Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • invisibblle

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 CN14NZ 1.4i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Baieti am cumparat de la satu mare un opel omega din 95 cu motor de bwm de 2.5 td dar ghinionul mare este ca in apropriere de brasov
ca din brasov sunt la coborare am intrat intrun sant de pe marginea drumului la aproximativ 60km/h.impactul a fost destul de puternic avand ca urmari doar probleme cu spoilerul.tin sa mentionex ca masina era cu rpotile de pe partea stanga in sant iar cu rotile de pe partea dreapta pe carosabil.
masina in sant era intepenita dar motorul si transmisia inca functionabile deoarece am incercat so misc.in ajutorul meu un om cu un tir de tonaj mare a oprit si ma scos afara din sant dar acu alta problema:(( la iesirea din sant roata fata stanga sa blocat complet bordu iar sa blocat nu mai indica nimic sa blocat pe vitezometru iar celalte indicatoare pe 0.
problema mea este urmatoarea/
1) Trebe sa mai merg la tamponari daca nam dat peste nimeni si nu are tabla indoita ci numai roata blocata si spoilerul sta pe jumate(nu este crapat numa sa desprins).
Deoarece vreau so duc intrun service la reparat.mai am o intrebare la reprezentanta miau estimat un cost al reparatiei cu tot cu manopera undeva intre 1000E-2000E.
2) Stiti cumva un service bun unde as putea scapa mai ieftin in brasov sau in alte parti ca o sa duc masina cu platforma.

MULTUMESC ANTICIPAT pentru orice fel de informatie sau ajutor
MII DE SCUZE DACA NAM POSTAT UNDE TREBE
va rog sa ma intelegeti sunt un pic cam disperat. Crying or Very sad
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
1. legal ar fi sa anunti orice accident chiar daca nu ai fost implicat decat tu - din cate stiu eu
parerea mea e sa stai in banca ta daca nu ai lovit pe nimeni si sa uiti de biroul de accidente usoare ca s-ar putea sa mai primesti si vreo amenda si ceva puncte
uita de biroul de accidente usoare numai daca la service-ul unde duci masina nu iti trebuie autorizatia de raparatie a masinii
2. ------
  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si eu iti recomand sa uiti de politie.

Acum, despre roata blocata e simplu. Dai roata jos si vezi daca s-a schimbat ceva in geometria suspensiei. Adica daca e ceva indoit sau ceva care poate bloca. Din cate stiu eu Omega e cu tractiune spate (nu?). In cazul asta e mai simplu fiindca nu mai ai de a face cu planetarele.
Banuiesc ca s-a blocat rulmentul daca nu se mai misca (asta in cazul in care ai tractiune spate). Nu vad ce altceva ar mai putea bloca roata. Poate doar ceva la etrier si sa fi ramas placutele presate pe disc, dar nu cred.
Da roata jos si incearca sa invarti de disc si vezi ce tine.

Bafta.
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
incearca la IATSA Brasov ...da un tel si cere scorul pt remorcare+reparatie mecanica
Skip ads

  • invisibblle

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 CN14NZ 1.4i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pentru ajutor la toti Very Happy raman dator
da am tractiune pe spate si transmisie pe lant cred cai bine
azi am intrebat si niste colegi si astept niste raspunsuri dar acuma sa vad sper sa fi scapat cat de cat ieftin:P
tinand cont ca diabia am cumparato:)) ce ironie:)).e foarte bine cai grea masina:P.
am mai sunat si eu pe un om care lucreaza la tamponari(slava domnului ca cunoaste si mama pe cineva:D) si a zis la fel sa uit de politie cami da amenda si puncte ca nam adaptat viteza la conditiile de drum:|.
sper sa gasesc un mecanic bun cat de cat ca fiind si prima mea masina nas vrea sa se termine treaba asa repede.
1)Ce ziceti am facut o alegere buna in privinta masini?
multumesc.
  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Foarte buna alegere. In afara consumului (putin mai mare), este o masina eleganta, comfortabila si sigura. Sa o stapanesti sanatos si sa nu o mai bagi in santuri Smile
  • invisibblle

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 CN14NZ 1.4i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Gata baieti tin sa va anunt ca am scapat pentru moment.
am dat roata jos am pus roata de rezerva si merge ca noua maine o duc sai fac geometria la roti si niste teste ca sa fiu sigur ca aia a fost singura problema
multumesc la toti pentru ajutor
  • cbogdan86

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Asa cum zice si titlul, am facut un mic accident, am lovit pe cineva in spate. Problemele apar la masina mea, un astra h sedan. As vrea si eu niste pareri de la voi.
Poza 1: Suport far rupt. Sunt nevoit sa cumpar tot farul pt bucatica aia de plastic?!


Poza 2: Radiator clima, imagine de ansamblu, niste indoituri, si posibil ruptura in partea stanga. Mentionez ca am pierdut freonul COMPLET.


Poza 3: Spartura din partea stanga a radiatorului de clima.


Poza 4: In partea de jos a radiatorului de clima, acesta se fixeaza cu ajutorul unui surub, care trece printr-un tampon de cauciuc. Acel tampon s-a rupt. Se gaseste de cumparat separat?


Poza 5: Am observat ca sunt niste gauri, asa cum se vede in poza. Mai este si o clema. Eu nu stiu daca se prinde ceva in acea gaura/clema. Este vreo piesa acolo?


Poza 6: Imagine generala




Din cate imi dau seama, sunt urmatoarele probleme de rezolvat:
1. Suport far
2. Tampon radiator clima
3. Lipit radiator clima
4. Schimbat bara
5. Schimbat grila opel
6. Schimbat grila aceea de sub numar
7. Incarcat instalatia cu freon

Mai sunt si alte chestii pe care voi le vedeti si eu nu? Si daca se poate sa imi dati si cateva sugestii in legatura cu magazinul de unde sa iau piesele necesare.
Sub bara mai exista un deflector de aer? Sau vine impreuna cu bara? Mai sunt alte chestii la care ar trebui sa fiu atent? Mentionez ca as vrea sa rezolv singur treaba asta (hobby).
Multumesc!
Skip ads

  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Posibil sa descoperi si altele dupa ce dai jos bara, de ex. intaritura din spatele ei.
Nu incerca sa repari radiatorul climei, schimba-l.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
1. suportul far poti sa il lipesti
2. tampon radiator clima (pentru astra g nu se gaseste, eu am facut o improvizatie)
3. schimba radiatorul pentru clima, am vazut ca ai o celula facuta varza iar o alta e indoita rau
4. nu neaparat, merge facuta cu fibra
5. nu se vede
6. schimba
7. incarcare
si cum spune si colegul @me & astra poti gasi si alte probleme dupa ce demontezi tot!
multa bafta!
  • cbogdan86

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Imi poti da mai multe detalii despre reparatia barei cu fibra de sticla? Unde as putea sa fac asa ceva de exemplu?
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cbogdan86 a scris:Poza 1: Suport far rupt. Sunt nevoit sa cumpar tot farul pt bucatica aia de plastic?!
Poza 4: In partea de jos a radiatorului de clima, acesta se fixeaza cu ajutorul unui surub, care trece printr-un tampon de cauciuc. Acel tampon s-a rupt. Se gaseste de cumparat separat?

1. Exista kit reparatie prinderi faruri - 20-25 Euro:


4. Cred ca de nr. 6 vorbesti - 5-10 Euro:

Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
pentru reparatie cu fibra te pot indruma catre niste baieti undeva pe bld. basarabia, sect. 3 in spate la springtime (sper sa nu ma insel, parca springtime e acolo)!
sa iti dau inca un reper in cazul in care ma insel cu springtime-ul!
la intersectia dintre nicolae grigorescu si basarabia sunt cateva terase! ei bine in spatele acelor terase e o alee iar garajul baietilor e chiar vis-a-vis de blocul M6, pot merge cu tine marti daca vrei!
  • cbogdan86

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2008

  • Mesaj Privat
murzick da, de nr 6 vorbesc, si ma intereseaza ambele piese la care ai pus poza, dar de unde le pot cumpara?

marius007zo2 daca ai putea sa mergi cu mine ar fii ideal. Sper doar sa nu mai fie si altceva rupt la bara. Si daca e, macar sa se poate repara cu fibra asta. Eu marti scap pe la 12-13. Tu cam cand ai putea?
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
marti la ora 14.00 ies de la munca ! prin ce zona lucrezi ?
raspunde pe privat, nu cred ca intereseaza pe cineva discutia asta! eventual dai add la marius_bizoi pe mess!
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cbogdan86, vezi la Publicitate https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=47 la cei care vind si piese originale GM, nu numai aftermarket.
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
la asa masina sa nu ai casco !
clema la far se poate rezolva cu o improvizatie bine facuta treaba definitiva !La fel si bara se poate face ,una noua pe producator nu se loveste ca cea originala pe masina si nu e chiar asa de rau lovita ,radiatorul de la clima nu cred ca e o avere nou si nu se merita lipit ,daca il lipesti tre sa bagi presiune in sistem sa verifici daca se mentine constanta 2-3 zile ,clemele de la radiator vin numai pe original si cum zicea si colegul sunt cam 10 euro ! Bafta la reparatii si fai casco !
  • cbogdan86

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor.
Am retinut sa nu lipesc radiatorul, ci sa il schimb. Asa o sa fac. Incerc sa repar bara cu fibra, si restul chestiilor trebuie sa le schimb. Adica grilele. Sa vedem ce rezolv saptamana asta si o sa postez cand apare ceva nou.
  • mosu90

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2009

  • Mesaj Privat
buna ziua ! am si eu o problema, un individ cu o dacie veche m-a agatat cu bara de protectie (nu avea spoiler) de la usa din dreapta fata pana in spate pe aripa. Problema cea mai mare este ca unde se termina usa, bara a strapuns tabla aceea groasa care se continua din prag( cum ar fi stalpul din spate),a impins o bucata de 1 cm de tabla spre interior si a ramas o gaura. Ca sa va faceti o idee , aripa e strapunsa exact unde se termina bandoul de pe usa din spate. Masina mea este tot un Astra H la fel ca in poza.


Am fost astazi la 2 serviceuri, prima data la Renault la mine in oras, unde mi-au spus ca ei ar trage partea care s-a strambat din interior si ar suda, fara probleme au zis ei.
La Rucom Craiova(reprezentanta opel) mi-au zis sa am grija la asigurare sa imi inlocuiasca aripa dreapta, ceea ce necesita taiere cred eu, de undeva de unde incepe geamul la usa spate. L-am intrebat si a zis ca e mai bine asa, o capseaza cu puncte de sudura sau ceva de genu si ar fi foarte bine,pentru ca prin sudarea gaurii ar intra apa si ar rugini .. ceva de genu. Pe mine ideea de a inlocui ma tenteaza pentru ca nu as baga chit si ar fi sigur drept, dar si gandu ca TAIE din masina ma ingrozeste.

La cei de la Renault am mai avut un Astra G , a intrat unu in spate la trecerea de pietoni si aripa stanga a fost foarte afectata dar cei de la Renault mi-au adus-o 95% la aceeasi stare ca si inainte, iar culoarea a fost impecabila, chiar nimeni nu a putut gasii "limita" pana unde a fost vopsita.

Ce varianta sa aleg? Sad

LATER EDIT
Am gasit o poza ce seamana cu problema mea, doar ca la mine nu e tabla asa doar la suprafata, a intrat foarte adanc, in tabla aceea groasa cum este cea de la pragar. Si la mine este si putin mai jos si nu asa lunga, dar asta nu conteaza


  • maranico19

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
De curand am avut un eveniment neplacut (am fost lovit), si de atunci , dupa ce am reparat-o, se aude un zgomot ciudat ("fasait") in zona roti dreapta fata.Acest zgomot se aude numai in momentul in care accelerez masina.Daca ma puteti ajuta cu o parere de la ce se trage acest zgomot
Multumesc anticipat
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR