Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Buna,

Am avut si eu o problema zilele astea, si am ajuns la service. Filtru de particule blocat la 94%. Iar spre surprinderea mea mi sa spus la reprezentanta ca problema cea mai mare o am de la ulei, adica din cauza ca atunci cand am schimbat ultima oara uleiul, mi-au pus Valvoline Durablend FE 5W-30 si cica nu ar fii bun pentru cele cu DPF. Acum nu stiu ce sa cred, cine are dreptate, cei care mi-au pus Valvoline Durablend FE 5W-30 sau cei de la reprezentanta.
Cum pot sa deduc care ulei merge pentru cele cu DPF, ca pentru site-ul Valvoline am gasit alt tip de ulei pentru motoare diesel si nu Valvoline Durablend FE 5W-30.
Daca aveti experiente asemanatoare, rog sa le descrieti aici, sau ceva pareri legat de uleiul mentionat.

Mersi
Skip ads

  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu ce sa zic de valvoline.. baga castrol si sigur va merge bine.. de obicei castrol si mobil corespund tuturor normelor Smile
  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
boditza a scris:nu stiu ce sa zic de valvoline.. baga castrol si sigur va merge bine.. de obicei castrol si mobil corespund tuturor normelor Smile

Asta mi sa oferit la service-ul la care sa efectuat schimbul de ulei. Problema mea nu tine de marca, dar vreau sa stiu daca intr-adevar uleiul respectiv are sau nu de aface cu DPF-ul.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Vrajeli. Sunt uleiuri speciale care produc mai putina "funingine". Dar daca scoti dpf-ul la regenerare cand trebuie nu ajungi in service chiar si cu ulei "nespecial" DPF. Personal, nu bag ulei special si nu a facut probleme DPF-ul.
Skip ads

  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
poi cum sa scoata dpf-ul? nu e ca un catalizator acolo care se regenereaza din cand in cand?

tomde baga uleiul recomandat ca vascozitate in primul rand si cum am spus marcile alea corespund celor mai multe standarde si scapi de belele Smile
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Exprimarea pacii, mi-a luat si mie cateva secunde sa ma inteleg. Vroiam sa zic sa scoti masina in afara orasului sa se regereze dpf-ul.
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
din ce am vazut la astea noi nu mai trebuie sa iesi in afara.. din cand in cand incinge ea rau esapamentul si il curata indiferent de regimul de mers Smile
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ai vazut prost. Astea-s alea noi.
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu trebuie sa fii asa de agresiv.. spun doar ce am citi aici
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=17588
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR