Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Trecand intr-o zi pe la dezmembrari am observat pe acolo ratacita o onglinda electrocromatica de vectra c (de Anglia). Scormonind prin masina am gasit sus la plafoniera aceasta mufa (in care intra o banda nu fire) : . Oare sa fie aceasta mufa necesara?
Urmatoarele alte intrebari: 1.se dezlipeste oglinda de parbriz sau se schimba din suport?
2. daca se dezlipeste, cu ce adeziv e bine de lipit inapoi ca sa nu fie probleme?
3. mai e necesar altceva de facut?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Skip ads

  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu este mufa pentru oglinda!
Eu cred ca este mufa pentru senzor ploaie/lumina,desi a mea e cu 4 pini,dar am vazut la mai multe vectre aceasta mufa si aveau senzor de ploaie.
Mufa pentru oglinda este separata.
Eu am montat ulterior oglinda heliomata si pasii sunt urmatorii:
1.Se scoate oglinda veche de pe sina(suport).
2.Se lipeste o folie neagra pe parbriz sa nu se vada urat suportul oglinzii heliomate.
3.Se monteaza noua oglinda pe suportul vechi.
4.Ai nevoie de capaul de plastic care acopera suportul si mufa de la oglinda.
5.Ai nevoie de panglica de la REC pana la Oglinda+Activare cu OPcom sau Tech2.

Daca vrei si senzor de ploaie e ceva mai dificil.
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
REC fiind ala din portbagaj? trebuie sa trag atata panglica?
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Da ,REC este calculatorul din portbagaj,partea stanga.
Skip ads

  • kaiser

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
@msv_64 de unde ai luat panglica dela REC pana la oglinda?
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
din dezmembrari,SIGNUM 2007.
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
presupun ca se trage din portbagaj pana la oglinda. cum ai facut asta?
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Dai jos plafonul si tragi la panglica. Eu am ales sa trag un + de contact de la bricheta pana acolo, chiar daca am pierdut functia aia din REC (care o deschide atunci cand dai cu spatele).

Foca
Skip ads

  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Va salut dragi colegi. Dupa aproape 1 an reinvii acest topic. Ieri am facut rost de oglinda electrocromatica originala de Vectra C cu ajutorul unui prieten care este si el aici pe forum inscris. Horica.
Cand am desfacut capacele de inconjoara suportul de prindere am constatat ca nu am mufa pentru cuplarea oglinzii. Este decat panglica cu 3 fire ce duce la senzorul de ploaie. Eu credeam ca exista dar nu-i. Am montat-o ca doar am dat-o la schimb pe cea a masinii mele. Pana aici e bine. Nu m-am impacientat.
Eu as dori sa fac asa cum ar fi venit din fabrica( nu inteleg de ce nu a avut acea mufa doar avand masina senzor ploaie, senzori lumini. Oare era greu sa lase si acea mufa?) Am citit pe forum si am inteles ca trebuie sa trag acea panglica de la REC pana la oglinda. Acea panglica contine la capete mufe pentru cuplare in REC si-n oglinda? Este deja locas in REC unde trebuie infipta panglica?
Difera ca lungime in functie de model ( eu avand Saloon-5 usi)? Trebuie sa dau tot capitonajul jos si cum se face asta?
Are cineva o poza cu o astfel de panglica? O gasesc pe la magazine, dezmembrari sau trebuie musai sa merg la Dibas sa o comand? Ar fi scumpa?
Ce ma sfatuiti sa fac? caci sunt un pic derutat si nu prea ma pricep la electrica.
Multumesc frumos
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
asa arata REC-ul pe masina din semnatura si avatar


dupa cum vezi are destule mufe libere pe acolo...
acum ce e in el e alta poveste...
e posibil ca pe traseul de la controller (integrat fizic) pana la pinii respectivi sa mai fie necesare rezistente, condensatoare, tranzistoare pentru a da comanda...
daca acestea lipsesc inseamna ca va trebui ori sa cauti alt REC ori sa le montezi
eu m-am lovit de montarea unor asemenea componente cand am montat proiectoarele insa acolo era vorba de 2 tranzistoare de putere care costau cam 10 euro bucata (cred)
depinde de noroc...
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
JGYPRIME multumesc de promptitudine. Stiu cum arata REC-ul doar ce se vede cand deschid capacul. EU cred ca nu va fi nevoie de alte componente. Masina mea pot spune ca este destul de "dotata" si imi inchipui( cum imi inchipuiam ca am si mufa de cuplare oglinda Very Happy ) ca va trebuii doar sa infig mufa si probabil o programare cu OP-com, TECH2. Azi am sunat la Dibas si dupa ora 14.00 ma duc la ei sa-i intreb cat m-ar costa acea panglica cu tot cu montaj si ce ar presupune. Sa vedem ei ce zic.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cred ca se poate si cu OP-COM...
daca te duci la programat sa ai si carpass-ul la tine pentru ca cel mai probabil vei avea nevoie de el la programarea REC-ului...
Skip ads

  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:cred ca se poate si cu OP-COM...
daca te duci la programat sa ai si carpass-ul la tine pentru ca cel mai probabil vei avea nevoie de el la programarea REC-ului...

Carpass il am mereu in masina. Pai cel care mi-a dat oglinda are Op-com. Aseara mi-a spus ca vine si ma ajuta. Eu ma duc la Opel sa vad cat costa panglica si sa o si comand daca nu e f scumpa. Ideea e cum demontez capitonajul?
  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Sa ne spui si noua cat ti-au cerut pentru cablaj si manopera astia de la reprezentanta.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
capitonajul din cate stiu eu (din cele citite pe forum) e clipsat...
sincer sa iti zic nu stiu pentru ca nu am umblat inca (si nici nu cred ca voi umbla vreodata) la capitonaj
vroiam mai demult sa-mi pun plafoniera pe spate insa cand am vazut cat e de munca am renuntat la acest moft...
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Dragi colegi acum am sosit acasa de la Dibas Ploiesti.
Pai hai sa va zic. S-au uitat in programul lor GM si uitandu-ne impreuna pe schita care arata masina si subansamblele respective pe care le cauti nu gasesc acea panglica care sa duca pana-n REC. Ea duce undeva cam in dreptul suportului de ochelari. Deci sa zic ca are vreo 30cm si costa UIMITORUL PRET de 530 lei. Oare sa nu existe direct pana-n spate? Mai era afisat cablul de antena, gps,etc
Acolo la ei era o vectra gri care cred ca e din Club ( PH 12 BYM parca) tot cu haion si destul de dotata si avea si aceasta oglinda din fabrica. Uitandu-ma la ea pe geamul sofer, am vazut ca intre marginea capitonajului si ornamentul ce inconjoara baza oglinzii era distanta de 1cm si se vedeau 2 panglici de sub capitonaj. Una pe dreapta(cum ma uit din inetrior) cum am si eu si este pentru senzor ploaie si lumini si una pe stanga pentru oglinda. Acum nu stiu daca acea panglica duce musai pana-n spate sau se cupleaza undeva sub capitonaj asa cum le arata celor de la Opel.
PRETUL pentru demontare-montare capitonaj este de doar 480lei. Cica e foarte mult de munca si exista riscul sa-l rupa si atunci trebuie inlocuit.

Au zis si ei ca nu se merita sa cumpar aia doar pentru un moft. Oricum nu dadeam banii aia pe asa ceva. Am vorbit cu cel ce mi-a dat-o si maine merg cu el la cel de la care o are( parc dezmembrari) si poate gasesc acolo.

Am mai intrebat de REC si mi-a spus ca dupa 2006 s-a pus acelasi model la toate Vectrele si ca trebuie sa fac decat mufarea acelei panglici in el.


Ultima modificare facuta de ciprinel la Vin 09 Mar, 2012 4:47 pm, modificat de 2 ori in total
  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
E un baiat pe forum, flores_astra parca, care se ocupa cu diverse imbunatatiri pe partea electrica. El zice ca prefera sa traga fire in loc de acea banda. Vorbeste cu el, din cate stiu ar putea sa-ti si faca el lucrarea.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat

Acesta este REC-ul masinii mele. Acum am fost si-am facut poza. Imi puteti spune unde vine cuplata oglinda Electrocromatica, va rog frumos?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
conform TIS in conectorul care se afla sub cea cu cele 2 pamblici
cea de sus se numeste XR7 iar cea de desubt se numeste XR8
in XR8 trebuie infipt acel fir...
e gol acum (nu are nimic conectat) nici in poza de la tine nici in cea de la mine...


mai e necesara si siguranta FR27 de 7,5 A (tot in REC)


am sa pun si schema exacta mai pe seara...
momentan trebuie sa plec urgent...
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat

La pozitia 27 dupa cum vezi in scanarea din cartea masinii scrie ca trebuie de 5A( exista ) si este pentru: Detectarea ocuparii scaunului (n-are asa ceva), sistem de monitorizare a presiunii din pneuri( are), senzorul de ploaie(are), sistemul de conditionare a aerului( are).
Intrebare: Eu nu mai trebuie sa pun acea siguranta, asa-i?Imi trebuie doar cablajul respectiv si gata?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR