Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • raptordivx

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2010

  • Mesaj Privat
M-am hotarat, mi-am luat de la dezmambrari: compresor (100E), radiator clima (100E), conducte (300 Ron), Buton de AC (35 Ron), acum caut aeroterma aceea de sub bord pentru AC sa vad unde gasesc. Gasesc eu si omul sa se chinuie pentru treaba asta si va povestesc. Cum ma apuc am sa pun si poze sa vedeti cum se desfasoara ostilitatile. Daca a mai facut cineva asa ceva poate mai stie ce piese mai trebuie sa cumpar. Ma gandesc in prostia mea ca imi mai trebuie si o curea de la accesorii mai maredecat cea pe care o am acum. In rest nu ma mai duce capul. Astept niste sugestii. Daca stau bine si ma gandesc aeroterma aceea de sub bord cred ca e la fel cu a mea .. sau nu .. tre sa ma interesez.
Skip ads

  • ciobi sib

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut ,se poate monta dar cu rabdare , ca piese iti trebuie compresorul,tevile cu senzori,aeroterma (ca ce-i pe masina nu se potriveste),curea de accesorii mai lunga ,relee si cablu pt legaturi. Toate piesele sa fie de pe aceasi motorizare cum ai tu si restu chef de lucru.Cam asa va arata si masina ta:
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
sa nu vorbesc prostii cred ca mai trebuie modificari la instalatia electrica si probabil un calculator.
oricum e ceva de lucru,eu am schimbat vaporizatorul din aeroterma si am dat tot bordul jos si a fost de lucru mult dar si cu grije sa nu distrug ceva.

ia legatura cu @ciobi sib pentru ca el a montat A/C pe masina proprie.

asa a aratat la mine

  • dan goia

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2000 g\x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut, e foarte interesant ce spui tu,probabil ca vrei sa montezi AC,daca masina nu a avut AC distractia e putin mai mare. In primul rand ai nevoie de un suport compresor +compresor compatibil pentru tipul motorului tau.Ex:suport compresor x 20 xev nu este compatibil cu motor x 16 xel,nu se potriveste la gauri si este mai mare.In al doilea rand ai nevoie de radiator de apa cu doua sonde pe bazin .In al treilea rand ai nevoie de cablajul de la compresor care include :mufa compresor ,mufe radiator + cutie relee.In al patrulea rand ai nevoie de aeroterma AC care sa contina cele doua radiatoare[asta o am eu].Daca nu ai avut AC aeroterma ta nu poti sa o folosesti pentru ca are o configuratie diferita.Eu am avut AC si am pus clima si vreau sa-ti spun ca m-am distrat de minune,o sa cunosti multi oameni draguti pe acest forum dispusi sa te ajute cu informatii si piese. Shocked
Skip ads

  • deleted-6725

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am eu o Vectra de Anglia care are aer conditionat este fabricata 2001 2,0 dty pot sa-ti dau toate piesele de care mai ai nevoie, 0746058706 nelu,masina este intreaga.
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
nu, nu poti sa i le dai pe toate, sunt anumite elemente care nu se potrivesc, masina ta e cu volan dreapta.
  • dan goia

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2000 g\x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa pui aeroterma de Anglia trebuie sa demontezi pedala de acceleratie,poti sa pui acceleratia pe volan,conductele de la intrarea in vaporizator se pot inversa,condensatorul este compatibil Idea
  • deleted-6725

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Oricum se potrivesc multe piese Smile
  • raptordivx

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu vrea nimeni frate sa faca o asa o treaba. M-am dus si am vorbit cred ca cu zece "meseriasi" ... toti dau din umeri .. nu au auzit asa ceva ... e prea greu .. nu se poate. Eu m-am dus la o firma de dezmembrari care au masini taiate in 2 .. nu inteleg de ce le tin asa. Si au o fata chiar dela un 1.6 16v ca a mea cu motor x16xel. Cred ca daca o sa dezmembrez ulterior montez toate piesele de pe masina aia pe a mea .. ar trebui sa se potriveasca nu ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR