Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • stefy_726

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti, Romania
  • Masina: Ascona 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2006

  • Mesaj Privat
cum spune zafira 2.0 automatic iti trebuie planul caroseriei
vazut de jos si controlat la mm,daca ai ceva strimb nici
cel mai bun mecanic in geometrie nu o sa-ti poate face
unghiurile.
Skip ads

  • relubr

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Se vad pe acolo niste urme de sudura sau mi se pare mie? bara de torsiune , au fost facute inainte sau dupa accident? ( sudurile ) ?
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
inainte cu siguranta. legat de masuratorile alea, unde se fac?
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
La service pentru caroserii adica tinichigerie.
Dar asta numai daca e cazul si daca la schimbarea pieselor deteriorate ar fi si lonjeron stramb.
Dupa parerea mea cred ca e numai bascula stramba si numai atat.
Oricum pana nu se desface sunt numai speculatii.
Skip ads

  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
vad ca ai si un borduf de la planetara spart. sau aia nu e vaselina care se vede imprastiata pe peste tot?

nu vreau sa te descurajez, dar:
cu vechea mea masina, la o aventura prin santuri, asemanatoare cu a ta, dar la o viteza mult mai mare (100-120 km/h) a trebuit sa schimb:
bascule stg +dr (indoite)
cadru versou adunat (denumire populara "H-ul" sau jug motor)
amortizoare fata spate
fuzete fata spate, portfuzeta
capete de bara(preventiv)
pivoti (preventiv)
bucsi brate
flanse amortizor
burduf planetare
rulment roti stg + dr (preventiv)
traversa radiator
la final, o geometrie
si alte elemente de caroserie (nu are legatura cu problema ta)
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
eu daca stau bine sa ma gandesc nu aveam mai mult de 40 km/h la momentul impactului... sper sa nu fie chiar tot ce mi-ai enumerat tu acolo Smile intr-adevar burduful ala pare sa fie spart si sa fi curs vaselina din el... un mecanic care sa lucreze zilele astea stiti?
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
imi ziceti si mie apropo de bascula care parte a iei imi trebuie? adica trebuie sa o iau intreaga toata, sau as putea sa ma multumesc doar cu bascula inferioara? am inteles ca mai trebuie sa schimb si bara de tortiune... asa o fi? nu de alta dar poate se vede din pozele alea..
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bascula este numai una pe fiecare parte se numeste BASCULA INFERIOARA si este indivizibila adica se cumpara numai intreaga. Elementele de directie articulatiile fata sunt proiectate sa se deformeze oarecum usor de aceea marea majoritate a lor se pot indrepta asa ca mare atentie sa nu te pricopsesti de prin service cu o bascula indreptata cu ciocanul.La cum arata partea stanga sunt mari sanse sa ai doar bascula deformata si de aceea te sfatuiesc sa o schimbi prima oara pe aceea si cu ocazia demontarii se pot vedea amortizorul,fuzeta,capul de bara sau bieleta directie in ce stare sunt.Daca vizual nu se vad devieri de la forma initiala mari schimba bascula si avand acum un reper sigur drept se pot face masuratori si cel mai concludent ar fi verificarea distantei dintre roata din fata si cea spate adica ampatamentul.Daca nu esti sigur pe metoda asta poti folosi pentru asta un stand de geometrie directie unde masuratoarea se face obligatoriu inainte de inceputul operatiunii de reglaj si daca totul e ok. atunci ai terminat cu problema.
ATENTIE la urmele de frecare de pe bara stabilizatoare acolo sunt mari sanse sa apara un punct de rupere (datorat frecarii incalzirii si ceva material lipsa) cel mai probabil cu axa planetara oricum bascula,bara stabilizatoare,burduf planetara si verificat cu ocazia asta si axul,bieleta antiruliu se vad din poze de schimbat.
Skip ads

  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
la astia cu piesele imi arata bascula ca fiind ceva curbat alcatuita din 2 parti superioara si inferioara si mai scumpa bineinteles, si eventual daca doream puteam sa achizitionez o singura parte cea inferioara care era ceva drept de vreo 20 cm lungime... deci ma gandesc ca poate are totusi 2 parti
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ai incredere ca stiu ce spun,ti-am recomandat calea cea mai simpla,corecta si ieftina de-a rezolva problema.iar bascula respectiva o stiu foarte bine si este o singura piesa,iar articulatia pe partea stanga unde e deformata contine numai una si atat.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ce zici tu, dr dumi e pe la frantuzoaice..la opel e un singur brat si apoi vine amortizorul pe el, care spre deosebire de franceze, mai are un rulment in plus la prinderea superioara in caroserie. Poate ce vezi ca brat superior sa fie teaca in care vine montat amortizorul.
  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cum se vede in poze scapi numai cu bratul si burduful la planetara.
Capul de bara este neatins. Burduful pare sa se fi spart dupa frecarea cu rotulele de la bara stabilizatoare (din cate am observat in EPC cam aia e forma barei asa ca nu cred ca e indoita).
Bafta si sa ne anunti si pe noi ce ai facut.
Skip ads

  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
astazi in mod normal trebuia sa merg cu ea la un mecanic, insa a dat gripa peste mine si asa ca o sa mai dureze un pic... doar atat sper sa dau peste un mecanic bun, cat de cat priceput!
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am remediat problema... a fost doar bascula de schimbat. Am cumparat una noua ~ 350 Lei iar montajul a durat juma de ora ~ 100 Lei + Geometrie ~ 50 Lei. Total 500 Lei. Am scapat ieftin zic eu, putea sa fie mai rau.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Bravo, ai scapat ieftin..si cu burduful la planetara cum ai rezolvat? Nu il lasa asa..acum dai numa manopera si un burduf. In doua luni o sa platesti pe langa astea si un cap de planetara de vreo 300-400 lei. Nu fi narod..mai bine schimba burduful acum.
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
exista o oarecare impresie in mica masura ca ar trage un pic spre partea stanga din volan, am sa schimb si borduful ala bineinteles cu prima ocazie cu care merg la service.. e vreun burduf anume pe care trebe sa il caut, sau mai bine zis, dupa ce intreb atunci cand doresc sa il cumpar?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Vezi ca printre actele pe care le-ai primit trebuie sa ai o bucatica de carton pe care scrie car pass. Pe el sunt trecute seria sasiului, parola de la radio , codul culorii etc. Cu cartonasul ala mergi la magazinul de piese si dupa seria sasiului o sa iti gaseasca burduful pt masina ta. Cartonasul ala ar trebui stea in portofelul tau..daca ai suficient loc. Nu il lasa in masina ca ramai si fara cass is fara el:). In afara de car pass..poti s amai folosesti si talonul pe care e trecut seria sasiului. Bafta.
Cand ai facut geometria la roti, nu ti-au zis cumva daca e vreun lonjeron stramb? De obicei zic, daca e ceva in neregula...so..posibil sa ai diferenta de presiune la cauciucuri..sau placebo. Smile
  • BUF

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pai sambata noaptea mam gandit eu ca ar fi bine sa fac un mic accident, ca doar nu se facuse polei degeaba.
In fine cum, necum nu am dat si nu am injurat niciodata o femeie dar dupa acest eveniment cred ca o sa injur toate femeile de la volan, iar daca se intampla sa mai fac vreun accident cu vreo femeie cred ca ii mananc carnetul Very Happy .
Mda pai mi-am facut radiatorul, turbina, grila si spoilerul praf, asta la prima vedere. De ea ce sa zic avea un Seat Leon penultimul model, pe care i l-am tunat de nu va vine sa credeti.
Ca idee femeia (draguta) pune frana dupa ce trece de semafor, fix in mijlocul intersectiei, cica trecuse pe galben si trebuia sa mai si opreasca, fiti siguri ca direct in ea mam oprit Smile)))


Acum vine intrebarea mea stiti pe undeva unde mi-as putea lipi si eu radiatorul (stiu ca se mai faceau treburi deastea) sau la ce bani ma duce unul nou / second hand. Ca de Casco ce sa am io nevoie.

Va multumesc. O zi buna
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Imi pare rau cand aud de asa ceva.
RCA-ul ei nu acopera pagubele? Poti sa pui o poza ?
  • BUF

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
poze cred ca o sa fac in seara asta. maine cred ca o sa pun cateva
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR