Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
salut,
am avut saptamana trecuta un accident.
am lovit un caine la viteza de 130km/h.
cainele era destul de mare incat au trebuit schimbate si radiatoarele.
l-am lovit cu partea din stanga cam in dreptul proiectorului.
nu s-au declansat airbag-urile.
unde este plasata zona galbena la centuri ca sa ma uit.
la test da o eroare in cazul ca apare acea zona galbena?
repararea a costat cam 4860 lei
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
din pacate sunt de unica folosinta. odata ce ai avut un eveniment trebuiesc inlocuite.
  • poll_eagle

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 x16SzR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
are cineva idee cam cat costa?
Skip ads

  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
multumesc @mikki
  • deleted-7256

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am avut un "mic accident" cu opelul meu, astra 1,7 dti , am reushit sa lovesc destul de violent bordura incercand sa evit o alta masina, cu partea stanga din fata, iar dupa aceea masina pierdea ushor directia, cand fac viraj stanga, la un anumit segment din cursa, volanul parca aluneca singur , iar roata arata ca si cum ar fi data mai in spre spatele masinii, si imi freaca de aripa spate, are cineva o idee despre ce ar fi vorba ? Abia am dus-o la "doctor", iar acesta a spus ca e rupt "bratul" Ce inseamna acela brat ? se mai numeste si altfel ? si cam cat ar costa asha ceva ? help ...! ce alceva ar mai putea fi dus ?
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Posibil sa indoit Bascula daca e asa eu am schimbat-o acum 2 ani si deabia am gasit-o la 7 mil ( cu tot cu montaj produs GM )asta in ajun de craciun la un magazin , la reprezentante ma programau dupa revelion asta insemna o asteptare de cel putzin 2 saptamani si pretul era de 12 mil lei vechi fara manopera ( jaf la drumul mare ) dar am reusit sa o scimb intr-o ora la un service de la razoare.
  • deleted-7256

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfat, sper sa fie doar atat, cand aflu mai multe , mai postez detalii.
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@remus2000 poti incerca cu nadejdie in sh-uri,aveti cu gramada in zona..
mai scutesti din paguba....
dupa ce montezi bratul la loc ,neparat la un service pt geometrie
  • deleted-7256

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca e greu de gasit ,cam orice am cautat pana acum sh, raspunsul a fost n-avem, doar noi pe comanda.
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Pe data de 30 decembrie 2007 dupa ce am dus pe cineva pana la Bansko in Bulgaria, s-a intamplat nenorocirea sa nu adaptez viteza de drum cu starea carosabilului si am intrat cu masina intr-un Sant. Dupa multe peripetii pe la politia din bulgaria, m-am reintors la masina avariata ce statea pe dreapta si am constatat ca roata de pe partea stanga fata statea lipita de aripa, este data in spate. Am facut de la locul incidentului (170 Km) pana in Bucuresti 10 ore cu nu mai mult de 30 Km/h. Era incontrolabila masina... tragea pe dreapta, si volanul tinut la stanga de tot ca sa pot sa merg cat de cat drept.

Atasez niste poze sa vedeti mai bine, poate ma puteti sfatui unde sa ma adresez, si cam despre ce e vorba. Nu as vrea sa merg la Reprezentanta ca acum cu sarbatorile astea, nu am o caruta de bani de dat.

Va multumesc si va astept cu idei!
Sarbatori Fericite si La Multi Ani!







  • stefanLCS

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Din cate vad eu sa indoit bascula
Skip ads

  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
numai bascula sau mai e sialtceva... ar trebui sa iau in vedere si eventuala schimbare a casetei de directie?
  • stefanLCS

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ar cam trebui sa iei in vedere caseta,cap bara,amortizor.Depinde cum a fost impactul si cat de puternic,eu sper sa fie doar bascula dar...nu se stie
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
viteza a fost relativ mica, m-am oprit la 20 de cm de a cadea cu ea in canalul de irigatii de pe marginea drumului, care avea vreo 2 m adancime (am avut noroc). nu s-a resimtit un soc prea puternic, rotile din spate nu atingeau solul ulterior, masina fiind inclinata la un unghi de vreo 30 de grade. m-a tras un jeep afara de acolo si la prima vedere nu parea nimic avariat, ulterior cand am incercat sa merg cu ea, am observat frecatura rotii de aripa si un zgomot puternic si ciudat pe care l-am simtit sub pedale sa zic asa. am avut noroc ca nu s-a dus de tot si am putut sa vin cu ea pe roti pana la bucuresti. Greseala a fost ca nu am avut cauciucuri de iarna.
  • stefanLCS

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
daca impactul nu a fost din lateral si mai degraba ai agatat basula de ceva e foarte posibil sa scapi doar cu bascula.Iar cu cauciucurile de iarna pe care nici io nu le am si eu am traiti niste senzatii ''tari''sa zic asa,noroc cu ESP ca altfel...
  • bujuxp

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Trebuie verificata masina dar prima oara vezi ce se vede stranm si schimba compara amundoua rotile . Bascula , amortizorul nu neaparat se stramba daca roata nu s-a rupt. sa nu se fii starmbat jugul motor , bieleta directie ( caseta e mai greu sa faca joc in ea) la spate acolo verifica puntea daca mai sta corect si daca nu e stramba si ce mai e pe acolo bratele.
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
imi zicea cineva de ceva legat de tirant, nu stiu exact la ce se foloseste ala sau care este in poza aia... ca ar mai putea fi planetara posibil de schimbat. legat de amortizoare, oricum trebuiau schimbate deci alea clar le voi schimba.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Destul de avariata roata! Cu siguranta sunt mai multe piese de schimbat si nu in ultim caz de verificat si caroseria. Din poze se pot face doar speculatii.
In cazul tau cred ca poti sa multumesti lui D-zeu ca nu a fost mai rau si ca ai avut noroc. Ai avut bafta ca ai reusit sa o tarai pana acasa cu avaria suferita. Si e un plus de experienta pt. tine ce inseamna sa fi avut cauciucuri de iarna in situatia data. Intradevar cauciucurile de iarna si nu numai, te salveaza in cazuri extreme cu acei mm necesari pana sa se intample beleaua.

Reparatie? Dupa parerea mea oricum trebuie sa dai pe la un service si ca sa scapi mai ieftin nu trebuie sa fie neaparat Opel. Piese se gasesc pe toate drumurile daca vrei si poti sa le schimbi singur, dar la final oricum nu scapi de facut geometria.
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
da.. asa este in ceea ce priveste echiparea cauciucurilor de iarna, mergeam pe proasta ideea ca daca nu e zapada nu imi folosesc gumele de iarna. Ete ca acum m-am invatat minte! Astept cateva zile sa se mai linisteasca cu sarbatorile astea si sa gasesc un Service deschis unde sa pot repara pagubele.


masina in rest nu pare sa fie avariata, asta daca nu iau in calcul grila de la proiectoare care s-a desprins un pic din prinderile ei, sau poate sa crapat...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR