Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • fiorino72

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
In primul rand vreau sa va salut pe toti colaboratorii.Sunteti geniali cu ajutorul vostru am rezolvat eroarea de la senzor pedala acceleratie si frana.Dupa ce am rezolvat anul trecut in toamna eroarea de la senzor acceleratie (motorasul galben aprins)nu mai tin minte codul de la ala da tin minte ca am dat pe el sa-l citeasca 1 milion la un service de dupa pod la bucium pe stanga.In fine.acceleratia am rezolvat-o cu un coleg de munca cica un contact de pe placuta si sa va zic ceva este din aluminiu si nu merge lipit cu cositor numai cu ceva pe baza de argint care o gasiti la un elecrician de pe la retelele electrice cica ei lipesc barele de inalta din aluminiu cu asa ceva.Asa ceva a folosit el si a mers nu mi-a mai aparut motorasul galben deloc.el propriu zis a intarit din nou toate contactele.Apoi mai recent cand am venit intr-o seara de la munca am descoperit ca stopurile de pe frana sunt aprinse....si am ajuns la buba.intrerupator sau sezor frana sa ai zic asa si am uitat sa va zic iar motorasul....dar masina mergea perfect.Am ajuns la inrerupator si am observat ca lipsea ceva dintre el si pedala. Intrupatorul ala statea ca si cum pedala era apasata adica iesit complet.Atunci am pus ceva de cauciuc mai dur fixat de ciuperca aia din plactic sa-i zic de la intrerupator si pedala si ok frana era ok.Mergea iar totul ok.(numai ca iar motorasul galben dupa cativa kilometri).pana la urma am desfacut intreupatorul cu pricina si ce crezi in interior pe linga o bobina sa-i zic si un condensator cred are si 2 contacte din argint care au fost curatate de acelasi coleg cu un fel de scobitoare (din lemn) mai mare si mai lata--fara sa zgaraie deloc acele contactoare.Acum ce sa va mai zic...s-a stins si nu s-a mai aprin mororasul galben deloc.Am uitat sa va zic ca masina o am de 3 ani este un opel astra 2.0tdi 16v din anul
2000.si sunt super multunit de ea.Am luat-o din bucuresti de la cumnatul meu care a luat-o de noua.cand am cumparat-o avea 73.000km. si eu am acum 105.000km. de schimbat am schimbat doar un rulment stg.fata cu abs.pt.ca oscila kilometrajul si se aprindea abs..tot cu ajutorul vostru si curea alternator.Cam atat .Vreau sa multumesc la toti colaboratorii
!.ne mai auzim.salutari la toti de la iasi.Florin
  • fiorino72

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Revin la acest post pentru ca nu mi-a mai aparut niciodata in veci aceasta eroare(nici astazi),adica senzor pedala acceleratie si pe care eram sa si dau parca 300 sau 400 euro.Stiu ca eu si colegul meu am facut-o sa zic asa fara sa ne coste nimic decat cu lipitura aia pe baza de argint care o gasiti la un electrician autorizat(nu incercati sa lipiti cu fludor pentru ca distrugeti cablajul).Colegi sfatul meu este sa cititi bine pe forum problema care o aveti apoi rezolvati-o voi fara service,pentru ca asta este cea mai mare satisfactie.Service-ul nu iarta portofelul niciodata,am trait asta de 2 ori si mi-a ajuns.Succes. Very Happy
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Imi apare si mie eroare p1120-52 accelerator pedal position sensor 1 and 2 signal incorrect ratio. Asta iti dadea si tie? Unde este situata placuta de care vb? Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR