decat "inside", asta statistic vorbit...
Printre alte "bucurii " fiind si cel ca se gasesc SI produse de cea mai buna calitate, 110% provenite din culturi biologice ingrasate cu balegar biologic de la cal care a mancat graunte biologice fara pesticide, asta DACA PLATESTI... Rolling Eyes
Asta si alte aspecte se pot evoca, daca chiar doresti, intr-un subiect separat, AICI existand premiza sa se "plateasca polite" unora si altora Rolling Eyes
Acuma si ca sa revenim la... rosiile noastre, depinde ce prioritati ai in viata... sau manaci bio si stai in chirie si faci un concediu din 5 in 5 ani, sau ai casa mare si masina veche, sau invres, sau orice combinatie vrea neica_nimeni salariatul... Wink Stiind ca preturile la papica ieftina sunt aliniate inspre preturile cele mai mici din tarile CE (uneori sensibil mai mici decat in RO deci, iar salariul minim pe economie este de circa 900E net...
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
hai sa nu incepem sa discutam in bani. n\\\'are sens si se termina repede discutia.


mie imi pare sincer rau; daca mandria de a fii roman era justificata, eram primul care era avantajat. e pacat ca cei d\\\'afara sunt cei care recunosc ca nu prea ai cu ce sa te mandresti cand esti roman. asta cu mandria de tara, cand nu ai termen de comparatie, este fara sens.


doru.... daca ajungi in nordul germaniei si ai 2 zile de pierdut, te invit la un pescuit de somon intr\\\'un fiord norvegian...fac cinste! luam o naveta de urquell si povestim mai multe atunci.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
'mandru ca esti roman (sau german sau american, etc.)' e o tampenie. eventual poti sa te mandresti cu ce-ai facut tu (chiar si asa mandria nu este ceva pozitiv), nu cu faptul ca ai avut norocul sa te nasti in acelasi neam cu nu stiu ce personalitati.

thanatos, in textul scris de tine 'daca mandria de a fii roman era justificata, eram primul care era avantajat' se scrie 'fi' si nu 'fii'.
referitor la acelasi text nu prea am inteles ce ai vrut sa spui.

la final o intrebare: cui ii pare rau ca este roman?
mie facand un calcul in care includ si bunele si relele acestui popor nu imi pare rau.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
ktapet a scris:'mandru ca esti roman (sau german sau american, etc.)' e o tampenie. eventual poti sa te mandresti cu ce-ai facut tu (chiar si asa mandria nu este ceva pozitiv), nu cu faptul ca ai avut norocul sa te nasti in acelasi neam cu nu stiu ce personalitati.

thanatos, in textul scris de tine 'daca mandria de a fii roman era justificata, eram primul care era avantajat' se scrie 'fi' si nu 'fii'.
referitor la acelasi text nu prea am inteles ce ai vrut sa spui.

la final o intrebare: cui ii pare rau ca este roman?
mie facand un calcul in care includ si bunele si relele acestui popor nu imi pare rau.


Ok....cineva e muuuuult prea patriot. So...Ktapet...pls...las-o moarta.Am vazut ca tii la tara noastra, si noi tinem si probabil ca si Thanatos si Sorin666 sunt de aceasi parere ca si tine. Numai ca vremurile se schimba....
Nu contesta nimeni mandria de a fi roman....dar deja ati ajuns sa va bateti pe Iiiiii....sa fim seriosi totusi...oameniii suntem , gainiiiii mancam Cool
  • corsa1.2tw

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2006

  • Mesaj Privat
florinike a scris:
ktapet a scris:'mandru ca esti roman (sau german sau american, etc.)' e o tampenie. eventual poti sa te mandresti cu ce-ai facut tu (chiar si asa mandria nu este ceva pozitiv), nu cu faptul ca ai avut norocul sa te nasti in acelasi neam cu nu stiu ce personalitati.

thanatos, in textul scris de tine 'daca mandria de a fii roman era justificata, eram primul care era avantajat' se scrie 'fi' si nu 'fii'.
referitor la acelasi text nu prea am inteles ce ai vrut sa spui.

la final o intrebare: cui ii pare rau ca este roman?
mie facand un calcul in care includ si bunele si relele acestui popor nu imi pare rau.


Ok....cineva e muuuuult prea patriot. So...Ktapet...pls...las-o moarta.Am vazut ca tii la tara noastra, si noi tinem si probabil ca si Thanatos si Sorin666 sunt de aceasi parere ca si tine. Numai ca vremurile se schimba....
Nu contesta nimeni mandria de a fi roman....dar deja ati ajuns sa va bateti pe Iiiiii....sa fim seriosi totusi...oameniii suntem , gainiiiii mancam Cool

Da... la gratar Laughing
Apropo cand e urmatorul?
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Facem , facem nu e problem.....da e mai problem ca suntem unii dintre noi in sesiune...si asta ne doare Confused
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ktapet a scris:'mandru ca esti roman (sau german sau american, etc.)' e o tampenie. eventual poti sa te mandresti cu ce-ai facut tu ....




asta am tot spus!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR