Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • ascatrix

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Senator 1980
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2012

  • Mesaj Privat
adrian terinte a scris:baieti am intrat pe forum la logan si au deschis aceeasi comparatie ca aceasta.Dar acolo nici un logan nu a luat bataie de la astra,mai ales se lauda cei cu 1.4MPI remap.
Stiti ce inseamna pe logan inscriptia ”1.4 MPI”? =Logan 1.4 Masina Pentru Idioti - sa nu o luati in nume de rau,nu vreau sa jicnesc pe nimeni.


De "jicnit" nu ai cum, cel mult sa jignesti.

MPI exista la multe marci de masini, nu numai la Dacia.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Remap la benzinare aspirate nu aduce multa putere.Dar se poate face fara probleme.
Tuning se poate face in draci.
Corp clapeta de acceleratie marit.
Fuel presure regulator marit.
Injectoare cu debit marit.
Daca vrei "extreme" maresti camerele de ardere.
Pistoane forjate dupa aceea.
Axa cu came cu alt unghi.
Un filtru mai putin restrictiv.
O evacuare mai permisiva.
Bujiile montate in "flow".
si se poate merge in mai bine in functie de buget.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am comparat VectraC 1.8 remapata la ~137CP cu Vectra 1.9 150CP si se duceau aproape la fel. 1CP conteaza mai mult pentru o masina mai usoara decat pentru una mai grea, asa ca cei 6CP castigati din remapare la un Logan 1.4 1050Kg probabil fac cat 9-10CP pentru o Astra DTI de 1250Kg. Si daca aia de la Reno au adaugat 15CP la RS-ul de 250CP si au facut dintr-o masina mai lenta ca vechiul RS cea mai rapida masina cu tractiune fata pe Nordsleiffe, atunci or fi buni si aia 6-7CP pe langa 75CP ai Loganului.

P.S. Tocmai ce am condus un Logan 1.5dci in weekend si mi-am reamintit de ce nu am sa-mi iau niciodata un Logan: feeling 0.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nici macar cand ai realimentat ? macar aici sa fi avut un feeling, ca te-a dus 'eftin la destinatie ? Question

A, si sa mai intreb ceva, te durea spatele sau piciorul drept ? Laughing
Skip ads

  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@ascatrix-eu vorbesc ca pa la ardeal nu ca pa la B
uite ce am dupa un site de specialitate sau de pe un site de specialitate

jicni verb tranzitiv infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a) jicni jicnire jicnit jicnind singular plural
jicnește jicniți

numãrul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu) jicnesc (sã) jicnesc jicneam jicnii jicnisem
a II-a (tu) jicnești (sã) jicnești jicneai jicniși jicniseși
a III-a (el, ea) jicnește (sã) jicneascã jicnea jicni jicnise
plural I (noi) jicnim (sã) jicnim jicneam jicnirãm jicniserãm, jicnisem*
a II-a (voi) jicniți (sã) jicniți jicneați jicnirãți jicniserãți, jicniseți*
a III-a (ei, ele) jicnesc (sã) jicneascã jicneau jicnirã jicniserã


Pana la urma aici era vorba de masini nu de DEX,dar uni cauta motive de raca,motive de a atinge pe cineva intentionat
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Eu am citit doar prima pagina de acolo, mi se par mult mai realisti.
Astra 1.7dti NU are cum sa faca loganul de 1.4 cu plecare de pe loc, pe distanta mica.

dar daca ar fi cu plecare din mers in treapta 2 cum se practica prin multe evenimente organizate legal sau ilegal oare cum ar sta treaba intre logan si astra?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca si cu parca.
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
era de preferat un raspuns Wink
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Nu maresti debitul de aer, insa esti obligat sa folosesti doar benzina cu cifra octanica de 98. Altfel pot aparea detonatii.


Felicitarile mele,esti de apreciat pentru aceasta remarca in special ca esti posesor de 1.7 cdti,pe topicul cu twinport ( care are 12.9 secunde la 0-100) recunosc multi ca twinportul face 1.7,dar cand vine vorba de logan 1.4 ( care are 13 secunde la 0-100) nu mai recunoaste nimeni.
Si eu ca posesor de 1.4 twinport recunosc ca avand in vedere timpii dati de producator 1.4 twinport si 1.4 mpi sunt egale la o scurta 0-100 ca apoi astra se duce mai mult e partea a doua,dar cel putin sunt obiectiv nu posesor de Ozn-uri
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@vallyyy...timpii aia dati de producator nu sunt deloc batuti in cuie, arunca un ochi pe autobild.de si automotorundsport.de, si ai sa vezi acolo teste cu timpi care nu bat deloc cu ce zice producatorul.
Repet, daca luam 1.4 mpi si 1.7 dti(neremapat) pe 0-100 km/h...cred ca iese castigator loganul insa la limita....la drum lunga insa se schimba treaba.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Nici macar cand ai realimentat ? macar aici sa fi avut un feeling, ca te-a dus 'eftin la destinatie ? Question

A, si sa mai intreb ceva, te durea spatele sau piciorul drept ? Laughing


Ies mai ieftin cu autobuzul decat cu un Logan. Cat despre satisfactia la pompa, prefer sa nu fumez, sa beau o bere mai putin pe zi, sa sparg mai putine seminte si sa mananc mai putine saorme dar sa merg cu o masina care imi place. De altfel, sunt convins ca majoritatea celor care au Logan 1.5dci sunt niste oameni cumpatati care chiar fac ceva folositor din banii care ii castiga la pompa (ca tot facem ironii ieftine).
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Nici macar cand ai realimentat ? macar aici sa fi avut un feeling, ca te-a dus 'eftin la destinatie ? Question

A, si sa mai intreb ceva, te durea spatele sau piciorul drept ? Laughing


Asta cu piciorul drept este cat se poate de adevarata,chiar aseara am condus un logan 240 de km si m-am dat jos cu dureri la genunchiul drept
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Din fericire eu am condus doar cativa km.
  • asandulescu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y1.7dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2011

  • Mesaj Privat
[/quote]Felicitarile mele,esti de apreciat pentru aceasta remarca in special ca esti posesor de 1.7 cdti,pe topicul cu twinport ( care are 12.9 secunde la 0-100) recunosc multi ca twinportul face 1.7,dar cand vine vorba de logan 1.4 ( care are 13 secunde la 0-100) nu mai recunoaste nimeni.
Si eu ca posesor de 1.4 twinport recunosc ca avand in vedere timpii dati de producator 1.4 twinport si 1.4 mpi sunt egale la o scurta 0-100 ca apoi astra se duce mai mult e partea a doua,dar cel putin sunt obiectiv nu posesor de Ozn-uri[/quote]

Adevarat! Toti fug de rusinea de a fi "baturi" de un logan. Pana la urma acest 0-100 e foarte putin important in utilizarea de zi cu zi. Nimeni nu vrea sa compare de ex. tinuta de drum care dupa parerea mea e cea mai importanta, toti vin cu: cat preinde? cat are in bord? e logan e de rahat, nu fuge, cum sa te faca un logan? de parca loganul nu e masina e bicicleta.
  • ascatrix

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Senator 1980
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Cei care aveþi dureri la genunchiul drept dupã ce aþi condus roaba naþionalã logan ar trebui sã mergeþi la medic. Neapãrat. Sigur aveþe ceva în neregulã la genunchi!
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu am dureri de spate dupa ce conduc astra. HA!
  • ascatrix

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Senator 1980
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Care astra? h sau j?
Din câte ºtiu la j nu mai sunt probleme
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ascatrix a scris:Cei care aveþi dureri la genunchiul drept dupã ce aþi condus roaba naþionalã logan ar trebui sã mergeþi la medic. Neapãrat. Sigur aveþe ceva în neregulã la genunchi!


La 1.82 ai mei nu stau prea bine cocotat pe scaunul ala,probabil daca puteam sa dau scaunul mai jos nu ma mai durea.Mai trebuie sa specific,ca am facut un drum de 240 de km cu un logan de 378 000 de km ,coaja deci nimic ,taxi si pe GPL
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ascatrix a scris:Care astra? h sau j?
Din câte ºtiu la j nu mai sunt probleme


g Sad
  • Thor_

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
ascatrix a scris:Care astra? h sau j?
Din câte ºtiu la j nu mai sunt probleme


J-ul este ok la scaune, am avut Astra J noua si condusa pana la 22.000 km de mine si pot sa zic ca scaunul este ok. La fel si cu piciorul drept , nu m-am plans la J, in schimb cu Corsa nu mai ies din oras.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR