Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • tm61cmc

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am observat pe clubopel discutii cu tenta religioasa dar nimic concretizat pe ceea ce credem fiecare dintre noi despre Biblie.
Astfel ca pentru a nu fi off-topic pe discutiile deschise de altii am deschis un topic propriu.

Pentru inceput am gasit un material care exprima si parerea mea legata de Biblie si e de fapt o scurta istorie a cuvantului Biblie.

"1 DEOARECE Scripturile inspirate sunt numite în mod obiºnuit Biblia, este interesant sã examinãm originea ºi semnificaþia cuvântului Biblie. El provine din cuvântul grecesc biblía, care înseamnã „cãrþi mici“. Acesta, la rândul sãu, derivã din bíblos, un cuvânt care indicã partea interioarã a plantei de papirus, din care, în antichitate, se producea „hârtie“ de scris. (Portul fenician Ghebal, prin care se importa papirusul din Egipt, a ajuns sã fie numit de cãtre greci Biblos. Vezi Iosua 13:5, nota de subsol Diversele mesaje scrise pe acest tip de material au devenit cunoscute drept biblía. Astfel, biblía a ajuns în cele din urmã sã indice scrieri, suluri, cãrþi, documente, scripturi sau chiar o colecþie de cãrticele dintr-o bibliotecã.

2 Este surprinzãtor faptul cã termenul „Biblie“ nu se gãseºte în textul traducerilor româneºti sau în traducerile Sfintelor Scripturi fãcute în alte limbi. Însã, prin secolul al II-lea î.e.n., colecþia cãrþilor inspirate ale Scripturilor ebraice era denumitã în limba greacã ta biblía. În Daniel 9:2, profetul a scris: „Eu, Daniel, am înþeles din cãrþi“. Aici Septuaginta foloseºte termenul bíblois, care este forma de dativ plural a lui bíblos. În 2 Timotei 4:13, Pavel a scris: „Când vei veni, adu-mi . . . cãrþile [greceºte, biblía]“. Cuvintele greceºti biblíon ºi bíblos apar, în diferitele lor forme gramaticale, de peste 40 de ori în Scripturile greceºti creºtine ºi sunt traduse în mod obiºnuit prin „sul(uri)“ sau „carte (cãrþi)“. Termenul Biblía a fost utilizat mai târziu în latinã ca substantiv la singular, de unde provine în limba românã denumirea de „Biblie“.

3 Este Cuvântul lui Dumnezeu. Chiar dacã pentru a scrie Biblia sub inspiraþie au fost folosiþi diferiþi oameni, iar pentru a o traduce din limbile originale în limbile scrise de astãzi au avut ºi alþii o contribuþie, ea este, în sensul cel mai deplin, Cuvântul lui Dumnezeu, revelaþia sa inspiratã adresatã oamenilor. Înºiºi scriitorii inspiraþi au privit lucrurile în felul acesta, dupã cum o dovedeºte faptul cã ei utilizeazã declaraþii ca: „orice exprimare a gurii lui Dumnezeu“ (Deut. 8:3, NW), „cuvintele pe care DOMNUL ni le-a spus“ (Ios. 24:27), „poruncile DOMNULUI“ (Ezra 7:11), „legea DOMNULUI“ (Ps. 19:7), „cuvântul DOMNULUI“ (Is. 38:4), „cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu“ (Mat. 4:4) ºi „cuvântul Domnului. (1 Tes. 4:15)."
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca puteai formula chestionarul concret, credincios sau ateu.
  • tm61cmc

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sunt multi credinciosi care considera ca Biblia e doar o carte de povesti... si au motivele lor... mi-ar face mare placere daca si le-ar expune aici....
sunt multi care cred ca Biblia e o carte facuta de niste oameni care doresc sa-i conduca si sa-i subjuge pe ceilalti...
asa ca oamenii nu se clasifica in atei sau credinciosi....exista mai multe nuante ale credintei....
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Intradevar, foarte posibil. Insa ma gandesc ca orice credincios accepta Biblia ca pe cuvantul lui Dumnezeu. Chiar si prin variante nuantate, restul religiilor adopta o asemenea lucrare ca fiind cuvantul divinitatii supreme.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Biblia si http://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu desi ma indoiesc ca nu le-ati citit inca.

Cand vorbim despre o asemenea lucrare ne referim la o suma de legi si moduri de conduite, despre bine si rau.
Stiu ca atei probabil ma vor contrazice, insa fara asemenea lucrari, inca eram salbatici.
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Capodopera cu pricina este fara tagada lucrarea omului. Nu trebuie sa fii savant ca sa descoperi asta.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cuvantul oamenilor. Am argumentat deja in topicul despre credintele conlocuitoare.
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Este scrisa de oameni,dar nu este creatia lor.
2Timotei 3:16-17 "Toatã Scriptura este insuflatã de Dumnezeu ºi de folos spre învãþãturã, spre mustrare, spre îndreptare, spre înþelepþirea cea întru dreptate, Astfel ca omul lui Dumnezeu sã fie desãvârºit, bine pregãtit pentru orice lucru bun. "(Biblia Ortodoxa)
Una este sa scrii tu,ce este in capul tau,si alta este sa scrii tu ce te inspira Dumnezeu.Sper ca am fost destul de explicit.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Exact ce ziceam. Ateii o vor considera scrisa de oameni pentru a manipula, Credinciosii scrisa prin cuvantul lui Dumnezeu pentru oameni.
Mai exact, va depinde de care parte esti.

Va recomand putina meditatie. http://wyktorwyktor.blogspot.com/ Este preot(si nasul meu) Sunt destule informatii. Vor fi intelese de ambele parti. In concluzie?


Ultima modificare facuta de DB77AAA la Mar 18 Mai, 2010 8:31 pm
Skip ads

  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Mai exact.ori accepti tot ce scrie in ea,fara sa extragi doar ce iti convine si sa dai la o parte tot ce te deranjeaza,ori negi tot ce este in ea.e tot sau nimic.Afirmand ca e cartea oamenilor si nu a lui Dumnezeu,te contrazici cu cel putin alea 2 versete care le-am dat mai sus si prin asta tu nu crezi in EA.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Intrebarea de logica si de bun simt ce se pune inainte de intrebarea acestui topic este: poate fi dovedita existenta lui D'zeu? Eu dupa 41ani de existenta nu am gasit dovezi palpabile in acest sens.
Si daca EL exista ca atoatefacator, atoateputator,... chiar n'a fost in stare sa'si "stranute" invatatura uniform pe toata suprafata Terei ca sa previna talmes-balmesul asta religios? Ori era dupa o impartasanie prelungita si n'a mai fost atent la "amanunte"? Laughing

Atentie, argumentele produse/reproduse din/de biblie nu reprezinta probe in discutia de fata! Nu poti sa dovedesti ca acel ceva exista cu ajutorul argumentelor furnizate de acel ceva. Hai sa discutam pe izvoarele istorice ale vremurilor si logica elementara, altfel ne afundam in dogmatica religioasa.
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Pai de ce i se spune "credinta"?Nu tot ce tine de ea este palpabil.nu poti vedea vantul,dar poti vedea efectele lui.din acest motiv,oamenii se impart in doua categorii.crestinii,care cred in Dumnezeu si in ceea ce sta scris in Biblie, si ateii,care neaga mai mult sau mai putin tot ce nu este bazat pe dovezi palpabile.de obicei categoria din urma,se orienteaza catre evolutionism.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Se da una bucata farfurie asezata pe masa, farfuria goala. Credinciosul se va aseza la masa si va minca din farfurie... pina va muri de foame. Ateul se va aseza la masa, va cerceta farfuria, va vedea ca nu este nimic si va pleca in cautarea hranei. Ce este mai important in viata, sa te hranesti cu sperante desarte sau sa cauti necontenit hrana mintii?
Skip ads

  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
poti sa fii mai explicit cu hrana asta a mintii oferita de atei? si mai spune-mi ceva.noi crestinii macar avem o speranta,ca se va gasi o cale de rezolvare...dar ateii ce au?cred si ei in ceva?Daca nu ai motivatie,eu zic ca te duci la fund.Nu zic sa fii crestin doar de dragul de a fi motivat de ceva.Asta este doar una din laturile pozitive ale crestinismului.Si inca ceva...sa fii crestin nu inseamna sa astepti para malaiata si sa stai cu mainile in san asteptand sa iti dea Dumnezeu tot.Ca te ajuta sa obtii,este altceva.O veche zicala era "Dumnezeu iti da,dar nu iti baga si in traista".Stiu ca vei gasi vreo replica si imi vei da peste nas ca nu am dreptate.Asta e...am doar jumate din varsta dumneata,si poate nu mereu am replici potrivite.Smile
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Tocmai asta incercam sa evidentiez prin parabola mea. Credinciosul traieste mereu cu speranta ca va fi ajutat, ateul are speranta ca prin puterile si cunoasterea lui se va ajuta singur. Diferenta este ca(,) credinciosii personifica intimplarea-hazardul in presoana lui D'zeu iar ateii isi recunosc limitele cunoasterii la granita intimplarii-hazardului. Motivatia ateului este data de dorinta de cunoastere, autocunoastere, libertatea in gindire neingradita de dogmatica.

In ciuda complexitatii scrierii bibliei aceasta nu este decit un sistem finit de reprezentari, cauzalitati, determinari. Omul nu se poate dezvolta intr'un univers mental limitat de dogme, idei preconcepute, constringeri. Evolutia mentala apare abia atunci cind construiesti pe trecut dar reusesti sa te desprinzi de el prin suflul novator palpabil adus de noile repere de viata. Ciudat dar te vei simti mult mai liber abia atunci cind vei trece de "capitolul religios" din viata ta si vei fi pregatit sa vezi viata asa cum este prin puterea ta de intelegere. E ca si cum ti'ai lua destinul in propriile maini.
  • tm61cmc

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Lumea actualã suferã de numeroase neajunsuri, dar remediile sînt foarte rare. Milioane de oameni trãiesc chinuiþi de foame; alþii, în numãr mereu crescînd, devin sclavi ai drogului. Cãminele destrãmate se înmulþesc, în timp ce incestul ºi violenþa în familie constituie în permanenþã obiectul informaþiilor din presã. Aerul pe care îl respirãm ºi apa pe care o bem sînt pline de substanþe toxice. Criminalitatea face în jurul nostru din ce în ce mai multe victime. Ce pãrere aveþi? κi vor gãsi oare vreodatã aceste probleme soluþionarea?

Privind in jur astazi...omul se DEZVOLTA? din nefericire mie nu mi se pare ca lucrurile ar sta asa-ci societatea merge din rau in mai rau,desi a respins Biblia si incearca sa gaseasca SINGURA raspunsuri...

OAMENII si-au LUAT DESTINUL CHIAR IN MAINILE LOR...asa cum ai zis tu ISO.poate 1% din populatia globului incearca sa se ghideze dupa principiile Bibliei...si? e mai bine? deja a trecut ceva vreme de cand lumea a incetat sa mai ofere credibilitate Bibliei...poate pe vremea bunicilor mai incercau sa traiascu dupa "Cuvantul Domnului".....astfel ca deja se pot observa rezultatele NOII GANDIRI "LIBERE" independente..... chiar e bine si doar eu vad altceva? chiar sunt oamenii mai liberi?
  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
in biblie se spune sa nu judecam pe nimeni pt. credinta lui,pt ca el sta in picioare pt credinta lui(cum e si cazul tau ca tu realizezi prin forte prorpii ceva)dar de fapt sta in picioare pt ca Dumnezeu ii permite sa stea
  • Rasky

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Fara Dumnezeu nici un fir de iarba nu se misca....Drumuri bune colegii
  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Albert Einstein a scris in 1921o carte intitulta ,,DumnezeuVS.Stiinta"in care un profesor de filozofie tinea un curs la care el apricipa ca student si profesurul ,printre altele il intreaba daca la vazut,mirosit simtit,auzit sau a vorbit cu Dumnezeu sa Isus,conform acestor teste empirice, ei nu existau, la care Einstein ii intraba pe colegii sai daca au vazut,auzit,mirosit sau au vorbit careva cu creierul d-lui profesor pt. ca indubitabil conform acestor teste empirice d-l profesor nu avea creier:)) e foarte interesanta lucrarea si educativa pt. atei
  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
se vorbeste de complexitatea bibliei,acest lucru ar trebui sa te faca sa intelegi ca nu are cu sa fie mana omuli pt ca vorbeste despre evenimete care nu se intamplasera intro anumita perioada de timp si da cu exactitate amanunte despre altele care vor veni la cateva secole fata de perioada in care se profetesc,ai caderae babilonului vorbeste despre alexsandru cel mare si despre cresterea si divizarea imperiului roman,vorbeste despre isus cristos ,despre ce va face pe pamant si despre ce va suferi pt oameni carr acum il reneag , asta cu vreo 8 secole inainte de ase naste etc.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
tm61cmc, interesanta pledoaria ta pro biblie-credinta dar uiti un mic amanunt si anume faptul ca biserica-biblia si'a propagat doctrina, invatatura si chiar dictatura in ultimii 2000ani. Shocked Daca stam sa analizam azi urmarile si rezultatele acestei invataturi putem trage o singura concluzie logica: esec total! E nevoie sa'ti mai aduc aminte de episoadele singeroase generate de religie si "cuvintul" lui D'zeu?

Rasky Amin si'un praz verde. Laughing

ghibea c esti greu de urmarit, fa un efort si concentreaza'te cind scrii. Vorbe de duh fara acoperire putem debita toti.

Later edit. Daca D'zeu exista si trebuie sa existe pe undeva, singurul loc in care poate exista si'l putem gasi este inchipuirea si mintea omului. Benzile desenate, bibliile scrise in cuvinte bigudate si rastalmacite dupa nevoile de conjunctura vor supura in scrieri "alese" mai devreme sau mai tirziu...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Cuvantul lui Dumnezeu sau al oamenilor
Cuvantul lui Dumnezeu 45%
Cuvantul oamenilor 54%
75 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR