Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Deltaztek

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutari,

Am si eu cateva urme pe masina si voiam sa va intreb cum as putea sau daca se poate repara:
Una este o infundatura in aripa stanga spate pe care o am din a sasea luna de rulare pe strazi.

Apoi bara fata in urma unui impins intr-un gard s-a deplasat dupa cum urmeaza:

In aceeasi bara fata a intrat un bmw, eu parcat fiind si el vorbind la telefon cand pleca din parcare, mi-a impins in bara, care cred ca a intrat in bara de metal de dedesupt si creandu-mi o sfasiere de 1 cm in bara. Credeti ca se poate repara fara sa fie nevoie sa inlocuiesc toata bara?

Ultima problema este ca i-a fost util unei terte persoane un sertaras din ornamentul de prag fata, lasandu-ma cu un gol in ornament:
Unde as putea gasi acea piesa si cam la ce pret?

Va multumesc pentru ajutor.
Skip ads

  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
1. indoitura pe aripa se repara, si eu am avut una pe aripa fata, s-a indreptat chituit+vopsit, atentie la ceine iti prepara vopseaua ca daca nu vopsesti toata aripa o sa se vada urat, poate totusi reuseste sa o indrepta fara sa mai fie nevoie si de vopsit
2. desfaci bara fata din toate prinderile, si o sa observi ca sub fiecare far bara are o sina metalica, in cazul tau trebuie sa trag de ea in exterior exact de sub far, sa se cracaneze un pic
3. si eu am avut un capacel din ala lipsa si abia au vrut sa mi-l dea la dezmembrari, se vinde de oicei cu tot ornamentul ala de plastic, nou cred ca se gaseste si separat
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
1. se repara fara CHIT SI VOPSEA, cauta firme in domeniu, vei gasi o firma ce are locatia in otopeni, atat timp cat nu este vopsita zona sau mai grav chituita.
2. pozitioneaza-te in locul unde ai fotografiat si incearca sa impingi in bara spre far, garantat trebuie sa intre la loc in locul respectiv, daca nu inseamna ca a fost impact mare si s-a deformat armatura, si trage cu ea bara. trebuie vazut. cum spunea colegul mai sus o poti demonta, are 4 suruburi, cate 2 la pasaj roata, jos bara 3 clipsuri, sus 2 clipsuri (acele buline cand deschizi capota).
daca iti este frica sa o demontezi apeleaza la un tip care a mai facut asa ceva, eu m-am incumetat singur sa o desfac.

succes
  • Deltaztek

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2007

  • Mesaj Privat
In bara fata mai am si asa ceva:



plus crapaturi in geamul de la ceasuri si nu inteleg de ce, mai intai aparand cea din centru si de curand si cea din lateral:



Se poate inlocui doar geamul sau doar cu totul?
in principal m-ar interesa sa-mi pastrez ceasurile mele cu km mei parcursi reali.

Ceva idei?
Skip ads

  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Geamul de plastic se poate inlocui. Se desfac suruburile si iese usor. Totul e sa ai noroc sa il gasesti undeva separat. E ciudat, totusi, cum de au aparut crapaturile alea... Daca era doar zgariat, il puteai face ca nou cu Xerapol.
  • Deltaztek

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2007

  • Mesaj Privat
am umblat o singura data la ceasuri cand le-am scos ca sa schimb becul de la afisajul electronic si sa zic ca prima a aparut cam la 2 luni dupa aceea. O fi legate treburile, adica sa nu fi fost prins bine in pozitie?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR