Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Dati-va cu parerea asupra acestor masini
Ma intereseaza doua comparatii generale :

1. Corsa D 1.2 benzina vs Corsa D1.3 cdti
2. Corsa vs Yaris

Dezvolt pe rand :

1. Masina cu care sa faci un 20.000 de km pe an, deci doua revizii, consum mic si in care sa nu bagi bani din pricina nefiabilitatii
Habar nu am de "bubele" Corsei, nici de motorul 1.3 cdti sau 1.2 benzina. Sa se miste si cat de cat de la semafor si sa nu se strice la ordinea zilei. Din ce am inteles cel de 1.3 cdti ar fi pe lant transmisia, fata de 1.2 benzina. Insa nu m-ar incanta dieselul, daca nu ar fi cat de cat rafinat, in sensul sa nu se auda ca la tractoras in masina sau sa aiba vibratii cam mari sau antifonare-insonorizare proasta. VOI PT CARE ATI OPTA?

2. Corsa vs Yaris
-Care este mai mare la spatiul interior?
-care troncane mai tare pe gropi ?
La care sunt piesele mai scumpe?
PT CARE ATI OPTA VOI ?
Skip ads

  • ag10tit

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am condus Corsa D 1.2 de 80 Cp, am ramas placut impresionat de motoras, foarte silentios la turatii ridicate si consum foarte ok la drum intins un consum de 5.5%, pozitie in scaun ok, spatiu interior maricel, 2 persoane in fata mai mari si nu ne loveam unul de celalalt(chestia asta se intampla la astra G), mi s-a parut foarte funky la interior.Dezavantajele care le-am gasit eu ar fi legate odata de tinuta de drum, mi s-a parut foarte rigida pentru drumurile noastra.
De motorul de 1.3cdti(cel de 70p dar pe Corsa C) un motor foarte ambitios(urca in ture foarte repede pt un diesel) si elastic(am mers cu el prin oras cu treapta 5 la 50-60km/h si cand il acceleram urca in viteza dar nu trepida) doar ca mi s-a parut cam zgomotos si nu foarte economic pe autostrada.
Despre Toyota nu stiu ce sa spun doar ca nu imi place deloc ca design.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Corsa D z12xep. O masina ok pentru pretul cerut, un motor reusit(care are distributia pe lant), consum micut, probleme de fiabilitatete tind spre 0. Evita motorul de 1 litru deoarece nu ”trage”, este in trei cilindri. Evita motorul de 1,4 deoarece consuma suficient de mult.
Inainte de toate, zic eu ar fi recomandabil sa eviti toate motoarele de 1,3 cdti. Au nenumarate probleme tehnice de la circuitul de ungere pana la cutie/ambreiaj.
O chestie foarte importanta: Corsa D exista si in varianta 1,7 cdti 125 cp. Motoare fiabile(le cunoastem de pe astra) la un consum rezonabil. Daca te dau banii afara din casa, poti merge mai departe la o corsa GSI sau de ce nu, un OPC.

Despre Yaris: Nu am avut ocazia nici sa le vad prea des pe strada, dar sa merg cu ele. Prima problema vine de la revanzare. Se vand greu si ieftin. Din auzite, evitabil ar fi motoarele diesel, fabricate de PSA. O chestie: am mers cu Auris si nu m-am simtit bine.
Demn de luat in calcul un Polo. Desi daca era bun, era plina Germania de ele.

LE: Corsa e frumoasa numai in 3 usi Cool
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Da' de cand foloseste Toyota motoare de la PSA?
Skip ads

  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
La Corsa 1.0 - 1.2 (eu am Corsa C):
-daca mergi mai mult oras asteapta-te la un consum de 8-10%(in functie de stilul de condus),
-cam 5-6% in afara
-este rigida intr-adevar, dar majoritatea masinilor mai de clasa mica sunt rigide...
-ca si spatiu zic ca e suficient ptr oras
-intretinerea e relativ ieftina in comparatie cu altele, chiar printre cele mai ieftine
-destul de confortabila
-intretinere DIY mai usoara decat la diesel (curatare, schimbare piese...etc)
La 1.3CDTI am auzit si eu multe probleme, insa am auzit si multi care erau multumiti de el.

De Toyota am auzit ca ar fi fiabile si consum mai rezonabil, dar nu am condus niciuna ca sa-ti zic cum e.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Probleme multe la 1.3 cdti? Shocked Cautati pe forum probleme legate de distributie, scurgeri de ulei si alte avioane sa vedeti cate is la 1.0-1.2 si cate la 1.3.
La consum si putere 1.3 matura pe jos cu cele 2 bezinare, dar la partea cu rafinamentul da cu virgula. Laughing E aproape la fel de tractoras ca 1.9 tdi. Embarassed
  • martrix

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
votez pentru Corsa D 1.2 80 cp sau mai nou Euro 5 variante 1.2 de 85 cp, eu am masina de 2 ani si sunt multumit de reportul Pret/Dotari/Spatiu (enorm pt clasa mica ) , piesele sunt ieftine ca la mai toate opelurile si ai si mare avantaj ca le gasesti pe "toate drumurile" spre deosebire de masinile Japoneze la care doar maxim 10% din componente le gasesti aftermarket , restul doar originale cu termene mari de livrare si cu preturi Uriase, rusinica TOyota, cat despre diesel 1.3la Corsa D ......daca nu vrei sa te legi la cap. mai ales cu costurile de intretinere si cu zgomotul de tractoras mergi pe varianta benzina poti alege chiar motorul de 1.4 cu 100 cai variante noua Euro 5 , bafta
  • capatina danut

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1991 20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Eu as opta pentru 1.3. cdti. Un consum mic si chear imi place cum se aude.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
1.2 mi se pare cam insetat , din ce imi spuneti aici
Cum sta Corsa la 140 km/h pe sosea? Cum face cand trece tirul din contrasens sau cand bate vantul dintr-o parte ?
Cum este insonorizarea ? Instalatia de climatizare face fata sau e subdimensionata ?
La 1.3 cdti la relanti, tremura volanul sau e civilizat? Laughing

P.S. : De cand D4D este de provenienta PSA?
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Corsa D este o masina,care,in spiritul Opel se lauda cu o intretinere ieftina si usoara. Ca fiabilitate,putem spune ca este reusita.
Vreau sa ma axez mai mult pe modelul Yaris. Am avut ocazia de a utiliza des doua modele de Yaris. Primul,cu motor diesel,de 1.4 litri si 90 CP,echipat cu o transmisie MultiMode (gen automata-spun "gen" pentru ca la baza ei este o transmisie manuala). Pot spune ca este o masina absolut perfecta pentru oras,dar nici in exterior nu e chiar de lepadat. Transmisia este incredibil de bine gandita (mult peste EasyTronic-ul de pe Corsa C sau D sau chiar de pe Agila/Splash B). Intrucat aceasta transmisie este construita de AINSIN (unul din liderii mondiali in transmisii,alaturi de ZF), este si o transmisie foarte fiabila (de asta te poti convinge citind forumuri Toyota,intrucat aceasta transmisie echipeaza modelele Toyota de ani buni,singura diferenta fiind ca acum are 6 trepte). Iar ca rafinament,motorul diesel Toyota mie mi s-a parut foarte ok.

A doua Toyota de care vorbesc,este un Yaris benzinar de 1.33 litri,101 CP,transmisie manuala cu 6 rapoarte. Este destul de ieftn un asemenea model acum (cred ca incepe de undeva de la 11.000). De asemenea o masina buna , cu performante dinamice bune, mai rafinat decat dieselul.

Int privinta intretinerii,Toyota are nise intervale de service recomandate destul de mari(gen filtrul de motoria se schimba la cca 120.000 km),dar nu sunt convins ca aceste intervale sunt bune pentru tarisoara noastra. Ca preturi, de intretinere,Toyota este masina "japoneza" si nu spun mai mult.

In privinta consumului,asteaptat-te la ambele modele la un consum cu cca 1-2 litri mai mare decat cel anuntat de producator. Dar cred ca si Corsa respecta aceeasi regula a consumului.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Tot intreaba lumea de cand Toyota are motoare diesel de la PSA: De cand are Aygo.

Nu este o certitudine si este aplicata doar la dieseluri mici.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Toyota colaboreaza cu Pejo si Citroen de mult timp, deci era o chestiune de timp sa se ajunga si la motorizari comune.

CorsaD e mai frumoasa, dar Yaris mi se pare mai bullet proof. Am colegi cu ambele modele, 1.2 82CP la CorsaD si 1.0 71CP la Yaris. Yaris-ul e mai bine legat, are 60mii de km si merge ca uns. Corsa are 30mii km, mai scartaie pe ici colo, nu filtreaza la fel de bine gropile. Personal, suspensia Corsei nu-mi place deloc, aduce a masina de 20 de ani. AstraG e parfum pe langa CorsaD. La consum nu are rost comparatia, 1.2 face cam 8-9, Yarisul nu trece de 7 nici mort. Reprezentantele nu suporta comparatie, la Toyota e profesionalism, la Opel e dezinteres, cel putin in Iasi.

Ceva imi spune ca un Yaris cu motorul nou 1.33 100CP e o masinuta foarte vioaie si foarte bine facuta. Iar pentru oras e perfecta, are START&STOP, ceea ce Corsa abia viseaza.

Pentru numai 20mii de km pe an nici nu m-as uita la diesel.

P.S. Lotus Elise are un motor nou de 1.6 134CP, non tubo. Va las sa ghiciti cine il fabrica.
Skip ads

  • martrix

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Toyota colaboreaza cu Pejo si Citroen de mult timp, deci era o chestiune de timp sa se ajunga si la motorizari comune.

CorsaD e mai frumoasa, dar Yaris mi se pare mai bullet proof. Am colegi cu ambele modele, 1.2 82CP la CorsaD si 1.0 71CP la Yaris. Yaris-ul e mai bine legat, are 60mii de km si merge ca uns. Corsa are 30mii km, mai scartaie pe ici colo, nu filtreaza la fel de bine gropile. Personal, suspensia Corsei nu-mi place deloc, aduce a masina de 20 de ani. AstraG e parfum pe langa CorsaD. La consum nu are rost comparatia, 1.2 face cam 8-9, Yarisul nu trece de 7 nici mort. Reprezentantele nu suporta comparatie, la Toyota e profesionalism, la Opel e dezinteres, cel putin in Iasi.

Ceva imi spune ca un Yaris cu motorul nou 1.33 100CP e o masinuta foarte vioaie si foarte bine facuta. Iar pentru oras e perfecta, are START&STOP, ceea ce Corsa abia viseaza.

Pentru numai 20mii de km pe an nici nu m-as uita la diesel.

P.S. Lotus Elise are un motor nou de 1.6 134CP, non tubo. Va las sa ghiciti cine il fabrica.



spatiul nu se pune? porbagajul Corse D este cat tot Yarisul
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pai hai sa ne uitam pe dimensiuni:

Yaris2
Latime: 1695mm
Lungime: 3800mm
Greutate: 1010Kg
Portbagaj: 272litri

CorsaD
Latime: 1737mm
Lungime: 3999mm
Greutate: 1145Kg
Portbagaj: 285litri

Mie mi se par destul de asemanatoare. As vrea sa vad si eu cine baga Yarisul in portbagaj la Corsa. Stiu, impresia e ca Yaris-ul e mic, dar de fapt nu-ti dai seama pana nu te urci inauntru.

As pune si Suzuki Swift 1.25 in competitie.
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Yaris, e japoneza.

Dar cum spune si dodo, mai poti lua si altele in calcul,suzuki swift sau honda jazz.
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Corsa vs Yaris
-Care este mai mare la spatiul interior?
La capitolul spatiu, Yarisul este in minoritate doar la portbagaj, mai mult de 2 genti de voiaj nu intra.
La interior, Corsa nu are sanse....Eu, la 197cm imi reglez scaunul soferului si ma urc fara probleme si in spate, pe bancheta.
Spatii de depozitare gasesti peste tot, pe cand la Corsa nu prea...


care troncane mai tare pe gropi ?
Yaris troncane destul de incet, oricum este un aspect discutabil, in functie de preferintele fiecarei persoane.

La care sunt piesele mai scumpe?
Piesele after market nu stiu cat costa...dar reviziile se fac la 15k km. Anul trecut in august, prima revizie m-a costat undeva la 500 Ron.(cred ca 470...nu mai tin minte). Motorul de 1.3 VVTI - 86CP.
Costurile pentru Corsa nu le cunosc...

Motorul de 1.3 VVTI are distributie pe lant, deci pe termen lung costurile de exploatare sunt ceva mai mici. Cred ca si 1.2 de la Opel este tot pe lant...
Masina este foarte fasneata in oras, dar si extraurban. Consumul in oras este undeva la 8-9 urban, extraurban in jur de 5. Masina are cutie automata!

Din punct de vedere al fiabilitatii, pot sa fac referire la un Yaris 1.4 d4d de la mine de la servici, care se mentine extraordinar de bine pentru o masina de firma cu 100.000 km.
Toyota Corola cu acelassi motor de 1.4 d4d - 147.000 km se mentine la fel de bine.

PT CARE ATI OPTA VOI ?
Intre Motoarele Diesel:
1.3 CDTI vs 1.4 D4D - eu l-as alege 1.4 d4d . In comparatie cu 1.3 cdti este mai silentios. Ca si performante dinamice sunt asemanatoare.
Intre motoarele pe benzina
Nu recoman 1.0 VVTI de la Toyota - ai impresia ca mergi cu in diesel...Smile

Yaris sau Corsa - eu as alege Yaris- Spatiu interior mai mare, iar service-urile nu se pot compara cu cele Opel, este altceva. O spun din experienta!
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sukuki swift cea mai buna alegere, intre ele;
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:P.S. Lotus Elise are un motor nou de 1.6 134CP, non tubo. Va las sa ghiciti cine il fabrica.


Honda ?!? Laughing
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Toyota Idea
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Scuze de Off. Ma gandeam ca toyota, fiind implicata in subiectul topicului. Totusi sa nu uitam ca honda are 240 cp la 2000 cmc si aia aspirati Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR