Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Va salut. Am si eu o problema cu masina mea,, o Vectra A din 1995, motor x16sz. Dupa ce se incalzeste ( 5 minute sa zic) intra foarte greu in treapta I. Precizez ca in marsalier intra foarte bine, cu toate ca si aici masina trebuie sa o opresc de tot(nici macar 1 cm/s viteza) pentru ca altfel va carrrrai. Aveti idee de la ce ar putea fi? In restul vitezelor intra perfect ( am schimbat de curand bucsile la timonerie), si in tr I dar doar cand e rece.

SI inca ceva... Vreau sa imi iau niste jenti pe 15", actualmente am 175/70/R14 si vreau sa imi pun 195/65/R15. Am vazut ca la acelasi model ca al meu insa cu alt motor in cartea masinii e trecuta dimensiunea 195/65/R15 insa la mine nu e, la mine e 175/70/r14. Ce trebuie sa fac ca sa trec aceasta dimensiune in cartea masinii ? Am vazut ca la ceasuri e un cod care difera la alte motoare (W=1083), imi va indica oare eronat viteza ?
Skip ads

  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
sal, daca ai umblat la timenerie si nu mai intra in viteze e de vina reglajul, trebuie sa il faci din nou, viteza 1 e de obicei cea care face figuri.
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
sa iti treci noile roti in talon trebuie sa mergi la rar.
Si eu mi-am omologat rotile pe 15.
Am inteles ca iti verifica sa vada dak este indicat la modelu respectiv de masina rotile pe care vrei sa le urci sus.
  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu esti singuru cu problema asta Smile si eu am o vectra a motor c20ne si cand e rece intra foarte bine in viteza ! dupa ce se incalzeste face figuri ,agata tre sa stau sa o bag foarte usor adica sa caut sa intre pe canal cum trebuie ! i-am schimbat si tot kitu de ambreiaj m-am uitat si la timonerie ! am inteles ca timoneria s-ar putea regla de la un surub dar la mine e cam intepenit surubu ala ! daca nu pot sa o reglez nici din timonerie atunci o sa-i schimb si volanta sa fie schimbata !
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
uleiul din cutie cati zeci de ani are?
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pai de ce trebe schimbat uleiul din cutie?
ala numa se completeaza? NU?
dak ai lucrari la cutie at il schimbi dar asa.....
Nu stiu, intreb si eu. Eu stiam ca nu se schimba.
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mar77 a scris:sal, daca ai umblat la timenerie si nu mai intra in viteze e de vina reglajul, trebuie sa il faci din nou, viteza 1 e de obicei cea care face figuri.


Pai daca ar fi de vina reglajul, nu trebuia sa nu intre niciodata? La mine face figuri doar cand se incalzeste masina. EU zic ca de la timonerie nu cred ca e. Cat despre uleiul din cutie, asa stiam si eu ca doar se completeaza, nu se inlocuieste...
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Primul lucru este placa de presiune cand se incalzeste nu mai debraiaza corect, s-ar putea sa simti asta si in pedala de ambreiaj, la cald sa se calce altfel. Asta in cazul in care timoneria este reglata corect. Mai poate fi reglajul ambreiajului sau cel mai grav sincronul de a I-a. Si oricum din mers nu prea intra a 1a.
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Da, din mers stiu ca nu intra in treapta I. Multumesc pentru informatii si o sa va anunt cand ajung la mecanic de la ce era.
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am rezolvat demult problema, dar poate mai intereseaza pe cineva. Era de la niste bucsi de la timonerie... Le-a schimbat mecanicu, a pus timoneria la loc si merge perfect acuma....
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Probabil a si reglat timoneria. Smile Nivelul la uleiul din cutie l-a verificat?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR