Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Viz a scris:
Nu stiu insa, cum ai ajuns tu la concluzia ca VW este o masina proasta, in conditiile in care ai cumparat o masina, adusa din strainatate si kilometraj dat inapoi, lovita pe toate partile, reparata si carpita folosind solutii ieftine.
Ce fiabilitate mai vrei de la o astfel de masina?
Intelegeam daca masina era cumparata de noua, cu kilometrii reali...
Esti OFF TOPIC


Si daca o tinea in puf, volanta se strica, pompa de frana la fel, tulumba la fel, geamul la fel. Am masina facuta din 2 si nu mi-a murit pompa de frana sau picat geamul Laughing De fapt nu mi s-a stricat nimic la ea si am facut de atunci 70 000 km cu ea. Dar e Astra f nu Passat Twisted Evil

Sunt probleme tipice care apar indiferent de felul in care o intretii.
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ahaa
amu' m-am prins de ce i-ai zis tu lu' ala de avea probleme cu frana de aici de pe forum ca are passat si nu opel, tu deja o patisei cu un vw.
Interesanta povestea chiar am citit-o pe toata.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Io zic ca parerile sunt impartite. Nasul meu are un Golf 4 tdi de 90 C.P. cu care a facut vreo 300.000 km. Masina a fost cumparata de el noua din Romania (apropos de mitul cu masinile pentru estul Europei). Pe la 210.000 km imi povestea ca ii schimbase doar 2 bucse si vreo 3 parbrize. Intre timp si-a mai cumparat si un Qashqai, dar vad ca ii place mai mult sa mearga cu Golful.
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Din cele spuse de tine sa inteleg ca Opel-ul poti sa-l asamblezi ca pe un lego si mergi cu el fara probleme...
Tare sunt curios sa vad si un opel cu 150.000 km in bord (km reali cu nemiluita) cumparat de la "o bunicuta", lovit pe toate partile, sa vedem cum se comporta...pariez ca o sa aiba probleme asemanatoare.
Hai sa fim seriosi, probleme tipice exista si la Opel, indiferent de modul de exploatare.

Acelasi tip de povestire as putea sa-l spun si eu despre Astra G (masina cumparata SH) .... dupa mai multe probleme, am vandut-o ca era proasta... Motorina in ECU, caseta directie defecta, alternator stricat scotea fum ca la balamuc, scaunul sofer facea pocnea la fiecare gaura....toate astea la numai 70.000 km...in bord Smile)

Mi se pare o tampenie sa aud ca VW este o masina proasta, in conditiile spuse de colegul elegance.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Acel VW era o masina tare proasta!
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Stiti ce este ciudat la Passat-urile astea? Se pun anunturi de vanzare cu ele pe ClubOpel.com in care nu se mentioneaza ca au fost lovite, ca au avut o groaza de alte probleme, abia dupa ce se gaseste bisnitarul care sa le cumpere
De aici https://www.clubopel.com//vi...assat&start=0 citire
elegance a scris:Nu are nici un defect, in afara faptului ca nu e Opel. Laughing Am uitat sa zic in primul mesaj:
schimburi nu ma intereseaza
distributia e schimbata acum 10.000 km
amortizoare noi
bielete si capete de bara pe fata noi

  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
intrebare Question
daca o vindea unui coleg de forum oare mai deschidea acest topic Question Question
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
E proasta ca e la altul masina. Daca era tot la el era buna...
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
titro a scris:Stiti ce este ciudat la Passat-urile astea? Se pun anunturi de vanzare cu ele pe ClubOpel.com in care nu se mentioneaza ca au fost lovite, ca au avut o groaza de alte probleme, abia dupa ce se gaseste bisnitarul care sa le cumpere
De aici https://www.clubopel.com//vi...assat&start=0 citire
elegance a scris:Nu are nici un defect, in afara faptului ca nu e Opel. Laughing Am uitat sa zic in primul mesaj:
schimburi nu ma intereseaza
distributia e schimbata acum 10.000 km
amortizoare noi
bielete si capete de bara pe fata noi

Io cred ca l-a mustrat constiinta si s-a hotarat sa ni se spovedeasca! Cool
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
A zis ca problemele i-au aparut dupa concediu. Tot ce a uitat sa mentioneze e ca masina a fost lovita. Sunt curios cati dintre voi ati vrea sa vindeti masina si ati pune in anunt ca masina a fost lovita...
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:A zis ca problemele i-au aparut dupa concediu.

Problemele i-au aparut in concediu si ca o consecinta a problemei cu volanta, s-a hotarat sa vanda caruta.
elegance a scris:
De la casa poporului trebuia sa luam ceva pachet si sa venim inspre cluj. Ne invartim noi pe acolo ceva vreme cautand o straduta cand incep problemele: trepidatii puternice la plecarea de pe loc. Intru pe vwforum de pe telefon, caut vreo 2 minute si aflu defectul: volanta. Ti-ai dat foc la valiza, de vanzare scrie pe tine, traznite-ar inca de passat ordinar.

De aici reiese ca omul era in concediu, s-a stricat volanta si s-a hotarat sa o vanda (in ordinea asta). Dar in topicul cu vanzarea (ulterior deciziei de a o vinde si implicit a defectarii volantei) omul scrie senin ca o zambiluta ca masina nu e defecta. A se retine ca masina a fost vanduta cu volanta nereparata sau schimbata!

In concluzie: Unde e Pinocchio?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Da. Trebuie sa merg in concediu la mare si apoi in Germania cu masina, ca momentan nu am alta. Embarassed Pe la sfarsitul lunii august o sa'l repun la vanzare.


N-a mai dat nici up-uri. Deci problema nu o vad...

elegance a scris:Ma simt dator cu niste explicatii; dupa ce am venit de la mare au aparut 2 probleme la masina: niste trepidatii urate la plecarea de pe loc plus roata stanga fata blocata din cauza pompei de frana. Din moment ce am schimbat pompa de frana + tulumba acum cateva luni si m'am cam saturat de bagat bani in ea, am dat masina cu 4300 la primul bisnitar aparut in cale.
Multumesc vw, m'am lamurit.


O pusese la vanzare inainte sa plece la mare...

Si parerea lui Titro de pe atunci Laughing

titro a scris:Pt cei interesati, pararea mea este ca asta constituie o dovada ca masina este in regula, altfel nu ar avea curajul elegance sa mearga cu ea pana la mare si mai ales pana in Germania Smile



Ultima modificare facuta de tonytm la Lun 28 Jun, 2010 5:13 pm
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Atunci imi cer scuze! Eu am analizat doar afirmatiile din acest topic.

Despre faptul ca a fost lovita, nu l-a intrebat nimeni, iar el nu a raspuns unei intrebari nepuse. Cool Deci nu e nimic anormal in asta.


Later edit: Am citit topicul cu vanzarea si mi s-a parut a fi unul corect. Imi cer scuze inca o data pentru comparatia cu Pinocchio!
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@ Elegance - poveste-ne de acel astra caravan negru 1.7 DTI - cum l-ai luat si cum l-ai vandut Idea

si daca nu ma insel - nu gasesc poza, ai zis ca astra g caravan argintie a facut taxi si avea 350.000 km, stiu sigur ca in anuntul de vanzare am vazut cu muuuult mai putini km

Am dreptate ?
  • kseba70

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1977 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
l-ati prins la-n ghesuiala rau
e o vorba romaneasca ''din gura taceai filozof ramaneai''
se mai intapla si la case mai mari ELEGANCE deci nu pune la suflet Embarassed
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:@ Elegance - poveste-ne de acel astra caravan negru 1.7 DTI - cum l-ai luat si cum l-ai vandut Idea

si daca nu ma insel - nu gasesc poza, ai zis ca astra g caravan argintie a facut taxi si avea 350.000 km, stiu sigur ca in anuntul de vanzare am vazut cu muuuult mai putini km

Am dreptate ?


Zici ca-s avocatul lui. Cool
Asta-i anuntul cu Astra G negru in care ti-a si spus ca fost accidentata masina. km 200 000 https://www.clubopel.com/vie...p;highlight=astra
N-are niciun anunt cu astra g argintie, aia cu 350 000 km.

Din nou, care e problema? Laughing
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ASTA e alta Astra sau tot aia?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Vad ca e 2.0 dti deci e alta.

Am deviat mult de la subiect si fara rost. Ce treaba are pompa de frana proasta de pe passat B5 cu samsareala lui elegance?

Passatul lui inca era talentat, vreti sa va zic cum se schimba la 10 000 burdufurile planetara la masina aia? Cand schimbi filtrele, fara ulei ca ala doar se completeaza si ramane tot timpul nou Laughing schimbi si burdufele, asta in cazul in care nu vrei sa schimbi la 20 000 planetarele.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Ce treaba are pompa de frana proasta de pe passat B5 cu samsareala lui elegance?

Pai are! Ca samsarii nu prea au credibilitate.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@ tony ai gasit bine anuntul- chiar la deruta am pus atunci intrebarea pentru ca masina aia fusese pe forum busita in fata si bagata la vanzare

Incearca sa gasesti si astra agintie, la "Masina mea "- eu nu am reusit sa gasesc

PS DAca ne vede @elegance ne spurca pe toti Very Happy


Ultima modificare facuta de Drogas la Lun 28 Jun, 2010 5:50 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR