Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • mihasmyle

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2010

  • Mesaj Privat
revin cu mai multe detalii legate de problema mea.nimeni nu vrea sa demonteze pompa de apa de la masina deoarece este legata pe cureaua de la distributie si prefera sa desfaca motorul pt.a ajunge la garnitura de chiulasa dar costa enorm de mult.am o problema cu masina de felul urmator: am un opel omega din 95 cu motor diesel de 2.5 si de vreo 2 luni a inceput sa piarda apa si ceasul care indica temperatura la motor sare la peste 100 dar fluctueaza in functie de acceleratie.am avut in prima faza termostatul blocat care a fost schimbat in service,dar acest lucru nu m-a ajutat prea mult deoarece apa din vas dupa vreo 2 km de mers incepe sa fiarba si este data afara.apa incepe sa fiarba deoarece pe retur vine doar aer cald.nu am ulei in vasul cu apa si nu am apa in baia de ulei.nu iasa fum alb pe esapament.ce parere aveti? ce poate fi ? multumesc. ?: Exclamation
  • petredoru

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut.
am si eu o omega 2.5 diesel din 95 si te asigur ca nu ai curea ci lant la distributie iar pompa de apa se demonteaza normal pentru ca nu are legatura cu distributia.
daca ai probleme cu racirea sant sanse sa fie de la pompa ,trebuie verificata
altfel trebuie data chiloasa jos
sa nu completezi cu apa daca motorul este fierbinte pentru ca risti sa spargi chiuloasa daca doamne fereste nu ai facut o cand ai avut probleme cu termostatul
ceasul poate indica aiurea din cauza sondei de pe motor sau din cauza atingeri firelor din instalatia electrica a motorului.eu am asa am patit
  • danny_hva

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salutare ! am un omega b din 94 , 2000 cc 16 v , imi pierde antigel pe la pompa de apa , intrebarea mea este cati km rezista ? masina vreau sa o aduc din spania in romania dar nuj sa dau jos cureaua de distributie si imi e frica sa nu fac vreo nenorocire (pompa am cumparato ) , o duce pompa pana in romania ? imi curge numai cand masina sta pe loc cu motorul oprit , in mers nu am treaba , banuiesc ca face presiune si nu mai curge ! multumesc ! orice sfat e bun primit !
  • colin21

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salut ! am un opel omega 2.0 16 V din 1998 si din pacate i-a cedat pompa de apa iar cei de la service mi-au spus ca pentru a schimba pompa de apa trebuie sa schimbe si cureaua de distributie , iar toata "afacerea " ma cost 1200 lei ! ce parere aveti ? mie personal mi se pare cam mare pretul petru o curea de distributie si o pompa de apa si de aceea accept orice fel de sfat !
  • cristisan55

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cam scump domnule !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR