Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Legate de acest episod. Desi soferul Borei este cel mai bun instructor auto din Craiova si sofer pe care il stiu, senzatiile traite au fost de exceptie. Probabil au fost date de lipsa servodirectiei, franelor mai putin eficiente si fricii ca oricand se poate intampla ceva la stanga. Motorul acelui Bora e modificat pana in maduva oaselor(a si crapat o data). A fost tare ciudat sa simti in rampe destul de mari ca te baga un pic in scaun cand accelera la 110 km/h. La fel fetele celor caror erau depasiti de o masina care tragea alta masina.
Skip ads

  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
trebuia facuta o poza sau filmare. era un moment memorabil Very Happy
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pai de-or fi mers nebunii cu 170-180 la remorca normal ca nu trecea nici mama Loganului pe langa ei. Smile
Bre slashule, un prieten are o puscarie de Logan 1.4 pe GPL. Are masina din 2007, are peste suta de mii si face naveta Amara - Slobozia cu ea zilnic. Cine e din zona, stie cat de prost e drumul ala. Nu-ti mai spun ca atunci cand mergem la peste, mergem cu Loganul ca eu sau ceilalti ne lasam spoilere, tobe si bari pe coclaurii pe unde mergem.
De obicei mergem 4 insi, bagaje daca am putea, am baga si in compartimentul motorului. Puscaria aia de masina ne-a dus peste tot, am tras de ea de credeam ca se rupe. Am urcat diguri, dealuri, etc. Masina urca, tragi mai tare de ea, retrogradezi o viteza dar merge. Sufera si motorul de Logan exact de ce sufera toate benzinarele aspirate. In deal, sub 3000 nu trage, moare, trebuie sa retrogradezi. Tu nu face comparatia cu dieselul care la 2000 rpm are cuplul maxim.
Loganul nu o sa ajunga niciodata nici macar la nivelul unui Hyundai, nu mai vorbesc de Opel, Ford, Vw. E un low cost, nu poti emite pretentii mari de la masina asta. Ca ziceti voi ca e scumpa pentru banii ei, asta e. Suntem noi saraci, nu este masina scumpa. Am intalnit oameni care erau super-multumiti de Logan, constienti ca obtin putin pentru bani putini, dar isi fac treaba cu ea. Astia sunt in general oameni peste 35-40 de ani, familisti si cu alte prioritati in viata. Oameni care nu se pricep asa ca noi la masini si nu ar risca la loteria SH-ului.
Am intalnit si oameni care si-au luat Logan si se asteptau sa primeasca un avion in banii aia. Frustrati care se oftica cand trece Golful 4 vajaind pe langa ei, si care alearga dupa Golf pana rupe masina in doua si tot nu il ajunge. Ghici tu care sunt genul acela de oameni.

LE: Mi-am adus aminte de cand aveam Lada Niva, citeam pe un forum de 4X4. Un tip isi luase un 4X4 de-ala adevarat, nu mai stiu exact marca. Povestea tipul ca dupa ce a luat-o, a urcat undeva la multe, pe un drum destul de dificil, cu lux de amanunte, cum a abordat pantele, cum a trecut prin noroaie, unde si cum a folosit reductorul. Sfarsitul povestii chiar a fost de poveste, cand a ajuns la destinatie, a gasit doua familii cu doua Loganuri facand gratare.


Ultima modificare facuta de cont-sters-27243 la Joi 26 Apr, 2012 11:56 pm
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca Bora aia avea si caii putere de la a doua masina care rula tractata si cu motorul oprit Smile
Ca altfel nu se explica de ce Loganul si-a incordat muschii la deal degeaba.

Sau poate soferii din Logan erau cu cizme de cauciuc in picioare si nu au stiut sa mearga k'lumea cu Logan-ul din dotare ?
Poate ca Da... dar mai sigur as merge pe Nu.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Oricum, parca aseara am vazut la televizor, Renault a anuntat ca renunta la actualul model. Vor produce un alt Logan, mai modern, mai dotat dar si mai scump decat actualul. Sa vedem ce-o iesi.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:[...]LE: Mi-am adus aminte de cand aveam Lada Niva, citeam pe un forum de 4X4. Un tip isi luase un 4X4 de-ala adevarat, nu mai stiu exact marca. Povestea tipul ca dupa ce a luat-o, a urcat undeva la multe, pe un drum destul de dificil, cu lux de amanunte, cum a abordat pantele, cum a trecut prin noroaie, unde si cum a folosit reductorul. Sfarsitul povestii chiar a fost de poveste, cand a ajuns la destinatie, a gasit doua familii cu doua Loganuri facand gratare.

Ce chestie tare cu sfârsitul de poveste ! Cred ca explicatia era una dintre cele mai simple - cei cu Logan au venit pe un al doilea drum Smile .

Indiciu : cei cu Logan erau familisti.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris: LE: Mi-am adus aminte de cand aveam Lada Niva, citeam pe un forum de 4X4. Un tip isi luase un 4X4 de-ala adevarat, nu mai stiu exact marca. Povestea tipul ca dupa ce a luat-o, a urcat undeva la multe, pe un drum destul de dificil, cu lux de amanunte, cum a abordat pantele, cum a trecut prin noroaie, unde si cum a folosit reductorul. Sfarsitul povestii chiar a fost de poveste, cand a ajuns la destinatie, a gasit doua familii cu doua Loganuri facand gratare.


Cele doua Logan-uri...erau machete din carton ! Twisted Evil
Acum mi-am dat seama, vs asta e un vs intre cele mai tari masini ever...
1.7 dti 75CP care prinde lejer 200 km/h si mai are talpa, face cu a III-a un 2.0dti sau un 1.9 tdi ( aka Chuck Norris ) si 1.4 MPI 75 CP motor fabricat i.e.n, care pus pe cel mai tare sasiu al e.n, e cel putin la fel de bun catarator ca un Nissan Patrol.
  • mmx440

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2011

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watch?v=OkWvmwM9aNM

Smile

Ce parere aveti despre noul motor 0.9TCE vs Opel 2.0 101CP?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
O noua dovada cum ca oamenii au idei preconcepute doar cand aud de "dacia". Daca nu stim ce masina e e buna, daca e dacie e varza.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR