Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Luci Sefu

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua
Am si eu o problema cu AC-ul, la o vectra b 2.2dti din 2001. Am fost la service sa reincarc instalatia cu freon, iar dupa ce au terminat baietii de incarcat s-a scurs tot freonul. Din cate am inteles supapa(sau valva) de umplere a instalatiei ar fi problema. Cica a ramas deschisa supapa respectiva. Inauntrul ei ar fi un arc si o bila iar la mine nu se mai ridica bila in sus si ramane conducta deschisa. Intru-cat ei nu aduc decat conducta/le cu totul care este destul de scumpa, as dori sa va intreb daca se poate repara si cum, sau daca trebuie sa inlocuiesc 1 conducta sau ambele. A mai avut cineva problema asta?
din ce mi-a spus mecanicul chestia aia hexagonala unde este bila ar fi sudata de conducta si practic ar trebui sa inlocuiesc conducta cu totul sau ambele conducte daca vin la pachet. Este intradevar sudata sau daca insist mai mult se desface si se inlocuieste doar partea respectiva?
Am atasat si niste poze ca sa va dati seama despre ce e vorba.

Va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra
  • Luci Sefu

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema la service. Rog un moderator sa inchida topicul.
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
cat te-a costat incarcarea ?si reparatia ?
  • Luci Sefu

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Reparatia a fost destul de simpla. Dupa ce s-a uitat mai bine mecanicul a realizat ca se desface. A schimbat decat supapa de incarcare freon care avea bila sarita cu totul si a pus o supapa noua. A verificat instalatia, a incarcat-o full cu freon si alte substante si merge bine, exact ca inainte. Nu are alte sunete, suieraturi, etc si receste foarte bine.
Intrucat am si eu o relatie la service-ul respectiv reparatia a fost ,,din partea casei".Tot din acest motiv nu pot sa iti dau un pret elocvent nici pentru incarcarea instalatiei cu freon. Din cate am inteles (750mg freon cat am eu cantitatea maxima)ar costa undeva pana in 180ron cu substanta de contrast,ulei si ce s-o mai baga acolo. Probabil ca gasesti si mai ieftin, dar o fi si mai scump.
Pe caldurile astea 180ron i-as da de drag, dar daca se poate si mai ieftin e si mai bine:))
Bafta
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
ms mult colegu Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR