Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mmitrut

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Doar jos mi-ai dat dreptate din cate am vazut eu si nu cred ca te-ai referit la altcineva cand ai zis "capsunar" multi privesc capsunarii niste oameni de nimic, fara liceu, fara cultura, manelisti care se intorc in tara si isi iau o coaja de masina si asculta manele in fata blocului tau. Sa stii ca nu e chiar asa. Desi sunt si din aceia.
Nu am baut nimic elegance cred ca prea multi ma contrazic si unde ma uit tot aia vad. Nici nebun nu sunt de curand mi-am facut test psihologic Smile
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Totusi, nu s-a deviat de la subiect?
Ca-i capsunar, ca e it-ist, ca e profesor ca-i manelist tot taxe plateste. Problema e ca din bugetul statului altii fac averi si tot ei maresc si inmultesc aceste taxe, ca de platit ei nu platesc, ei dau legi si stiu sa le ocoleasca.
  • stx

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
mmitrut , poate in cluj nu se gaseste de munca , decat sa te duci la munca in spania mai bine mai cauti prin RO ,putere de munca sa fie si daca tot e deviat subiectu asta cat castigi pe luna (in ce domeniu), si cam cu cat ramai din ei?
  • boxer79

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Eu am masina inmatriculata pe BG si am inmatriculat-o personal in Bulgaria.Cand ii aud pe unii care habar nu au dar isi dau cu parerea...inclusiv domnitza aia "blonda" de la PRO TV,mi se ridica parul in cap.
Sa incepem asa:
1.Masina inmatriculata pe BG vine cu :talon+carte+asig obligatorie pe 1an,ITP valabil 1an, carte verde pe 1an.
2.Masinile nu sunt radiate din circulatie din simplul motiv ca nu poti radia o masina de la politie daca nu ai talon+carte+numerele.
3.Masina nu se poate declara furata deoarece tu ai contract vanz-cump cu proprietarul+ procura din partea lui,toate acestea facute in fata unui notar public,cu parafa si stampila.
4.In Bulgaria numerele pe masini se monteaza DOAR de catre politie si au sigiliu pus.Nu le poti da jos decat daca rupi sigiliul iar daca politia te prinde cu el rupt ai mari probleme.
5.Se spune ca bulgarii se duc si le radiaza de la impozit.Buuun.De cand Politia Romana se ocupa de colectarea impozitului pe masina pentru Bulgaria?Ce treaba au tablagii nostri cu faptul ca proprietarul bulgar nu si-a platit impozitul la stat?Sa opreasca si masinile inmatr in RO si sa te verifice cum stai cu impozitul,atunci!Iar daca ai datorii la impozit sa-ti ia talonul! Asa este normal.Asta este traba politiei de la circulatie?
6.Daca te loveste o masina inmatriculata in BG iti faci masina pe asigurare.Eu personal am asigurare in BG la Allianz Tiriac care evident au sucursale si in RO si se poate deconata foarte usor asigurarea Wink In BG exista aceleasi grupuri de asiguratori ca si la noi,sucursale ale acelorasi corporatii (BRD,BCR,BANC POST,etc).

PS.
Statul roman nu este in stare sa te atraga (asa cum este normal intr-o tara democratica) si sa te convinga ca este mai bine sa inmatriculezi masina in Romania.Ar trebui sa scoata taxa de prima inmatriculare si atunci toti ne vom inmatricula masinile in RO si vom plati taxe si impozite statului roman.Dar in momentul in care in BG toate taxele+asig+itp costa in jur de 4,5mil/an iar in RO numai RCA-ul este 4mil/6luni ,cum poate sa ma oblige statul roman sa imi inmatriculez masina in Romania? Daca nu este in stare sa-mi ofere conditii competitive care sa ma atraga sa fac lucrul asta? Simplu.Prin metode supresive!gen razii si alte magarii prin care oricum nu au castig de cauza. Eu sunt sigur ca 99% din masinile cu nr de BG au actele si totul in regula,pentru ca este foarte ieftin si usor sa-ti faci asig si itp-ul periodic si nimeni nu risca pentru 100euro/an.
Masinile cu nr de spania si italia 99% dintre ele au asigurari si chiar numere facute pe genunchi in Romania.

Daca se vor face intr-adevar razii pentru masinile din Bulgaria asta este o masura abuziva,menita sa descurajeze libera circulatie (conform legilor tratatului de aderare la UE).
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In sfarsit si alt post ON-TOPIC,ca pana acum mi-a ajuns de atata OFF...Stiti cum e cu masinile pe BG...?Cam cum era pe vremea lu`Ceasca cu sectele...AOLEU,sectantii isi fac copiii sapun!Asta cu bucatile proaste,ca bucatile bune le mananca..!
Acum ca sunt si diversi colorati si/sau cretini care umbla fara nimic la masina,e cat se poate de adevarat.Inchipuiti-va un colorat care are 2-3 dosare de furt pe rol,unul de sechestrare si cine mai stie ce,CAT il intereseaza pe el ca masina cu care merge (la furat) nu are asigurare,sau nu si-a facut ITP-ul.. Shocked Absolut deloc.Mai mult decat atat,il avantajeaza pe BG pentru ca nu are cum sa dea de el,in caz de ceva. Coboara din ea si "Nu stiu,sa moara mama,nu-i a mea..!"
Ma indoiesc ca respectivul si-ar fi platit ceva la masina chiar daca era pe RO.
Prin urmare,nu mai ascultati tot ce se zice la TV,ca de acolo rezulta ca cei CA NOI sunt infractori INCA neprinsi care submineaza puterea de stat.. Twisted Evil
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am si nelamurire un pic off topic. Daca imi loveste o rabla de Bulgaria(din vina lui) o masina de 40.000 de euro cum mi-o repar? Nu cred ca asiguratorii bulgari sar imediat sa plateasca masini lovite prin tari straine. Si cu siguranta au si ei societati de asigurare cu care au probleme. Din acest motiv eu zic ca ar trebui trasi pe dreapta toti cei cu numere de Bulgaria si verificati la sange. Si ar trebui sa iasa si cei de la RAR sa le verifice. Azi in parcare la Real Craiova erau 2 rable de curgea fumul dupa ele ca dupa Rabe.
Vreau sa subliniez ca nu am nimic cu soferii cu numere de Bulgaria. E numai vina statului roman ca platesc la ei si uzeaza drumurile si polueaza la noi.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
eu cred ca ar trebui vizati cei de 'culoare' care au masini cu nr de BG
  • Ctl.madeinheaven

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Daca iti loveste o rabla de romania o masina de 40000 ce se intampla ?ai mari sanse sa iesi vinovat...
Ce inseamna sa verifici la sange ?
3 hartii care costa ~110 euro pe an si 99% din cei care au masina inmatriculata in bg le au in regula ?
Daca avem o conducere de kkt, care distruge tara, de ce sa nu ma opun ?
Stiti cati bani pierde romania din cauza taxei ?
-bani luati din taxele de la asigurare (asiguratorii(firmele) nu pierd nimic, sunt cam aceleasi),se pierd locuri de munca
-statiile itp
-administratia locala (taxe si impozite)
Eu cred ca iese in pierdere statul daca stam sa calculam cati bani incaseaza din taxa auto si cati pierde prin neincasrea taxelor de la masinile respective.de poluat tot se polueaza.
Nu pot sa-mi fac mie rau, ca sa aiba ei de unde sa fure.
Cu ce incalzeste pe cineva ca am eu masina inmatriculata in ro sau bg ?
tot mai des o sa mergem in bg sa facem piata..sa ne imbracam,sa mancam, cine ofera conditii mai bune castiga,nu?
Vreau sa muncesc mai mult, mai eficient, si mai prost platit ! DA DA DA
Skip ads

  • sergyu

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2005 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu am avut masina aproximativ 4 ani cu numere de Franta, am prins si vremea cind Romania nu era membra UE , si atunci era mai nasol, era ceva de genul trebuia sa ai doar maxim 90 de zile pe teritorul tari(stampila pe pasaport) cu masina,politia ma oprea la greu , la un moment am crezut ca au ceva cu masina mea sau cu mine.Dupa 4 ani am ajuns sa platesc toate taxele in Franta, la o masina cu motor de 1998cm(Calibra) , doar 248 de euro , de la 500 euro in primul an, dar am ales sa o inmatriculez, cu tot cu taxa de mediu ,pt simplul motiv ca eram scarbit de politia rutiere care la fiecare vedere a masini , nr straine, masina neagra, sport , eram tras pe dreapta si incepea interogatoriu : A cui ii masina ?, Unde ii persoana ?, Sa ii las actele sa le verifice ?, si cea mai tare sa iau nr de inmatriculare sa le verifice(nr erau nituite de bara din fata , si in spate de caroserie).Niciodata nu am platit vreo amenda,in cei 4 ani ,dar m-am scarbit, ca ori unde mergeam eram tras pe dreapta pt simplul motiv ca aveam nr straine, la un moment dat am ajuns sa ma distrez cu politia , daca era un inganfat care vorbea urit, le prezentam actele originale in franceza si uite asa mai statea 20 de min pe margine drumului .

P.S. nu am nimic cu politia , dar dupa 4 ani deja stia ce si cum ii cu masina dar tot ma trageau pe dreapta.Ca si concluzie, era mai ieftin sa platesc in Franta, dar cind iti era lumea mai draga hopa si politia. Crying or Very sad.Daca stii ca esti ok cu actele masini nu are nimic ce sa iti faca.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mmitrut a scris:eu nu lucrez in Romania deocamdata si daca nu reusesc sa imi fac viata acolo vara asta nici nu ma mai gandesc alta data sa mi-o fac.

mmitrut a scris:
biela-manivela a scris:Sunt scumpe taxele pentru mertzane.

Da Biela, sunt scumpe si imi permit deocamdata Doamne multam' si ma simt foarte bine in Mercedes si cand e cald si cand e frig, si cand ma duc acasa si cand ma duc in excursii, si e cel mai bun prieten al meu, si in 50.000 km nu am schimbat decat ulei si filtre. Tu cu ce ta lauzi?

Copile, noi astia care ne-am cumparat carutele Opel din bani munciti de noi nu simtim nevoia sa ne laudam ca niste manelisti ordinari care se sparg in figuri cu Mertzanu' taticului! La 20 ani ai tai, cu studii medii, ma indoiesc ca ai fi putut castiga bani in tara sau afara incat sa-ti cumperi mai mult decat o bicicleta First Byke. Poate din ciordeala si prosteala. Da' chiar tu afirmi ca nu muncesti in tara! De asemenea afirmi ca speri sa-ti faci un rost in vara asta peste hotare. Deci nici acolo nu faci nimic! Da' arati multa aroganta bazata pe nimic si asta spune multe despre caracteru' tau.

elegance, te-a intrebat pe un ton decent care este tara aia in care traiesti tu asa de bine. Nu i-ai raspuns la intrebare, in schimb l-ai tras de urechi si l-ai pus la colt pe coji de nuca pentru ca el, un carutas opelist, a avut tupeul sa te verifice pe tine mandru purtator de rasini in mertzan!

De asemnea l-ai pus la punct si pe Byke ca se multumeste putin, nu ca tine caruia ti se cuvine tot Universul.

Ne-ai aratat prea mult din caracterul tau si nu prea ne ajung lamaile. Evil or Very Mad
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Biela, vad ca ai venit cu forte proaspete din concediu. Si cu paie proaspete.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Actiunea de verificare a masinilor inmatriculate in Bulgaria a avut un succes neasteptat, rezultatele specaculoase obtinandu-se si cu ajutorul politistilor bulgari detasati in acest sens in romanica, chiar daca au existat si cateva probleme minore de comunicare. In judetul Constanta, s-au retinut un numar record de 2 certificate de inmatriculare.
sursa: http://www.crimetime.ro/pol...t-de-politie.html
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Exact ce spuneam ieri. Azi pe un domn, de altfel foarte stimabil, nu il interesa ce facea cu rabla lui(un Fiat Marea break cu numere de Bulgaria) prin parcarea de la Real Craiova. Dupa ce a sters un Golf 4 i-a zis celui cu Golf-ul franc in fata:" Crezi ca am vreun act la ea?". Mi-am pus cumparaturile in masina, am dus caruciorul si ei se tot certau. Ma intreb ce ai putea face si daca ai chema Politia. Daca mi-ar fi atins masina chiar nu stiu cum as fi reactionat. Cand vezi ca un nesimtit isi bate joc de munca ta chiar iti doresti sa ia foc toate rablele de Bulgaria. Cu proprietarii bineinteles afara din ele. Wink
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Incredibil..! Mr. Green Garcea al nostru vorbeste romaneste,si Garcea al lor da din cap,si spune ca vb.numai BG..Numai la noi se poate intampla asa ceva..De 5 min "ma rad"ca prostu`,de unul singur..
6000 de masini circula ilegal,dar au retinut 2 certificate..Probabil nu aveau ITP ..Elegant...
pirvu_daniel a scris:Cand vezi ca un nesimtit isi bate joc de munca ta chiar iti doresti sa ia foc toate rablele de Bulgaria. Cu proprietarii bineinteles afara din ele. Wink

Domnu`doctor...Pui problema gresit.. Nu! Lasa masinile in pace,ca n-au nici o vina,de vina sunt maimutoii inconstienti care le conduc..Eu am de 2 ani masina si sunt super OK cu actele,n-am atins pe nimeni si sper sa nici n-o fac.Daca as face-o actele mele ar fi la fel de bune ca si ale tale.
Cine are,sa-i traiesca,cine nu... Sa stea acasa..Pe la Craiova pe acolo am vazut ce specimene se preumbla..La inmormantare la Canoe ala al vostru imi doream o bomba mai mica,asa,ca erau toti adunati si-i rezolvam pe instant,2 in 1..
Faci cum faceau englezii si nemtii mai demult.Rumanische=Tzigoinen=Gipsy= Go home..Dar nu e chiar asa.


Ultima modificare facuta de SUPERDRAGOS la Mie 07 Jul, 2010 8:13 pm, modificat de 2 ori in total
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sa nu uitam ca la bulgari datul din cap vertical inseamna nu.... si orizontal inseamna da....
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Guns don't kill people, people kill people .. La fel si la masini , cunosc multa lume care poseda "bulgaroaice" , oameni la 30 -40 ani cu capul pe umeri , cu familii , masinile sunt puse la punct ,ingrijite. Dar de aseamnea si niste ciurucuri Smile) , de masini , care mai au doar o pala de vant de asteptat si se desfac in strada ... Parerea mea este ca trebuie mai multe controale , atata timp cat se circula in Romania , trebuie cat de cat sa fie actele in regula . Hai ca nu se plateste o rovinieta nu e crima , dar fara asigurari si fara itp , mai ales ca in Bulgaria orice masina poate avea itp Smile) e chiar penibil .
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dragos, eu am si subliniat intr-un post anterior ca nu am nimic cu soferii cu numere de Bulgaria. Zic numai ca trebuie sa fie verificate de acte si RAR la sange. Am vazut foarte multe masini cu numere de Bulgaria extrem de ingrijite. Dar nu poti sa lasi sa circule linistit rable ca cea pe care am vazut-o azi chit ca are ITP-ul luat in Bulgaria. Rotile din spate erau descentrate fata de cele din fata. Parca era facuta din 2 bucati cu aparatul de sudura. Iar tabla de pe ea nu avea portiune fara indoitura(inclusiv plafonul). Cu astfel de masini si posesorii lor am eu ceva. Ca ti-o sterge in parcare te resemnezi ca fierul e fier si se repara. Dar se lipeste un specimen de asta de pe contrasens de tine cu 100 la ora. Ce mai faci?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:... se lipeste un specimen de asta de pe contrasens de tine cu 100 la ora. Ce mai faci?

Da, am vazut si eu masina cu rotile din spate la aproape 45`,si era pe RO,nu pe BG,asta nu inseamna ca ma apuc sa militez impotriva masinilor inmatriculate la noi.Si daca se repede cu 100 la ora un jaf inmatriculat pe RO,te-ai simti mai bine.. Razz ? "A,bine ca e pe RO,ma zdrobeste unu`de-al meu..."
Pana la urma e vorba de starea tehnica a masinii care nu ajunge SINGURA asa,nu e transformer,sa ia forma de rabla,tot maimutoiul transpirat si analfabet de la volan e de vina.Ca masina e pe RO,BG,Somalia sau Kirghistan,dupa mine e totuna.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:Ca masina e pe RO,BG,Somalia sau Kirghistan,dupa mine e totuna.

Poate ca nu am fost eu destul de clar dar si pentru mine e la fel. Wink
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
1. Sunt de acord cu toti cei care isi inmatriculeaza masini in bulgaria , de ce sa platesti mult cand poti sa platesti putin?
2. Referitor la faza cu tva si -25% din salarii stai linistit ca daca isi plateau taxele astia care au masini in bulgaria probabil isi faceau guvernantii inca o casa cu banii aia , asa mai slabut .
3. Sincer acum in tara asta se traieste din salar in salar , de ce nu ai plati taxe mai mici in alta tara ? Nu vad de ce ti-ai inmatricula masina aici? .
4. Controale=propanganda pt baietii care vor sa le inmatriculeze in bulgaria si inca o completare ca am vz ca multi sunt deranjati de ce a zis mmitrut ca face pis pe romania , la fel gandesc si eu am 23 de ani la fel gandeste si taicamiu care are 50 de ani si mai toti cunoscutii mei, oricum iubitorii de tara din posturile anterioare care au motoare peste 2000 cred ca va simtiti bine cand platiti dublu taxe? e ROMANIA
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR