Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • vauxhall_v

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
am o vectra b din 98 si la peste 1500 de ture intro treapta de viteza daca o accelerez trepideaza da in nas, insa la relanti si daca merg const la 100 cu a 5 nu face, doar cand accelerez si in special in treptele mici.
Skip ads

  • chircu_bogdan

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
uite-te la suportul din spatele motorului, poate e de la el, e rupt si de aia vibreaza numai in sarcina. sau unul din ceilalti suporti ai motorului sau ai cutiei de viteza
  • vauxhall_v

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
chircu_bogdan a scris:uite-te la suportul din spatele motorului, poate e de la el, e rupt si de aia vibreaza numai in sarcina. sau unul din ceilalti suporti ai motorului sau ai cutiei de viteza

poate ai dreptate dar la relanti de ce nu ar face deloc
  • chircu_bogdan

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
nu cred ca trepideaza la relanti ca nu e rupt definitiv, e partial deteriorat. asta e parerea mea. totusi cand ai timp ,sa te uiti la supoti si la tampoanele de la motor. la relanti se aude ceva din zona cutiei de viteza? sau cand apesi putin pedala de ambreiaj se simte ceva de genul cand intra abs-ul in functiune adica trepidatii in pedala de ambreiaj?
Skip ads

  • vauxhall_v

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
chircu_bogdan a scris:nu cred ca trepideaza la relanti ca nu e rupt definitiv, e partial deteriorat. asta e parerea mea. totusi cand ai timp ,sa te uiti la supoti si la tampoanele de la motor. la relanti se aude ceva din zona cutiei de viteza? sau cand apesi putin pedala de ambreiaj se simte ceva de genul cand intra abs-ul in functiune adica trepidatii in pedala de ambreiaj?

nu se simte nimic la ambreiaj dar eu o simt mai degraba o intrerupere ca si cum nu ar avea aer sau nu s-ar mai alimenta
  • chircu_bogdan

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
a aparut motorasul galben check engine? fa-i un test cu agrafa si vezi daca iti da vreun cod de eroare. ai GPL pe ea? daca nu are putere in mers ar putea fi de la sonda lamda. totusi fa-i un test cu agrafa
  • vauxhall_v

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
chircu_bogdan a scris:a aparut motorasul galben check engine? fa-i un test cu agrafa si vezi daca iti da vreun cod de eroare. ai GPL pe ea? daca nu are putere in mers ar putea fi de la sonda lamda. totusi fa-i un test cu agrafa

Cum e testu cu agrafa?
  • chircu_bogdan

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/lin...s/fault_codes.htm sau cel mai bine sa te uiti sub plasticul de la frana de mana si sa imi spui cati pini are mufa ca s-ar putea sa nu mearga acest test cu agrafa si risti sa faci vreun scurtcircuit
  • Mihaly Laszlo

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
o idee , la mine la un motor c16nz cand schimbam vitezele si acceleram o dadea in nas de vreo 3-4 ori inainte sa accelereze , motorul nu avea putere ,
rezolvarea a fost ca am schimbat filtrul de benzina era murdar , a fost ultima chestie ce am verificat deorece avea numai 4-5 mii km , si benzina bag doar de la rompetrol , problema a aparut deoarece in cautarea unei alte probleme am umblat la pompa de benzina care se afla in rezervor , pompa avea si ea la rindu ei un filtru care nu a mai fost desfacut de 20 de ani , toata mizeria din saculetu respectiv dupa ce a fost deranjata sa oprit in filtru de bezina si la infundat .

cati km ai cu filtru de benzina ?

PS eu conduceam un omega din 93 cu motor de 2000 , filtru era situat undeva sub rezervor aripa dreapta spate si il schimbam singur , iar filtrul nu este o avere .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR