Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • 21-Lancer

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2005

  • Mesaj Privat
umblaretz a scris:@ 221-Lancer : 009 = code index instrument (setat in functie de dimensiune anvelope), apoi 3 = soft version, apoi 15385 = nr de impulsuri la 1 km efectuat ( sursa - https://www.clubopel.com/vie...647&highlight ) folositi si functia cautare Wink


Multumesc! Si recunosc ca m-am cam repezit cu listarea fara sa caut inainte... Sorry!
Insa... La ce ne folosesc valorile astea?

Skip ads

  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sunt niste informatii, pur si simplu. Nu aflii starea de sanatate a masinii sau alte lucruri , pur si simplu ce a spus mikki .
  • TigerOPC

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 Z12XE / Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara tuturor!

Intervin pentru a va cere ajutorul pentru resetarea acelui "INSP" pe o Astra G.
Am citit toate paginile acestui Thread si am incercat toate metodele (mai putin sa pun masina pe tester, am pastrat asta ca ultima varianta).
Nu a mers nici varianta 1: pur si simplu tinànd butonul de resetare km apasat secunde indelungate; nici varianta 2: buton apasat, am introdus cheia in contact, pozitia 0 (buton tinut apasat in continuare) si apoi cheie pe pozitia I, II (pentru contact)... Am ajuns la punctul in care "INSP" a început sa licãre, am continuat sa tin butonul apasat cateva secunde bune, dar tot fara rezultate.

Am vazut ca se vehiculeaza diverse teorii privind cifrele pe care le afiseaza masina imediat dupa "operatiunea de resetare"; mie imi arata un 32,1 si 15385 (de 32,1 sunt sigur, 15385 aproximativ).

Daca are vreo importanta, de curand am montat suspensii Eibach pe masina... Ar putea avea vreo consecinþã negativa?

Daca cineva mai are vreo idee, as fi recunoscator! Multumiri anticipat!
  • LOGITEK

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2006

  • Mesaj Privat
TigerOPC a scris:Buna seara tuturor!

Intervin pentru a va cere ajutorul pentru resetarea acelui "INSP" pe o Astra G.
Am citit toate paginile acestui Thread si am incercat toate metodele (mai putin sa pun masina pe tester, am pastrat asta ca ultima varianta).
Nu a mers nici varianta 1: pur si simplu tinànd butonul de resetare km apasat secunde indelungate; nici varianta 2: buton apasat, am introdus cheia in contact, pozitia 0 (buton tinut apasat in continuare) si apoi cheie pe pozitia I, II (pentru contact)... Am ajuns la punctul in care "INSP" a început sa licãre, am continuat sa tin butonul apasat cateva secunde bune, dar tot fara rezultate.

Am vazut ca se vehiculeaza diverse teorii privind cifrele pe care le afiseaza masina imediat dupa "operatiunea de resetare"; mie imi arata un 32,1 si 15385 (de 32,1 sunt sigur, 15385 aproximativ).

Daca are vreo importanta, de curand am montat suspensii Eibach pe masina... Ar putea avea vreo consecinþã negativa?

Daca cineva mai are vreo idee, as fi recunoscator! Multumiri anticipat!


E mai simplu sa mergi la cineva care are tester pt. Opel. In mod normal trebuie sa faci reset dupa fiecare schimb de ulei.
Skip ads

  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
15385 s-a mai spus, este numarul de impulsuri tacho/km parcurs, adica pe pinul tacho de la cupla ceasuri bord, sosesc pe parcursul unui km, un numar de 15385 impulsuri din calculatorul de ABS. Acestea servesc la afisarea vitezei si inregistrarea numarului de km. Nr de impulsuri/km variaza la diversele tipuri de Opel (adica nu este fix pentru toate) si cred ca este diferit si in functie ceasurile de bord (VDO sau TRW).
  • potorac ionut daniel

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 17CDTI-z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pt.astra trebuie sa pui contactul si sa ti apasat cu mana stanga butonul de km. partiali+pedala de frana apasata cu piciorul drept. cu mana dreapta dupa ce se reseteaza km. partiali se ia comuta cheia de la contact pe pozitia o dar fara a se lua mana de pe km partiali si piciorul de pe frana/se tin tot timpul apasate. se pune iar contactul si se mai tin apasate km partiali si frana, dupa cateva secunde se va reseta insp dar va aparea din nou abia dupa 30000 km. normal cand se fac reviziile la service trebuie sa puna tech 2 si sa programeze ei din calc. sa se aprinda insp dupa 15000 km sau un an
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Frate uragan...m-ai luminat..intr-adevar nu am cautat suficient....merci
Skip ads

  • ROMFYS

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Combo 2003 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am o astra h i-am facut schimbul de ulei dar nu stiu sa resetez INSP
  • marinica1010

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,incearca urm lucru: baga cheia in contact,apasa pe butonul de resetat km ala mik(de la ceasuri),pune contactul si mai tine apasat butonul 3-4 sec apoi ii dai drumu,iei contactul si nu va trebuii sa-ti mai apara.Asa am procedat eu la Astra G a mea si mi-a mers,sper s mearga si la tine.Bafta!
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca dai cautare gasesti cum se face .... inchid si o sa mut discutia unde trebuie

NOTE: Possible displays.
InSP - service
InSP2 - bulb failure
InSP3 - remote control battery
InSP4 - water in diesel filter
Switch ignition OFF.
NOTE: This procedure will only reset the service interval indicator. Diagnostic equipment is required to change service schedule
type (flexible or normal).
Press button [A] 104581 to display odometer.
Press and hold button [A] until the service interval is displayed.
Keep button [A] depressed and depress brake pedal.
Switch ignition ON. Keep button [A] depressed and keep brake pedal depressed.
The message "InSP ---" will start flashing in the display to be replaced after approximately 10 seconds with the message "InSP
xxxxx" displaying the correct distance.
The service interval is now reset.
Release button [A] and brake pedal.
Switch ignition OFF.




  • ROMFYS

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Combo 2003 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Resetarea Serviciului Interval Display, Astra-H ºi Vectra-C/Signum cu Z 19 ºi Z 19 DT DTH

1 "Ignition OFF".

2 Apãsaþi pe butonul de reset (kilometraj-intors) pentru scurt timp, pe ecran în panoul de instrumente indicã kilometrajul si kilometraj excursie contra.

3 Apãsaþi pe butonul de reset (kilometraj excursie buton) ºi a reþinut, dupã cca. 3 secunde de servicii interval de afiºaj va apãrea (de exemplu, "InSP 15000" sau "InSP 0").

4 Þineþi apãsat butonul de resetare, în plus, sã slãbeascã de frânã, þineþi ambele.

5 "Ignition ON". Þineþi apãsat butonul de reset ºi pedalã de frânã deprimat, "InSP - - -" va clipi pe ecran. Continuaþi sã þineþi ambele servicii, pânã la interval de afiºare modificãri.

6 Dupã cca. 10 secunde distanþa maximã va fi afiºat (InSP "35,000 km motor pe benzinã sau" InSP "50000 diesel). Serviciul interval a fost resetatã.
Skip ads

  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am citit peste tot chestia asta cu insp. am incercat dar nu mi-a iesit...
A resetat cineva la masina din semnatura?...daca da,cum? o descriere mai exacta
Chiar nu reusesc...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am reusit la Astra H.
Resetarea Serviciului Interval Display, Astra-H ºi Vectra-C/Signum cu Z 19 ºi Z 19 DT DTH

1 "Motor oprit".

2 Apãsaþi pe butonul de reset (kilometraj-zilnic) pentru scurt timp, pe ecran în panoul de instrumente indicã kilometrajul si kilometraj zilnic (kilometrajul mic).

3 Apãsaþi pe butonul de reset (kilometraj zilnic) ºi mentineti apasat, dupã cca. 3 secunde pe afiºaj va apãrea intervalul de km pana la revizie(de exemplu, "InSP 15000" sau "InSP 0").

4 Þineþi apãsat butonul de resetare, în plus, apasati si pedala de frana, þineþi ambele apasate.

5 "Ignition ON"-puneti contactul (fara sa actionati demarorul). Þineþi apãsat butonul de reset ºi pedalã de frânã , "InSP - - -" va clipi pe ecran. Continuaþi sã þineþi ambele servicii, pânã la interval de afiºare modificãri.

6 Dupã cca. 10 secunde distanþa maximã pana la urmatoarea revizie va fi afiºata (InSP "35,000 km motor pe benzinã sau" InSP "50000 diesel). Serviciul interval a fost resetatã.

Am facut ceva adaptari..sper ca e mai clar acum.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Merci...incerc ceea ce ai scris,si comunic dupa..
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am facut exact cum ai scris tu
La mine nu a mers,probabil fiind alta motorizare
merci oricum
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Scuze pt posturile legate.am mai citit si am rezolvat problema,cum?

Greseala mea era ca bagam cheia in contact (fara sa o actionez)inainte de a apasa prima data butonul reset..
La mine nu a aparut 15.ooo sau 30.ooo...
INSP. mi-a aratat de cateva ori intermitent...dupa care cel 4 liniute._ _ _ _
Problema rezolvata...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nici eu nu imi amintesc de 15000 sau 30000..mai interesanta e faza cu nebagatul cheii in contact..nic de asta nu aveam habar. Bine ca ai rezolvat.
  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Stiu ca s-a mai discutat insa, nu mai gasesc.
Stie cineva cum se face ca sa vad cati km mai sunt pana la inspectie?
Nu vreau sa resetez, vreau doar sa vad intervalul?
Multumesc
  • cristicojo

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ignition Off, se apasa butonul care reseteaza km de la bord, se tine apasat pe el 2 secunde si apare InSP si distanta ramasa de parcurs; daca distanta ramasa este mai mica de 1500km, este afisat InSP si distanta ramasa de 1000km cand contactul este pus; daca distanta ramasa este mai mica de 1000km, simbolul InSP este afisat cateva secunde la punerea contactului.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR