Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Italian Style

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Ok...Wink
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
asta se potriveste aici

maxentiu a scris: Si, in plus, din cauza motorinei proaste in general, nu recomand nimanui masina diesel SH rulata in Romania.


si as adauga : si din cauza birjarilor care nu stiu sa merga cu ele


Ultima modificare facuta de Slash la Vin 25 Jun, 2010 5:27 pm, modificat de 3 ori in total
  • Italian Style

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Cunosc amici...injectoarele infundate...nu va mai zic ce urmeaza dupa asta Smile)
E un cosmar prin service si dupa service Wink...Sunt foarte multi bani la mijloc mai ales cand e vorba de inlocuirea lor.
Chir daca e paradox tot benzina face legea;)
  • Italian Style

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Iar cand vine vorba de carburantul cel mai scump adica benzina, de preferat e sa fie intotdeauna cu aditivi...stiu, e mai scumpa dar merita. E valabila in ambele cazuri, indiferent de masina.
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sper ca nu traiesti cu iluzia ca benzina e fara apa ?
sau poate tu alimentezi din afara tarii....
  • Italian Style

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Uite...alimentez si din Austria, si din Italia cand fac naveta IT-RO dar sa stii ca indiferent de tara,zona etc benzina are si ea nivelurile de calitate.
E valabil peste tot ;)nu traiesc din iluzii ca benzina nu are apa, chiar daca la noi e in procentaj mai mare Smile))
  • soto

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Alegerea tine de fiecare, ce bani vrea sa dea pe o masina si ce vrea sa cumpere de banii aia. De principiu daca ai bani iei masina noua, tu stii cum ai folosit-o, daca ai forjat-o, daca ai rotunjit-o pe la un colt, daca ai alimentat din peco sau de la bordura.
Dar acum conteaza si modul de gandire al fiecaruia.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Italian Style a scris:Uite...alimentez si din Austria, si din Italia cand fac naveta IT-RO dar sa stii ca indiferent de tara,zona etc benzina are si ea nivelurile de calitate.
E valabil peste tot ;)nu traiesc din iluzii ca benzina nu are apa, chiar daca la noi e in procentaj mai mare Smile))

*
Poate la macaronari se mai lungeste benzina cu apa minerala, in Franta, calitatea benzinei e 99% identica, oriunde ai lua-o. In asa hal, incat nici nu se pune alta problema decat unde e benzina mai ieftina (Carrefour, in general...)
Dupa exprienta mea, e la fel cel putin in Spania, Germania, Austria. (pentru orice masina "normala", exclus Ferrari @Co)
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si asta merge tot aici

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=58725
  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Slash a scris:sper ca nu traiesti cu iluzia ca benzina e fara apa ?
sau poate tu alimentezi din afara tarii....

nu mai spuneti chestii cu benzina plus apa...deoarece am curatat rezervorul,in italia si in romania, si nu am gasit pic de apa.
si va spun ca stiu, cum arata apa in benzina.poate altceva da...desigur apa nu
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
In functie de bugetul fiecare isi ia ce masina doreste....totusi sunt de parere ca o masina sh din germania face oricand o masina noua din romania....de ex cum e posibil ca la o skoda octavia noua din romania sa-i pice turbina la 30000km?....si piesele la noi sunt de proasta calitate
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:...de ex cum e posibil ca la o skoda octavia noua din romania sa-i pice turbina la 30000km?....si piesele la noi sunt de proasta calitate


Proasta exploatare, ghinion? Eu nu stiu de ce va aruncati asa repede in acuzatii nefondate. Daca ati urmari putin forumurile auto si de prin alte tari, o sa vedeti ca si ceilalti au parte de probleme de genul asta.
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Da, dar afara aia in service chiar repara masinile !
Mai priveste o data filmul de mai sus.
La noi, te-au facut din vorbe, ti-au umflat factura, ti-au pus piese proaste, peste 2 luni esti inapoi, "reparatia" e doar pe hartie.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Slash, stii care e problema in Ro? Multi se pricep la masini doar din ce au auzit pe la unul si altul. Daca te pricepi un pic si stii sa iti ceri drepturile si in tara noastra se repara masinile. Romanii sunt nesimtiti, o stim cu totii dar trebuiesc un pic pusi la punct. Multi inghit magariile lor, baga mana in buzunar, platesc dand marunt din buze si pleaca. Am mai povestit pe un topic, la o revizie mie si inca unui tip ne-au trecut pe factura "inspectie vizuala vopsea= 30 Ron". Ala a platit si a plecat, eu i-am pus sa faca alta factura fara suma aceea. Le-am spus ca stiu unde e masina zgariata, nu trebuie sa-mi spuna ei si sa-mi ia bani pt asta. Replica lor a fost ca ei inspecteaza zonele supuse la degradarea vopselei, adica in dreptul rotilor. Le-am spus ca despre asta eu trebuie sa-i informez pe ei si nu platesc taxa aceea. Le-am cerut sa-mi arate in Microcat (programul electronic de revizii) unde scrie ca se inspecteaza si taxeaza degradarea vopselei. In final am platit revizia fara acea taxa.
O alta chestie pe care multi nu o stiu, la revizie te poti duce cu piesele tale, service-ul este obligat sa le accepte daca sunt conforme cu codurile si manufacturerii agreeati de producator.
  • solexxro

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vivaro 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut

Am avut si eu o masina noua luata din Romania - Chevrolet Lacetti, un Ford Sierra SH adus din Italia (14 ani), un Passat SH adus din Germania (10 ani) si acum am un Tucson SH din Romania (2 ani). Am jurat sa nu mai iau masina noua din Romania ! Sa va spun de ce : la noi garantia e vrajeala. Pe cumparator nu-l ajuta legea. De ce SH de afara ? Pentru ca afara astia au alte sosele, alti carburanti, alte uleiuri, fac reparatiile si reviziile numai cu piese originale si de calitate si, nu in ultimul rind, masina noua cumparata din Germania/Olanda/... este calitativ superioara celor care se comercializeaza in estul Europei. Dar sa ne intelegem bine : prin SH inteleg o masina de cel mult 5 ani. Celelalte sint obosite chiar si la "ei". O masina rulata 3 ani intr-o tara civilizata arata ca scoasa din cutie si te costa cam jumatate fata de una noua. De ce sa platesc o masina noua in Romania, sa platesc o poala de bani pe revizii si la garantie sa mi se spuna "pardon !" ? Si dupa un an de exploatare arata mai naspa ca una exploatata 5 ani "afara ". Asta nu-i din auzite : Am comparat Lacetti-ul meu de un an cu un Focus de 5 ani adus de citeva zile !
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Chevrolet mai are pana sa ajunga masina. Calitate mai proasta ca la masinile astea nu am vazut nicaieri. Am avut ocazia sa vad doua bucati ale unor cunoscuti, dupa nici un an zdranganeau din toate incheieturile. Bordul se misca practic in interior, nu stiai ce zgomote sa identifici mai intai. Inclusiv scaunele din fata scartaiau. Ca motorizari, acceptabile, nu au avut probleme dar restul.... Asa ca nu il compara cu Focus, Astra, etc. Pretul de vanzare cam spune totul. Si exact la marcile de genul asta, ca sa schimbi ceva pe garantie e foarte greu.
Cu SH-urile cumparate din Romania, in general aveti dreptate. Nu as cumpara SH din Ro decat de la cineva pe care il cunosc.
  • solexxro

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vivaro 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Chevrolet mai are pana sa ajunga masina. Calitate mai proasta ca la masinile astea nu am vazut nicaieri. Am avut ocazia sa vad doua bucati ale unor cunoscuti, dupa nici un an zdranganeau din toate incheieturile. Bordul se misca practic in interior, nu stiai ce zgomote sa identifici mai intai. Inclusiv scaunele din fata scartaiau. Ca motorizari, acceptabile, nu au avut probleme dar restul.... Asa ca nu il compara cu Focus, Astra, etc.


Nu stiu ce Chevrolet ai vazut la cunoscutii tai dar eu am avut un Lacetti. Da, nu se compara cu Focus-ul existent la vremea aia (2005) dar peste Astra era cu siguranta. Am vindut-o dupa 4 ani si 70.000 km la fel de teapana ca la inceput. Probleme cu garantia am avut la sistemul audio. In rest nu m-a facut nici o problema si nu am menajat-o deloc. Cel mai urit si prost finisat interior pe care l-am vazut vreodata a fost la un Astra (daca imi aduc bine aminte era un model de prin 2000 - 2002). Intre timp situatia s-a schimbat. Ultimile modele de Astra arata super.
Si ca sa ne apropiem de topic, Opel si Chevrolet sint de aceeasi mama. Dealer si service comune. Cind ai probleme in garantie te lovesti de aceiasi oameni (romani) si de aceeasi (lipsa de) legislatie indiferent cit ai dat pe masina. Si cred ca indiferent de marca. As fi bucuros sa ma contrazica cineva !
Si tot nu as da bani pe o masina noua din Romania !
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Deci, eu iti spun ca sunt deja la a treia masina noua cumparata din Ro. La nici una nu am avut probleme pe garantie. Cu service-urile aveti dreptate, lasa mult de dorit, dar pana la urma se rezolva. Chiar luna asta finul meu a cumparat un Hyundai I30 nou. A avut o problema cu calculatorul de bord. A fost cu ea in service, a doua zi a ridicat masina cu CB-ul schimbat, fara certuri, fara bani platiti, fara figuri. Sunt cazuri si cazuri dar asta nu m-ar impiedica niciodata sa cumpar o masina noua din Romania.
  • solexxro

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vivaro 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cind ai venituri substantiale, da, se merita masina noua. Si daca tot dispui de bani multi faci o excursie in Vest si o iei de acolo. Si te alegi si cu o plimbare si in final ajungi la acelasi pret ca in Romania. Pentru ca la noi aceeasi masina noua e mai scumpa ca "afara". Dar, cind nu prea ai cu ce, e mai avantajoasa o masina de 3 - 4 ani de afara. Arata impecabil, functioneaza impecabil, si te costa jumatate fata de una noua. Si nici nu mai dai o gramada de bani pe revizii care la noi sint mult mai scumpe ca "afara".
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
depinde unde in afara.

O revizie in franta de exemplu la un peugeot cu motor de 1.6 hdi costa 400 euro, la reprezentanta.
Daca iei piesele separat ajungi la mult mai putin, exact ca si la noi.
acum cateva luni, am cumparat ulei esso ultron si filtre cu fratimiu de la un magazin de piese auto din paris, am dat 28 de euro pe ulei 5L. si inca vreo 30 de euro pe filtre.

Preturile sunt apropiate de ale noastre, unele mai ieftine altele mai scumpe.
Diferenta este ca ei au un salariu mai mare ca noi, drumuri mai bune, clima mai buna.

Fiecare gandeste financiar, cine are destui bani isi va lua masina noua, cine are bani la limita de una noua isi va lua second.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR