Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Ca asta s-a nimerit, oricum abea astept sa scap de ea si automat sa schimb si marca. M-am lamurit cu Opelul, cel putin la motoare nu sunt pe placul multora. Sa comparam un motor de bmw si unul de opel...sau da...nu are rost comparatia.
Skip ads

  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Smile) pai at nu e problema mea "ca s-a nimerit"
eu doar mi-am exprimat parerea, prefer vectra mea in locul unui passat(echivalent cu vectra-acelasi an)
referitor la motoare:)) nu prea am auzit sa se planga, am pr care are 300.000 km si nu se plange
succes in schimbare masinii :p
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
gabytzuxxl a scris:
Steffano a scris:insignia da clasa passatuului oricand


Amuzant, chiar comic Laughing . Cred ca parerea asta o are doar cei cu Opel. Passat CC e mai "pfff" ca Insignia a ? =))))))

Gabriel fa ne bucuria si ia-ti passat sau ce vrei tu si inscrie-te fe alt forum sa faci loc unui pasionat de opel
Ca idee-citeste un pic pe forum wv si ai sa vezi c am cati se vaita de turbine , volante , ambreiaj( chiar la passaturile de dupa 2005-2006..Pai la opelul ambreiajul a picat dupa 9 ani si 160 000 km iar turbina merge impecabil . Very Happy


Ultima modificare facuta de gabiopel la Sam 18 Jun, 2011 10:50 pm
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
multumesc pt sustinere Smile), eu nu mi-am permis sa zic asta:))
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
asa este si eu cunosc pe cineva Very Happy care se apropie de 450 si e multumit pana la Ceruri
Paussat n-am condus niciodata si nici nu-mi doresc
  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
adevaru-i ca luxul si confortul se platesc; si se platesc scump; o fi passatul mai aratos decat vectra, probabil si mai confortabil, dar se strica mai rapid; iar daca e cineva care-mi zice ca nu se strica asa des, atunci da-mi voie sa-ti zic ca in momentul in care se va strica vei avea ce plati. Vectra e mai accesibila multora.
Parerea mea de asemenea e ca Insignia e peste noul passat; cel putin in design si concept; de motoare eu zic sa lasam timpul sa ne lamureasca. (Pana acum am fost placut surprins de fiabilitatea Opel, in detrimentul VW - am nenumarate exemple)
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
si la motoare sunt peste
cred ca majoritatea am vazut "liniutza" dintre colegul nostru cu astra h 1.9 cdti remapat la 200 de cai si GOLF VI GTI
deci cum e posibil ca un opel diesel sa faca un vw pe benzinar turbo? Smile) am ramas placut impresionat
stiu, o sa ziceti-soferul din gti nu avea nicio o treaba/era prost soferul din gti si asa se explica - mai ganditi-va Smile
gabitzu am vazut ca ai vectra din '98 - intr-adevar, la acea data nu prea se compara opel cu vw, era oarecum superir vw, era o diferenta intre b1 si passat
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,669
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
gabytzuxxl a scris:... M-am lamurit cu Opelul, cel putin la motoare nu sunt pe placul multora. Sa comparam un motor de bmw si unul de opel...sau da...nu are rost comparatia.

In ceea ce priveste motoarele pe benzina, motoarele de Bmw sunt direct comparabile cu cele de Opel si Renault, unu la unu.
La motoarele diesel insa situatia se schimba in defavoarea Opel, pentru ca nu a pus accentul pe acest tip de motorizare decat destul de tarziu cand altii (Mercedes, Peugeot, Isuzu, VW) erau deja mult prea avansati tehnologic decat Opel in directia asta. Nu poti sa recuperezi peste noapte ce ai pierdut in zeci de ani.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,669
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:asa este si eu cunosc pe cineva Very Happy care se apropie de 450 si e multumit pana la Ceruri
Paussat n-am condus niciodata si nici nu-mi doresc

Daca ai posibilitatea, iti recomand 'sa nu te feresti' sa conduci un Passat pe motorina Very Happy , este chiar ok din multe puncte de vedere.
Daca nu-ti doresti, sigur ca nu vei avea parte de unul pe viitor. Dar macar fa si tu o tura si vezi cum l-au gandit 'colegii' nemti de la VW.

Primul model s-a fabricat in 1973 si acum este deja la generatia a 7-a, deci are ceva 'istorie' in spate masina asta a lor.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@ahappyuser nu contest suprematia celor de la vw si trebuie sa o recunoastem .nu sunt tipul de om sa vad numai in fata
ei,bine nu am avut ocazia sa conduc niciodata un vw si sincer nici nu-mi doresc [asa multumit sunt de Opel ca nu mai vad alta marca in ochi Very Happy ]
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
ma batea gandul la un passat cc...poate o insignia.ma uit la design la ambele, ating, ma invart....ii cam da clasa de departe insigniei. insa la studierea preturilor(e indecent de cumpa pt un vw), cu banii de la passat cc imi iau volvo s80 si e deja alta smecherie
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
bertone a scris:ma batea gandul la un passat cc...poate o insignia.ma uit la design la ambele, ating, ma invart....ii cam da clasa de departe insigniei. insa la studierea preturilor(e indecent de cumpa pt un vw), cu banii de la passat cc imi iau volvo s80 si e deja alta smecherie

tot respectul...asta incercat sa spun si eu pana acum
de ce sa dai atatia bani pe un passat, cand multe alte alternative-si nu cred ca poti compara S80 cu passat
mie unul sincer nu prea imi place CC-ul, nu are nimic special
in momentul de fata platesti un nume, firma, traditie cum vreti sa-i ziceti - VW
la aceeasi bani sau chiar mai putini poti lua din aceeasi clasa alta masina, care este mai buna
de ex- de ce sa dau banii pe un passat si nu pe un mondeo? (ca sa nu vorbim de opel)
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Steffano a scris:
asa este, nu prea poti compara un passat din 2001 full cu o vectra b, Passatul parea din viitor


Oare cum parea vectra C in 2002 pe langa Passat?
Nu vreau sa supar pe nimeni, insa Vectra B cum arata in 1995 pe langa un Passat?
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pt cei ce nu au citit acest test, doresc lectura placuta.

http://www.promotor.ro/test...-insignia-7963048
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:
Steffano a scris:
asa este, nu prea poti compara un passat din 2001 full cu o vectra b, Passatul parea din viitor


Oare cum parea vectra C in 2002 pe langa Passat?
Nu vreau sa supar pe nimeni, insa Vectra B cum arata in 1995 pe langa un Passat?

la ce te referi, nu poti compara vectra c cu passat?
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Dupa mine in 2002 passatul era peste vectra, ca design si comfort. In 1995 vectra b era peste Pas ca design.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,669
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:... Nu vreau sa supar pe nimeni, insa Vectra B cum arata in 1995 pe langa un Passat?

In 1995 Vectra B era mult-mult mai frumoasa decat un Passat, era deja perceputa de public ca si o masina direct concurenta cu Passat-ul desi modelul diesel avea doar 82 cai fata de 90 cati avea Passat-ul in versiunea de baza. Chiar daca era pe injectie indirecta Vectra B avea motor turbodiesel Isuzu 'made in Japan' care era foarte fiabil si econom. Vectra B cu motorizarile pe benzina au fost clar masini peste ce oferea Passat-ul si probabil ele au fost cele ce au tras in sus vanzarile de Vectra B, nu vanzarile de diesel care au fost clar mai putine.
Istoria ne spune ca pana in 1997 vanzarile la Vectra B au fost tot mai mari si s-au apropiat foarte mult de cele de VW Passat in anul de varf maxim 1997, care incepand cu 1998 s-a distantat de Vectra B an de an la numarul de bucati vandute si in preferintele clientilor germani.

Vectra C nu a avut niciodata vanzari comparabile cu Vectra B, chiar daca era mai dotata, motor diesel puternic cu injectie directa, confort +siguranta sporite, etc... nu a prins la fel de bine la client.

In ceea ce priveste Vectra A i-au depasit (la numarul de vanzari si in preferintele clientilor) pe cei de la Passat pentru anii cand a fost fabricat. A fost o masina mai fiabila decat ce oferea VW la vremea respectiva si pretul era mult mai accesibil. Calitate mai buna la un pret mai mic.
  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Pt cei ce nu au citit acest test, doresc lectura placuta.

http://www.promotor.ro/test...-insignia-7963048

cata contrazicere am citit aici nu am citit de foarte mult timp.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Adica? Cine cu cine se contrazice acolo ca eu n-am vazut nici un dialog? E un test.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
se contrazic ei insisi
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR