Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am fost la mecanic si a zis ca in curand o sa ma lasa turbina, ca are joc in interior. asa ca am 3 variante : ori iau una noua, ori una sh, ori o reconditionez pe cea care o am. stie cineva daca se potriveste o turbina de pe un motor x20dth la motorul meu(y17dt)?
Skip ads

  • florindinica

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Salut, prima varianta ar fi cea mai fericita, dar costa (20 milioane) sa o reconditionezi ... iarasi costa (12 - 13 milioane) sa-ti cumperi una sh ... si asta te duce in jur de 250 de euro, deci tot cat cea reconditionata. Eu am incercat varianta reconditionata, si nu voi mai reconditiona nimic in veci, pentru ca te va costa mai decat daca ti-o cumparai de noua (piesa) si nu ma refer neaparat la turbina
  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am gasit una de x20dth, la un pret bun, dar nu stiu daca se potriveste la mine
  • florindinica

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
alx78 a scris:am gasit una de x20dth, la un pret bun, dar nu stiu daca se potriveste la mine

nu stiu sa-ti spun daca se potriveste, nu sunt priceput la mecanica, vorbeste cu un mecanic
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Si mie mi-a spus mecanicul ca ma lasa acus, dar am deja 10mii de km de atunci si merge fara nici o jena. Cat joc are?
  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nu mult, dar mecanicul zice ca o sa ma lase.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Mda, exact asta am auzit si eu. Si e abureala, e normal sa mai aiba un pic de joc.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Mda, exact asta am auzit si eu. Si e abureala, e normal sa mai aiba un pic de joc.

Bine, unii care au si service si piese auto zic asa doar ca sa te faca doar-doar sa cumperi piesa de la ei.
Asta iarna mi-a cedat etrierul, nu mai iesea pistonasul, intra mizerie ca era garintura ciupita, Mi-au zis ca nu gasesc separat si ca treb sa iau etrierul cu totul. Am luat unul nou, 450lei, cand mi l-a dat jos pe cel vechi am fost anuntat ca s-au tocit placutele mult( ele schimbate cu ~2000km in urma) am mers la service si m-am uitat ele mai aveau destula grosime, si le-am zis, mai dati-va dracu' ca nu stau sa va cumpar tot magazinul acum, si mai am mers 6-7000k si tot placutele acelea le am si acum.
Asa ca...nici in mecanici nu trebuie sa mai credem...
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Costa 1000 lei sa reconditionezi o turbina si se ofera garantie 12 luni parca, asta undeva prin brasov. De asemenea scorul asta l-am auzit si in bucuresti.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am auzit ca la Y17DT nu prea sunt sanse de reusita cu reconditionarea.
  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am vorbit cu cineva prin bucuresti cu reconditionarea si mi-a cerut 13 mil.si unui prieten cu audi a4 ia luat 11 mil. de cand opelul e mai scump ca audi?/
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Turbinele de Y17DT nu se reconditioneaza. Motivul este simplu (de fapt motivele).
1. Kit-ul de reconditionare este destul de scump (+ manopera ajungi la peste 50% din valoarea de noua).
2. Sansele ca acea turbina sa mai fie echilibrata perfect dupa reconditionare sunt aproape nule.
3. O turbina noua costa 1600 RON + TVA la turbocenter in Brasov (strada nucului, cartier Noua).


Eu am ales varianta cu turbina noua. Am deja 14000 Km cu ea in 5 luni si nu am nici un fel de probleme.


Edit: E normal sa aiva un joc mic in lagare, dar nu vizibil.
Iti scapa ulei pe langa lagare? gasesti ulei pe furtune sau in intercooler? acestea sunt primele simptome de turbina obosita.
Skip ads

  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
asa o fi, dar 1600 de ron+tva nu prea cresc in copac, mai ales pe criza asta. asa ca inca mai caut o varianta mai ieftina. o turbina de pe un x20dth se potriveste?
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Turbina de Y17DT este produsa de Mitsubishi iar cea de pe x20dth mi se pare ca este produsa de Garet de aici si alta modalitate de prindere . Pe mine ma bate gandul sa o schimb pe a mea cu una cu geometrie variabila asa cum sunt la Z17DTH de aici un mic spor de putere si mai putin fum dar nu stiu daca ECU o poate gestiona corect , teoretic da practic nu stiu . ALX 78 ar fi bine sa vi la intalirile de club din Buzau asa mai auzi o parere in plus iar ca mecanic il avem pe Victor care-ti poate spune daca ai cu adevarat turbina pe duca ori nu .
  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
o sa incerc, dar nu promit ca acum sunt in sesiune la focsani si am o gramada de drumuri incolo. sper sa ajung si la o intalnire la club, am vazut ca se tine la patinoar
  • b77fda

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Se poate sa am turbina Garet pe y17dt? Asa am vazut la mine. E posibil? Multumesc pt raspuns!
  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
poate ai ceva adaptari facute, sau este luata de pe x17dtl.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Rog si eu parerea unor mai cunoscatori ca mine ....
Am gasit aici turbina pentru y17dt meu .....
http://www.turbosuflantauto...17-dti-75-cp.html
....cica sint noi , NU sint reconditionate , dar mi se cere si turbina veche !
PENTRU ? ? ? ?

Pretul cu TVA ajunge la 1700.04 Lei ... imi scapa mie ceva ?
  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
sunt anumiti furnizori care cer si piesa veche, dar face o reducere la pret. Totusi de ce garantia se da la timp, adica 6 luni, si nu la km?
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Probabil pentru ca kilometrii poti sa-i dai inapoi , timpul nu ! Shocked
...da frate , dar mie perioada de garantie mi se pare suspecta .... pentru o turbina noua tu imi dai 6 luni ? Pai atat stiu ca se da minim la reconditionate , nu ?


ziceai de rducere de pret .....
uite un pasaj de mail-ul ce l-am primit raspuns :

Buna ziua d-le Nicu. Intradevar ce va potem noi oferi este turbosuflnata produsa de Mithsubishi. Pt Opel Astra cum aveti dumneavostra doar ei produc. Pretul este de 1700 ron cu TVA plus piesa veche la schimb. Daca ea nu se preda are o valoare de 30 euro. Cum o vedeti in linkul de mai jos asa o sa o si primiti. Exista posibilitatea de a o reconditiona dar parerea mea e ca riscati f mult. Chiturile de reparatie sunt chinezesti (nici decum originale) si nu le echilibreaza nimeni dupa cum ei se lauda. Noi nu reconditionam pt ca nu ne permitem sa ne batem joc de banul clientului. Mai jos va atasez linkul unde o puteti vedea din nou. O avem pe stoc si va ajunge de pe o zi pe alta la dumneavostra. Mai multe inf pot.....


Ce sa inteleg eu de aici ? Ca daca vreau turbina noua , platesc 1700 Lei + ( plus) ori turbina veche , ori le mai dau 30 euro ! ?


Ultima modificare facuta de 13nicu la Dum 26 Mai, 2013 6:00 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR