Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut baieti,
Am citit mesajele voastre, vad ca sunt fel de fel de vibratii si trepidatii ce se pot intalni la o masina, si eu am un Astra H 2006 1.3 cdti si la fel ca si voi am observat de ceva vreme (indiferent ca sunt cauciucuri de iarna sau de vara) o vibratie cand ajung pe la 120-130 km/h dar, daca trec peste 130 mk/h, vibratia se potoleste, dispare;la 170 km/h nu are nimik. Inca nu am ajuns sa mai fac o verificare la parte mecanica, desi sunt sigur in proportie de 90% ca aceasta este cauza(ceva pivoti, bucse, capete de bara etc).
Dc mai are cineva problema asta sau dc a sesizat-o, astept cu nerabdare un raspuns.
Bafta!
Skip ads

  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@Andrei Constantin cred ca prima data ar trebui sa verifici echilibrarea.Dupa aceea,partea mecanica.Daca spui ca sunt trepidatii si cu cele de iara si cu cele de vara inclin sa cred ca ai o problema mecanica.Dar,daca cauciucurile sunt pe aceleasi jante(adica tu folosesti doar un set de jante)s-ar putea sa fie de la ele.Mult succes,sa ne tii la curent cu ce ai rezolvat.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
O alta cauza in general poate fi vreun petec pus aiurea.Eu am un cauciuc la care am avut pana si in loc sa-i pun dop am preferat sa vulcanizez pe dinauntru cauciucul.Apoi am observat ca imi tragea putin stanga(pe fata stanga era cauciucul cu buba) iar pe la 120-130km/h imi vibra volanul.Am schimbat rotile intre ele cu una de pe spate si a disparut.....
Sau nu au fost echilibrate ca lumea cand ai schimbat cauciucurile vara cu iarna.Daca nu ti-a pus plumbii bine sau la greutatea care trebuie acelasi lucru o sa patesti...
  • leo24

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut.problema asta cu dardaitul volanului la 120-130km\h ama vuto si eu.Aveam cauciucurile roase si de aia faceau asa......Am cumparat altele noi, aceiasi marca
bridgestone turanza 205\55\r16 si vreau sa zic ca pe la 130 asa se simte o usoara vibratie dar nu tare deja daca trece de 130 nu se mai simte...banuiesc ca nu sunt echilibrate bn,,,fai si o convergenta klumea
Skip ads

  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o prbl. daca ma poate ajuta cineva.Am scimbat a doua oara biletele deci sunt noi si au maxim 2 saptamani si masina a inceput sa traga stanga.Am fost la service si au spus ca prb nu este de la bielete si nici de la caseta de directie si ca ar trebui sa merg sa fac o testare pe stand ,dar cum bine se stie chestia asta costa si nu putin .Ma puteti ajuta ?
  • andicrs

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2013

  • Mesaj Privat
SI EU LA OPEL ASTRA H AVEAM ACEASTA PROBLEMA CU TREPIDATIILE LA VOLAN...AM ECHILIBRAT ROTILE SI CU CAUCIUCURILE DE IARNE DE VREO 3 ORI...DEGEABA....PRIMAVARA CAND AM PUS CAUCIUCURILE DE VARA AM SCHIMBAT SE DOUA JENTI SI LE-AM SI ECHILIBRAT DAR TOT ASA DE LA 120 ACEEASI PROBLEMA...
C SA FAC CE SA FAC...IMI VENEA SA VAND MASINA CA MA ENERVA...NICI NU PUTEAM SA MERG CU A 5-A CA PARCA SAREA TOATA....REZOLVAREA A FOST CAND AM ECHILIBRAT ROTILE LA UN SERVICE SAU VULCANIZARE CU APARATURA MODERNA NU CUM FACUSEM INANTE SI DUPA AM MERS SI CU 170 SI NU SE MAI SIMTEA NIMIC LA VOLAN....ASA CA AVETI GRIJA UNDE LE ECHILIBRATI CA NU TOATE APARATELE SUNT BUNE
COST TOTAL: 4*8LEI=32 LEI
  • Julian

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
David_Andrei a scris:Am rezolat problema.Dupa ce am cumparat discuri fata(ATE)<>spate(Brembo) tot a ramas trepidatia.Am echilibrat(pentru a 4-a oara la o vulcanizare care merita tot respectul oamenii ce lucreaza acolo) rotile si nu mai trepideaza.Pacat ca am investit in discuri+placute noi fata+spate cand de fapt era problema de echilibrat roti.Trebuia sa ascult sfatul mecanicilor.Asta e.Acum,trebuie sa imi vand discurile ca sa mai pot amortiza din investitia facuta aiurea din cauza masinilor de echilibrat NECALIBRATE(scuze pentru CAPS)dar ,cica,omologate R.A.R.Trageti voi concluziile mai departe.
P.S.:Nu vreau sa dau nume unde au fost echilibrate rotile dar va asigur ca sunt firme cu renume in Bucuresti.Asta este,data viitoare,o sa ascult sfatul mecanicilor,nu al celor de la ''tara'' facuti peste noapte ''ingineri'' si ''cunoscatori'' in ale echilibratului.Drumuri line va doresc,dragi colegi.


Tu esti cel norocos Smile din pacate trepidatiile din volan pot avea si alte cauze in afara de echilibrat roti...
  • claudiumaxx

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut, o problemã asemãnãtoare dar foarte ciudata am cu un astra h. Intre 110-130 am vibrații in volan care dispar si reapar in interval de câteva secunde /minute. Pur si simplu da impresia ca se autocentreaza in mers dupa care se dezechilibreaza din nou si din noua reapar vibrațiile .
am anvelope noi nankang, de iarna , jante noi, cele de pe spate sunt putin strambe. Cele de pe fata perfecte si echilibrate de doua ori . O bieleta antirului este slaba.
De unde sa fie problema : jante spate , gume sau bieleta?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat
Skip ads

  • andrei_jr80

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Asa face si la mine, ca la claudiumaxx. Trepideaza cu pauze. Pana acum am pus pe fata 6 randuri de roti cu gume si jante diferite si tot trepideaza la 120-140. Cineva mi-a spus sa verific planetara si contragreutatea de pe ea. Acum astept caldura sa ma bag sub ea.
  • andrei_jr80

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am uitat sa spun ca am gume noi, discuri si placute noi, bielete schimbate noi.....si tot trepideaza. Mi-a mai ramas sa schimb rulmenti flansa, amortizoare si planetare.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Sa nu fie din caseta problema, daca apare si dispare...
  • claudiumaxx

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut,
Va informez ca am scapat de trepidatii , totul tine de geometria anvelopelor (si a jantelor).
- Dupa ce am indreptat toate cele 4 jante (chiar daca pt 2 nu era neaparat nevoie - dar am facut asta pt ca guleme sunt ranforsate si amplifica mult fiecare defect minor al jantei ) ,
- Am schimbat bieletele antiruliu ,
- Am reechilibrat rotile si am facut presiune in cauciucuri de 5bari (este un procedeu recomandat pt anvelopele noi pt a intinde / aseza pe janta corect - mecanicii stiu asta dar nu prea se complica sa il aplice)
- Rulat 2000 km pt a uniformiza geometria anvelopelor (este recomandat pt anvelope noi mai ale pt NoName precum Nankang )


Rezultatul : fara trepidatii

Deci in cazul meu , problema era de la geometria anvelopelor uniformizata dupa aprox 2000km
Puteti vedea la vulcanizare daca geometria este corecta cand echilibreaza anvelopele (se vede cu ochiul liber calea de rulare daca are denivelari mici cand invarte anvelopa)
Skip ads

  • claudiumaxx

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Mai am o problema cu turometrul dar din pacate se raspunde destul de greu asa ca postez aici o scurtatura pt acel topic (va rog sa ma ajutati cu un sfat):

https://www.clubopel.com/vie...p=1766143#1766143

Sau

https://www.clubopel.com/vie...p=1766136#1766136

Multumesc
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Colegu' Abia astazi ai postat acolo.... ai si tu rabdare, lumea mai are si servici. Nu stam 24/7 pe CO
  • attyla

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am avut si eu problema cu trepidatul volanului la viteze de peste 120 km/h.Dupa ce am echilibrat rotile in doua locuri,inlocuit rotile cu cele de pe spate,verificat directie,planetare,discuri frana. Am ajuns la un service cu aparatura performanta si angajati care stiu ce au de facut.S-a facut constatarea curatat,roluit jante,echilibrat,verificat presiune,s-a pus o pasta pe fuzeta,strans suruburi cu cheia dinamometric(ultimele doua operatiuni nu pre a le intalnesti in multe locuri). La sfarsit seful de atelier care este si patronul a venit cu mine la un test,desigur a fost OK.De mentionat ca distractia nu a fost chiar ieftina,dar in mometul in care ajungi la 180 km/h si nici urma de trepidatii uiti de cheltuiala.
  • andrei_jr80

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu in continuare cred ca ale mele nu sunt echilibrate bine ca restul e nou, discuri, placute, semibielete, capete de bara....
  • attyla

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Verifica gentile,din cate am inteles este foarte important deoarece anvelopele iau forma lor.
  • andrei_jr80

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am scapat de trepidatii cu 5 lei. Directie buna, jante bune, toate bune. Cauza era depunerile de pe inelul di mijloc unde intra janta cat si rugina din gaura de la janta. Am curatat cu hartie abraziva si nu mai trepideaza deloc. Roata nu se centra din cauza depunerilor
  • andrei_jr80

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am curatat si depunerile din interiorul jantelor si de pe inelul din centru lor. Trepida din cauza depunerilor. Am pus o perie de sarma pe masina de gaurit si a mers rapid, usor si cu mult praf.Din cauza depunerilor nu se centrau bine
  • marius_chiritoiu1987

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salutare ! Fix aceeasi problema... in urma cu 2 luni am schimbat placutele de frana.mergand cu masina prin oras toate bune si frumoase. Pana ieri cand am plecat din Bucuresti la socrii si am remarcat ca de la 110-120km /h masina face de parca urmeaza sa se dezintegreze. Mie nu-mi vibreaza volanul, ci masina cu totul . Astra H classic 2009 1.7 diesel 110.000 pe kilometraj. Vibreaza atat de tare masina de la 120 de km/h incat iti vibreaza fundul pe scaune / bancheta din spate de parca esti la vibromasaj.
De la ce sa fie oare?
Mai am probleme si cu EGR , uneori apare senzorul de noxe pe bord si masina nu mai are putere, efectiv nu se mai tureaza peste 3200 . Exista posibilitatea ca problema tremuratului sa fie de la egr , injectoare ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR