Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • copoiu007

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am un Astra H din 2005 1.7CDTI achizitionat in decembrie 2009.
pana acuma a mers perfect
dar e o problema-nu pot trece peste 130 km/ora ca incepe sa-mi trepideze volanul si simt ca daca mai fortez pierd controlul masinii
prima data am crez ca is dezechlibrate rotile(erau puse recent cauciucuri de iarna)-am lasat-o balta
acuma am cauciucuri de vara echilibrate dar trepidatia continua la viteza aceea.in rest nu se simte nimik si merge perfect
ce sa fie?
cel de la care am luat auto zicea ca el a schimbat bieletele antiruliu.posibil sa i le fi pus aiurea?
daca ma puteti ajuta cu un sfat
Skip ads

  • papyllon

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1989 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
jocul poate sa fie de la un cauciuc stramb, de la un pivot , bucsa sau capat de bara!
mergi la un mecanic ridic-o pe elevator si sa-ti faca o verificare la toate bucsile, pivoti , capete de bara
numai bine
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ai luat vreo groapa in plin?
Poate sa fie si unghiurile,poate sa fie si ca nui echilibrata ok,poate sa fie si uzura cauciucurilor.
Yo nu demult am luat o groapa in plin(ff adanca) si imi tremura masina la 120 de km/h am duso la opel echilibrat + fixat unghiuri acuma nici la 170 nu tremura Smile
  • copoiu007

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am vb cu mecanicul.spunea ca sigur e de la dezechelibrarea rotilor
oricum o duc azi la echilibrarea electronica a directiei si la echilibr rotilor din nou
cauciucurile is aproape noi si nu am lovit gropi in plin de cand le-am pus.problema era si cu cauciucurile de iarna
deci o sa vad dupa ce le reeechilibrez azi si va anunt
Skip ads

  • copoiu007

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am fost la test.
a iesit ca masina merge perfect si ca totul e reglat, nu are nici o problema la directie sau capete de bara,etc
au verif rotile, is echilibrate
atunci ce drac nu pot sa merg peste 130km/h ca trepideaza volanu?
  • Zmeutzu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Anvelope deformate?
  • codrutz9

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
welcome in my club am sch jantele si cauciucurile si au inceput sa bata la 110 in sus toti mi-au zis ca nu sunt echilibrate rotile ca-s cauciucurile nasoale bla-bla am sch 4 randuri de gume noi pe urma am sch rptile LA FEL FACE acum ma gandescla capete de planetare ca in rest am sch mai tot am sa te tin la curent sa-mi zici si tu daca afli ceva
  • sqryn

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
posibil sa aiba bataie pe inaltime cauciucurile. am patit-o si eu la o masina.
aia nu cred ca se detecteaza la echilibrare, urc-o pe cric si roteste roata cu mana si uita-te daca bate in sus cauciucul.
e doar o idee,te rog nu ma injura daca te pun la munca degeaba
Skip ads

  • licumilosescu

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sunt foarte curios daca rezolvi ceva cu schimbatul capetelor de planetara. Banuiesc ca te referi la partea dinspre cutie. In principiu am aceleasi simptome la un Vectra C. Oare nu a mai patit nimeni treaba asta, iar rezolvarea sa nu fie ceva "clasic" din roti sau de pe la incheieturi?
  • codrutz9

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
hai sa o luam logic ! ceva trebuie sa imprime aceasta bataie si chiar daca ar avea jocuri in articulatie dar nu i s-ar imprima nici o oscilatie nu ar avea de ce sa bata este o piesa in miscare , care imprima aceasta trepidatie , ei bine care d-zeu e aia ca m-a omorat ! m-a gandesc la planetare pt ca avnd masina grea pe spate [bagaje in concediu] trepidatia in volan parca se accentuase ! mama ei de trpidatie
  • licumilosescu

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu chiar nu mai am idei. Oare Dan Cuciureanu ce diagnostic ar da? Dupa cum am remarcat el e nr 1.
  • codrutz9

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
DOMNUUUU CUCIUREANUUUU ne spuneti si noua ce credeti despre problemele noastre cu dardaielile astea in volan la vit mai mari de 100 ca am ca ajuns la capatul..........ideilor! Embarassed Embarassed
Skip ads

  • skyp

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ati verificat discurile de frana sa nu fie ondulate?
si asta poate sa fie o cauza....
  • gmc78

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Kadett 1986 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am patit si eu acelasi fenomen. Totul era ok, dar de la 110-120 in sus trepida de ziceai ca sar rotile iar la frinare se comporta de parca erau discurile ondulate. Dupa multi nervi si mult timp pierdut am descoperit ca vinovat era rulmentul de la flansa din capul telescopului.
  • cosmin_nst

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y17xx?
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salut.
Noutati legate de aceasta problema?
Am echilibrat de cateva ori, am schimbat capetele de bare, directia e facuta ft bine, dar volanul tot imi bate pe la 140. Nu mereu, dar nu pot da vina nici pe drum, nu am gasit un model dupa care apar trepidatiile astea.
  • comisarul

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cosmin_nst a scris:Salut.
Noutati legate de aceasta problema?
Am echilibrat de cateva ori, am schimbat capetele de bare, directia e facuta ft bine, dar volanul tot imi bate pe la 140. Nu mereu, dar nu pot da vina nici pe drum, nu am gasit un model dupa care apar trepidatiile astea.


eu am patit asa de la discurile de frana, trepida volanul la peste 110 la ora + la frana puternica simtean cam acelasi lucru .
  • opel-byby

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1999 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2010

  • Mesaj Privat
skyp a scris:ati verificat discurile de frana sa nu fie ondulate?
si asta poate sa fie o cauza....
SIGUR NU SUNT DISCURILE ; EU LE-AM SCHIMBAT SI TREPIDATIIA RAMANE ; SI AM MAI OBSERVAT CEVA BIZAR ; DESEORI LA PLECAREA USOARA DE PE LOC ; UN SUNET ; CLINCANIT ; CEVA LA UNA DIN ROTI ; INCLIN SA CRED CA ESTE PLANETRA ; MAI ALES SI DIN CAUZA ZGOMOTULUI METALIC PREZENT LA PLECARE
  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
opel-byby a scris:
skyp a scris:ati verificat discurile de frana sa nu fie ondulate?
si asta poate sa fie o cauza....
SIGUR NU SUNT DISCURILE ; EU LE-AM SCHIMBAT SI TREPIDATIIA RAMANE ; SI AM MAI OBSERVAT CEVA BIZAR ; DESEORI LA PLECAREA USOARA DE PE LOC ; UN SUNET ; CLINCANIT ; CEVA LA UNA DIN ROTI ; INCLIN SA CRED CA ESTE PLANETRA ; MAI ALES SI DIN CAUZA ZGOMOTULUI METALIC PREZENT LA PLECARE


Daca te referi la un clantanit dupa ce bagi a2a si ridici piciorul de pe ambreiaj, ala se aude si la mine dar nu tremura inca.
  • deleted-46254

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
gmc78 a scris:Am patit si eu acelasi fenomen. Totul era ok, dar de la 110-120 in sus trepida de ziceai ca sar rotile iar la frinare se comporta de parca erau discurile ondulate. Dupa multi nervi si mult timp pierdut am descoperit ca vinovat era rulmentul de la flansa din capul telescopului.


Salut,

Ai schimbat doar rulmentul sau kitul rulment+flansa?

Merci,
Alex
  • deleted-46254

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
opel-byby a scris:
skyp a scris:ati verificat discurile de frana sa nu fie ondulate?
si asta poate sa fie o cauza....
SIGUR NU SUNT DISCURILE ; EU LE-AM SCHIMBAT SI TREPIDATIIA RAMANE ; SI AM MAI OBSERVAT CEVA BIZAR ; DESEORI LA PLECAREA USOARA DE PE LOC ; UN SUNET ; CLINCANIT ; CEVA LA UNA DIN ROTI ; INCLIN SA CRED CA ESTE PLANETRA ; MAI ALES SI DIN CAUZA ZGOMOTULUI METALIC PREZENT LA PLECARE


Salut,

Si la mine se manifesta fix aceeasi problema. Planetara nu are cum sa fie. Ai simti ca e ceva in neregula mai ales in viraje.
Eu inclin sa cred ca e ce zicea "gmc78".
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR