Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • oni_cs

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
De 1luna de zile de cand am maisna tot urmaresc acest forum si caut informatii ultile si in alte parti. A venit momentul sa ii fac si schibul de ulei (Astra bertone motor 2.2 z22se) asa ca asi avea nevoie de ceva sfaturi:
- ce scula/cheie am nevoie pentru a desface busonul de la baia de ulei.
- am citit si ar intra 5litrii in baie dar nu am gasit nimic sigur
- filtrul de ulei se gaseste acolo unde arata poza? (am adaugat poza)
-am inteles ca motoarele astea mai ciupesc ceva ulei dar al meu se pare ca a depasit pragul de "ceva" asa ca ma gandesc si ce ulei sa bag. Am citit pe aici ca lumea recomanda mobile 10w60 exdended life(pentru cei cu problema asta) insa nu prea l-am gasit in magazine, dar mie tare frica sa nu il bag si sa mi-l pape si pe acela asa ca varianta de rezerva ar fi cu un ulei gros si mai ieftin de la elf 20W50 care mai am vro 3litrii si pe acasa de completat si asi scapa mult mai ieftin. Pana cand imi revin un pic cu banii si voi face o reconditionare toatala a motorului Smile.
orice parere e bine venita. Smile si poza de care ziceam mai sus asta e?
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Filtrul de ulei mai mult ca sigur nu e ala. Compara-l cu filtrul nou cumparat si o sa vezi unde vine pus. Cu ulei 20W50 cred ca faci praf motorul iarna. Oricum daca nu te pricepi mia bine dai 20 de lei si-l schimba cineva care a mai facut treaba asta, chiar daca e o operatiune usoara.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Din cate vand eu nu prea tii la masina ta...
ce dracu ma 30 lei manopera sa iti schimbe uleiul si filtrul de ulei, nu mai zic si celelalte macar primul si al doilea schimb pana vezi si tu cum se face, apoi sa te apuci sa il faci singur. In plus mai vrei sa bagi si 20W50(dinala am observat ca se mai baga si la dacii)
e alegerea ta, si masina tot a ta...
  • oni_cs

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
GR04GBY daca nu poti ajuta cu ceva concret degeaba
si daca nu sti situatia mea financiara din momentul asta iar degeaba
si inca un lucru oricum in iarna o sa fie o reconditionare totala a motorului.
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Imi pare rau de situatia creata stiu cum e cu banii, eu la primul schimb de ulei m-am imprumutat de bani Sad Eu am vrut doar sa iti dau o sugestie, ca si colegul de mai sus, dar vad ca tu ai inceput sa dai cu pietre, oricum, indiferent cine iti face schimbul de ulei nu baga ulei 20w chiar daca il reconditionezi, si iti garantez, ca multi dintre colegii de pe acest forum sunt de acord cu parerea mea.
Multa noroc, stiu ca e greu, cu banii, doar asta e tara lui Base Very Happy
  • oni_cs

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
GR04GBY oricum in iarna cand mai strang ceva bani vreau sa fac motorul 100% si ma gandesc ca un ulei chiar daca e mai prost este mai gros si nu il papa asa repede. daca bag 0w30 sau 10w40 e mai subtire si se duce repede. si atat timp cat o sa fac o reconditionare a motorului nu vreau sa mai investesc acum in el.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
oni_cs in locul tau as merge pe jos decat sa bag ulei 20W in motor. oricum z22se-u' nu consuma prea putin deci ... cateva zile de mers pe jos dar macar nu-ti bati joc de motor pana-n iarna!
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Conform autodata:
0w30
5w40
10w50
5w50, toate sintetice.
Deci ca sa nu sufere buzunarul poti merge linistit pe 5w40, e un ulei ok pentru clima noastra.
De asemenea ai avut dreptate, intra 5L cu tot cu filtru.
  • oni_cs

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
hai sa lasam uleiul. daca e sa dau un ban dau pe mobil extended life 10W60 nu pe altceva.
Dar totusi un raspuns bun la aceasta intrebare: ce cheie imi trebuie pentru a desface busonul de la baia de ulei?
  • nunrg

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ai incercat sa intrebi la un service?
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
raspunsul se afla sub masina. ia o trusa de tubulare, baga-te sub masina si vezi ce se potriveste...probabil 13, 14 sau 17, chiar nu mai stiu. atentie la strangere, cu atentie si nu ca melteanu, sa nenorocesti filetul, ca te costa o baie de ulei. daca ai saiba din aia ca la bujii - deformabila - schimb-o. daca nu, pune busonul asa cum este.

pentru filtrul de ulei, iti trebuie o tubulara destul de mare...32-36. ia si tu un subler si vezi. sa nu uiti sa schimbi garnitura de la capacul de la filtru.

ca ulei, baga castrol sau motul. daca n-ai bani, mai bine mergi pe jos decat sa pui cine stie ce rahat. si 5w40 sa fie. cine a facut corelatiile intre ulei si motoare nu cred ca a fost cofetar... Rolling Eyes

ca un off-topic si fara sa te superi ca intreb: cati ani ai si a cata masina este?

hai bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR