Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • GianyP

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am folosit Aral 5W40 si mi-a mancat 1 l la 7500 km. Am mai folosit Castrol Magnatec B3 diesel 10W40 si mi-a mancat 500 ml la 8000 km, iar acum i-am pus GM 5w30 am 5000km si este la semn, fara sa-mi scada nici macar un milimetru. Ce nu-mi prea dadea pace, este ca a inceput sa se auda fluieratul turbinei mai tare, dar din cate mi-a spus un mecanic s-ar putea sa fie de la calitatea filtrului de aer care se poate sa aibe hartia mai putin densa si din acest motiv aerul trece mai repede catre turbina, deoarece cand am facut schimbul de ulei am schimbat absolut toate filtrele iar eu nu am luat in considerare acest aspect, ,crezand ca de vina este uleiul. Asa ca foloseste GM 5W30 DEXOS 2 dar din acela adus din Germania.Cred ca neamtul cand a recomandat uleiul GM pentru Opel, a stiut si motivul pentru care o face, ca doar este neamt,
Skip ads

  • tudordoru

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1988 23YD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
spuneti-mi si mie ce ulei este bun la cutia de viteze...opel omega 2.3 diesel 1988
  • GianyP

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
tudordoru a scris:spuneti-mi si mie ce ulei este bun la cutia de viteze...opel omega 2.3 diesel 1988


Cu toate ca a aparut moda asta cu schimbatul uleiului in cutie ,daca nu ai pierderi, eu nu ti-as recomanda sa faci asemenea prostie,mai ales daca nu este cutie hidramata.Daca totusi vrei sa schimbi uleiul in cutie iti recomand Castrol SMX-S 80W90 care-l vei gasi foarte greu in magazine, poate mai repede pe net.

http://www.oilshop.ro/uleim...hp?products_id=60

http://ew5.earlweb.com/reco...&vehicle=6668
  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu in cutie am bagat Mobil 75w90 parca. Merge brici. In grup inca nu am bagat. Mare atentie la desfacut busonul ala de pe cutie ca e un rahat de torx. Eu am avut norocul sa raschetez interiorul si atunci sa vezi distractie cu suduri de piulite pe buson.
Skip ads

  • gygy popa

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut pt.o astra din 2000 cu 192 de mii la bord ce ulei imi recomandati?motorul e y20dth .va multumesc.
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
gygy popa a scris:salut pt.o astra din 2000 cu 192 de mii la bord ce ulei imi recomandati?motorul e y20dth .va multumesc.
daca motorul nu are o uzura accentuata recomand 5W40 sau 10W40 mai ales ca a inceput si anotimpul canicular... Confused
  • gygy popa

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
multam pt raspuns otomega 25.
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
gygy popa a scris:multam pt raspuns otomega 25.
Cu placere ! Insa data viitoare foloseste functia ,,Cautare" desi nu esti prea off topic, insa sa nu se ,,ia" de tine vre.un admin.
Skip ads

  • nashu_lucian

  • Mesaje scrise: 445
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega FOREVER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
10 w 40 de gm este si de diesel si de benzina sau merge la ambele?

cel cu eticheta albastra si semnul gm
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
buna intrebare ! sunt si eu in dilema cu privire la uleiul asta ,,gm" se pare ca nu se diferentiaza cele pt benzina fata de cele pt diesel DESI ar fi foarte corect ca cele pentru diesel sa fie inscriptionate corespunzator asa cum fac mai toti producatorii de uleiuri ! cu toate aste sunt multe marci de uleiuri care au inscriptionate pe eticheta ca se poate folosi si pt benzina si pt diesel. eu unul voi pune unul care sa fie special pt motoare diesel cu specificatiiile ( conform cartii masinii) A3/B3/B4 ! sa mai fie si GM-LL-B-025 si mai bine !
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cine a avut experiente cu uleiul 15W40 la diesel ? vreau mai multe detalii reale nu ce spun producatorii pe diverse siteuri.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu nu as pune sub nicio forma 15w40 la diesel.... as merge pe 5w40 eventual... pana la urma si 15w40 si 5w40 au acelasi indice de vascozitate la 100 grade
Skip ads

  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
[quote="26mad"]eu nu as pune sub nicio forma 15w40 la diesel.... as merge pe 5w40 eventual... pana la urma si 15w40 si 5w40 au acelasi indice de vascozitate la 100 grade[/quote va intreb deoarece eu aveam 5W30 GM si scoteam un fum negru desi i.am curatat admisia ,motor zgmotos rau, filtrele noi insa era lenta si consum 8.8 insa am descoperit ( intamplator) ca dupa ce i.am pus un aditiv in ulei (aditiv pt fum 15 ron) zgomotul a disparut, nu mai scoate fum asa de rau, ca un diesel normal, are demaraj si consumul a sarit la 11% ! de aceea eram curios cu un ulei 15W40 ce avantaje/dezavantaje ar fi ( il primesc gratis) , oricum uleiul il voi tine temporar in masina adica cateva sute de km max 1000 km.
  • speedy man

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Otomega25 a scris:salut ! producatorul recomanda ulei cu specificatia GM-LL-B-025 pt diesel ori ( ceea ce te sfatuiesc sa fol. deoarece si eu folosesc de cand am luat masina) orice ulei cu specificatia 10W40, 5W40, 5W30 depinde de cati km ai. fiind motoare nemtesti iti recomand ( a nu se considera reclama ) castrol, desi cam orice marca de ulei de nivel european ar merge , mai putin Modil ca am mai citit pe aici pe forum ca dupa 5k il mananca, important starea motorului ! eu am fol numai 10W40 si nu imi papa mai mult de 1 litru de la schimb la schimb( 8000-8500 km ) ultima data am fol GM 5W30... o mare dezamagire pt motorul meu care e cam uzat un pic, desi e bun uleiul pt iarna si motoare noi. depinde de anotimp si stare motor . salut ! era sa uit... si cu specificatia A3,B3,B4 ex: 10W40 B3 sau 10W40 B4 desi unele au intreaga serie de spcificatii A3,B3,B4 astea pt diesel. daca.mi scapa ceva rog colegii sa ma corecteze.


Mobilul il mananca dupa 5 km..ca e turcesc !..cand cumparati un lucru disecati-l cum trebue..dezlipiti etiketa de pe spatele bidonului...si vedeti made in turcia!..diferente e ca..
e facut din petrol negru de Rusia(singurul explotator de petrol negru) cu calitati inferioare de "grasime"...fata de petrolul cenusiu din Marea Nordului,tarile Arabe,Venezuela,etc...sau Libia care e considerat cel mai bun petrol cenusiu din lume..
Eu imi bag in motor Pennasol de 10w40 Super Light...e pe buzunarul fiecaruia(nu fac reclama !..trebuie sa lupti sa-ti gasesti pe timpuri grele produsul ideal la pret !) ...si apropo,nu mai mananca motorul de loc..am fost surprins.... si eu am auzit de la un prieten...si va spun voua !..apropo..intodeauna la un produs de top...platiti mai mult cu 40% pt nume si reclama ! Rolling Eyes .nu neaparat pt calitate !
  • alcsse

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
ce ulei imi recomandati pentru astra g caravan 2.0 dti 16v pana acum am folosit GM 10W-40 si am fost multumit 5w30 e mai bun? am 246000 de km si vreau sa ii fac schimbul si as vrea sa stiu ce imi recomandati!
  • Eduard 35

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua am un opel 2003 1.6 si am pus ulei mobil 10w40 semisintetic si am inteles ca la acest tip de motor ar fi trebuit sa folosesc sintetic !
Se scrica motorul daca il folosesc pe acesta acum pana il schimb si pun ce trebuia?
Mentionez ca am pus si un aditiv 2+2
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
La Omega B y22dth eu am mers pe GM 5W30 de cind am luat masina si nu am avut probleme. masina are acum aproape 300k.
am luat-o la 135k.nu scoate fum deloc nici in sarcina.
La Insignia merg pe acelasi ulei.
o singura data a m avut probleme cu uleiul asta in sensul ca s-a aprins becul la vreo 5000 km. am crezut ca s-a dus sonda dar pana la urma dupa schimbarea uleiului si a filtrului nu au mai fost probleme.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR